کمک فنر و فنر در سیستم تعلیق خودرو

فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو

در ابتدا لازم بذکر است فنر و کمک فنر 2 جزء مستقل از سیستم تعلیق خودرو هستند که وظیفه فنر تحمل وزن اتاق روی سیستم تعلیق و وظیفه کمک فنر جذب ضربات ناشی از حرکت خودرو روی جاده است.

به طورکلی سیستم تعلیق خودرو از پنج قسمت مختلف شامل فنر، کمک‎فنر، سیبک، بوش، طبق تشکیل شده است.

البته هر کدام از این بخش‎ها نیز به نوبه خود به زیرشاخه‌های متعددی تقسیم‌بندی می‌شوند که در این‌جا به فنر و کمک‌فنر خودرو می‌پردازیم.

کمک فنر خودرو

فنر (Spring) خودرو

قسمتی از سیستم تعلیق می‌باشد که وزن خودرو را ساپورت کرده، ارتفاع خودرو را در حد استانداردش ثابت نگه‌داشته و ضربات جاده را نیز دفع می‌نماید.

فنرها که اغلب میله‎ها یا حلقه‎های فولادی انعطاف‎پذیری هستند، به شاسی و اتاق خودرو اجازه می‎دهند تا بدون اخلال در حرکت خودرو، دست‎اندازها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.

فنربندی برای خودروهایی که با شتاب نسبی زیادی حرکت می‌کنند به دلایل زیر ضروری می‌باشد:

* جذب ضربات چرخ که از جاده وارد می‎شود و کاستن انتقال ان به اتاق و سرنشینان

* استهلاک ضربات چرخ‎ها و جلوگیری از انتقال آنها به اتصالات و مفصل‎ها

* فشردن دائم چرخ‎ها به سطح زمین و نتیجه افزایش نیروی کششی چرخ‎ها محرک

* تماس چرخ‎های جلو با سطح جاده و تسلط راننده بر هدایت و کنترل بهتر خودرو

انواع فنر

ضریب فنر

شاخص نرمی یا سختی فنر را ضریب فنر می‌نامند. ضریب فنر باری است که برای جابجا کردن فنر، به اندازه معین، لازم است ضریب فنری که به صورت یکنواخت فشرده می‌شود.

فنرهای ضریب متغیر با آهنگ ثابت حرکت نمی‌کند یا تغییر طول نمی‌دهند .

هر گاه فنر لول با استفاده از مفتول مخروطی پیچیده شود ضریب آن متغیر خواهد بود در نوع دیگری از فنر لول ضریب متغیر، پیچ‌ها در بالای فنر، نسبت به پایین فنر به هم نزدیک‌ترند، یا به صورت مخروط یا بشکه پیچیده شده‌اند.

کنترل کار فنر

فنری برای سیستم تعلیق خودرو ایده‎آل است که ضربه دست‌انداز را به سرعت جذب کند و سپس به آهستگی به وضعیت عادی خود برگردد اما ساخت چنین فنری دشوار است اگر فنر خیلی انعطاف‌پذیر یا نرم باشد، بیش از اندازه تغییر طول می‎دهد.

اگر فنر خیلی سفت یا سخت باشد، خودرو نرم حرکت نمی‌کند وضعیت مطلوب با استفاده از یک فنر متوسط و یک کمک فنر تامین می‌شود.

کمک فنر مانع تداوم نوسان فنر می‌شود. منظور از تداوم نوسان فنر ادامه یافتن حرکت‌های آن پس از عبور از خودرو از دست انداز است.

کمک فنرجرم فنربندی شده و جرم فنربندی نشده

با توجه به این که فنر‎ها چگونه به چرخ‎ها و بدنه خودرو متصل شوند مهندسین و متخصصین خودروسازی بحثی را پیش کشیدند به نام جرم فنربندی شده و جرم فنربندی نشده unsprung mass.

جرم فنر بندی شده خودرو آن قسمتی از خودرو است که وزن آن روی فنربندی قرار می‎گیرد در حالیکه قسمتی از خودرو که بین جاده و فنر قرار می‎گیرد جرم فنربندی نشده می‌گویند.

میزان سختی فنر مشخص می‎کند که جرم فنربندی شده در برابر دست‎اندازها و هنگام رانندگی چگونه عمل کند فنری که نسبت به جرم فنربندی شده سختی کمتری دارد سبب نرمی سواری می‎شود.

اگر میخوای تازه‎ترین اطلاعات رو در مورد برند کیا و محصولات این شرکت خودروسازی داشته باشی کلیک کن….

 

باز شدن کمک فنروزن فنربندی شده :

وزن قسمت‎هایی از خودرو که روی فنرها قرار دارد را می‎گویند.

وزن فنربندی نشده :

وزن قسمت‎هایی از خودرو که زیر فنرها قرار دارد.

فنر سخت شونده :

فنری که با نیروی کم تغییرات طولی زیادی داشته باشد و با افزایش نیرو تغییرات طولی آن کاهش یابد فنر سخت شونده می‎گویند این فنر در خودروهای سنگین کاربرد دارد.

فنر نرم شونده :

فنری که ابتدا در مقابل بار کم دارای تغییرات طولی کم و سپس با افزایش بار دارای تغییرات طولی زیادی باشد فنر نرم شونده گویند.

*نکته 

حتماٌ دقت داشته باشید برای تعویض کمک فنرهای خودرو، باید دو سمت (راست و چپ) باهم تعویض شود.
در غیر این‎صورت خودروی شما بالانس نخواهد شد و باعث خرابی کمک فنرها می‌شود.

انواع فنر خودرو :

* فنرهای فولادی :

این نوع فنر از فولادهایی با الیاژ منگنز، سیلیسیم، کوروم و غیره می‎باشد فنرهای فولادی به صورت شمشی و مارپیچی و پیچشی در تعلیق خودروها به‎کارمی‌رود.

* فنرهای غیر فولادی :

فنرهای غیر فولادی به صورت لاستیکی، پنوماتیکی، روغنی و گازی می‎باشد.

کمک فنر شمشی

* فنر شمشی یا برگه‎ای (Leaf spring) :

این نوع از فنربندی از چند لایه شمش فلزی تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده‎اند و مانند یک واحد عمل می‎کنند. به این نوع فنر لیف هم می‎گویند.

این نوع فنر ابتدا در گاری‎هایی که با اسب کشیده می‎شد استفاده شد و در سال 1985 در خودروهای آمریکایی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

این نوع فنربندی هنوز در بیشتر خودروهای باری و برخی از خودروهای سنگین وزن مورد استفاده قرار می‎گیرد.

نصب این نوع فنرها

برای نصب این نوع فنرها در قسمت جلو به شاسی از طریق قامه فنر و یک پیچ و مهره و بوش قامه فنر که از جنس برنج است استفاده می‌شود و در طرف دیگر توسط گوشواره به رام وصل می‎گردد. برای جلوگیری از سایش اتصالات گریس‎کاری می‎شوند.

وظیفه گوشواره این است که امکان تغییر طول فنر در اثر نوسانات خودرو را فراهم می‎کند بین لایه‎های فنرها فیلمی از روغن گرافیت قرار می‎دهند تا لایه‎ها به‎راحتی بتوانند روی هم بلغزند و خاصیت نوسان‌گیری آن زیاد شود و همچنین از زنگ‎زدگی فنرها جلوگیری می‎شود.

اخیرا به جای گریس با گذاشتن ورقه‌های مخصوص از جنس پلاستیک بین لایه‌های فنرها این کار را انجام می‌دهند.

کمک فنر شمشی 2

* فنر مارپیچی یا لوله‎ای (helical Spring – Coil Spring) :

این فنرها در بیشتر خودروهای سواری کاربرد دارند زیرا فضای کمتری را اشغال می‌کنند، همچنین وزن کمتر و نیاز به مراقبت و نگهداری کمتر از محاسن آنها است.

تنها عیبی که این فنرها دارند این است که نیروی کششی یا فشاری را نمی‎توانند منتقل کنند به همین جهت باید حتماً در سیستم تعلیق به کار روند که نیروهای عرضی به کمک طبق با اهرمی به شاسی منتقل شود.

دو انتهای فنرهای مارپیچی مسطح‌اند تا در بشقابک‌های مخصوص در طبق یا محل خود بهتر مستقر شوند فنرهای مارپیچی فاقد خاصیت ضربه‌گیری هستند و باید مکمل آن یک کمک فنر باشد تا بتواند نوسانات خودرو را به سرعت گرفته و راحتی سفر را فراهم کند.

فنر مارپیچی

* فنر پنوماتیکی :

از خاصیت تراکم‎پذیری هوا و گازهای دیگر به جای فنر در تعلیق خودروها استفاده می‎شود. فنرهای هوایی که از اتاقک‎های هوای استوانه‎ای شکل و پیستون تشکیل شده‎اند بین چرخ و بدنه نصب می‎شود و با استفاده از خاصیت تراکم پذیری هوا می‎تواند نوسانات چرخ را جذب کند.

این روش که بیشتر در خودروهای سنگین و گاهی هم در خودروهای سبک کاربرد دارد دارای نرمش خوبی است دستگاه فنر هوایی از کمپرسور و محفظه با کیسه هوایی و لوله های انتقال هوا و رگلاتور تنظیم فشار تشکیل شده است.کمک فنر پنوماتیکی

نحوه کار فنر پنوماتیکی

طرز کار این سیستم به این شرح است که اهرم متصل به شاسی نسبت به ارتفاع آن بالا و پایین می‎رود، با حرکت اهرم رگلاتور به بالا یا پایین سوپاپ‌های رگلاتور باز و بسته می‌شود با حرکت اهرم سوپاپ ورودی باز شده هوای فشرده از مجرا به کیسه‌های فنر ارسال می‌شود.

وقتی که اهرم در جهت مخالف حرکت کند سوپاپ ورودی بسته و سوپاپ خروجی باز می‌شود در این موقع باد کیسه فنر تا حدی خالی می‌شود که اهرم در حالت وسط قرار بگیرد. بنابراین نسبت به افزایش بار خودرو فشار باد در کیسه‎های هوایی زیاد می‌شود و با کاهش بار فشار هوای فنر کاهش پیدا می‎کند.

کمک فنر ( Shock Absorber یا Damper ) خودرو :

در صورتی که خودرویی تنها مجهز به فنر باشد، زمانی که باری اضافه بر روی فنرها اعمال شود یا وسیله نقلیه با یک دست‌انداز روبرو شود، فنر با جمع شدن آن را جذب می‌کند، اما زمانی که یک فنر جمع می‌شود، مقداری انرژی در خود ذخیره می‌کند.

برای تخلیه این انرژی، فنر باز شده و انرژی وارده را به شکلی غیر قابل کنترل رها می‎سازد و از آنجایی که فیزیک یک فنر با نوسان و ارتعاش آمیخته است پس از باز شدن دوباره جمع شده و سپس دوباره باز می‎شود، و این حرکت تا زمان تخلیه کامل انرژی ادامه می یابد، البته هر بار با فرکانسی کمتر از بار قبل.

میخوای لوازم یدکی ماشینتو از یه فروشگاه معتبر آنلاین سفارش بدی؟؟؟ اینجا کلیک کن….

این سیکل باعث جدا شدن چرخ از سطح جاده، خارج کردن کنترل خودرو از دست راننده و از بین بردن نرمی و راحتی سواری و ایجاد حالتی مشابه قایق‌ سواری، می‎گردد.کمک DAMPER

 

انواع کمک فنر

کمک فنرهای مختلف ساختارها و مکانیزم های مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی چند نوع کمک فنر می‎پردازیم:

کمک فنر روغنی (هیدرولیکی)

* کمک فنر روغنی (هیدرولیکی): Hydraulic Shock Absorber

در این نوع از کمک فنرها، یک سیلندر پر از روغن وجود دارد که یک پیستون داخل آن در حرکت است. پس از اعمال نیرو به پیستون، روغن از سوراخ هایی که روی پیستون محدود است، در هنگام حرکت پیستون مقاومت زیادی وجود دارد در نتیجه پیستون به آهستگی حرکت خواهد کرد و نوسانات را از بین می‎برد.

هر چه تعداد سوراخ‎های پیستون کمتر و اندازه‎ی آنها کوچکتر باشد، ضریب میرایی کمک فنر بیشتر خواهد بود و بر عکس هر چه تعداد سوراخ‎ها بیشتر و سایز آنها بزرگتر باشد، ضریب میرایی کمک فنر کمتر است.

کمک فنر تلسکوپی

* کمک فنر تلسکوپی: Telescopic Shock Absorber

این کمک فنر مدل خاصی از کمک فنرهای روغنی است، در هنگام خروج روغن از پیستون، روغن از سوراخ‌های بزرگتری خارج می‎شود و در این هنگام مقاومت کمتر است ولی موقع بازشدن کمک فنر روغن باید از سوراخ‌های کوچکتری عبور کند، پس با مقاومت بیشتری مواجه هستیم.

در این نوع کمک فنر، جمع شدن به آسانی انجام می‎شود تا ضربه در همان ابتدا خوب جذب شود ولی هنگام بازشدن از خود مقاومت زیادی نشان می‎دهند تا نوسانات را از بین ببرد.

کمک فنر

* کمک فنر هیدرو استاتیکی:Hydrostatic Shock Absorber

در کمک فنرهای روغنی، ممکن است وقتی روغن با سرعت از سوراخ‌ها عبور می‌کند، هوا بگیرد و کف کند. برای از بین بردن این مشکل، درون محفظه سیلندر معمولاً گاز نیتروژن فشرده وارد می‎کنند. این گاز معمولاً در کیسه لاستیکی قرار می‎گیرد تا با روغن ترکیب نشود.

 بادی - گازی

* کمک فنر بادی – گازی :Air Shock Absorber

در کمک فنر بادی، محفظه هوای فشرده آب‎بندی شده وجود دارد که هوای فشرده‎ی آن توسط یک کمپرسور تأمین می‎شود. برای کنترل فشار هوای داخل سیلندر، سوپاپ‎های کنترل ورودی و خروجی هوا وجود دارد.

بزرگترین امتیاز کمک فنر گازی نسبت به کمک فنر هیدرولیکی در انتقال سریع حرارت می‎باشد چون لوله خارجی آن در تماس مستقیم با هوا است. این نوع کمک فنرها در درجه حرارتی بیش از 200 درجه سانتیگراد به خوبی کار می‎کنند. معمولا طراحی آنها از یک یا دو لوله هم محور ساخته شده است.

کمک فنر

* کمک فنرهای قابل تنظیم: Adjustable Shock Absorber

ضریب میرایی این کمک فنرها، قابل تنظیم است. امکان تغییر ضریب میرایی و ثابت فنر وجود دارد تا متناسب با شرایط، واکنش از خود نشان دهد. به عنوان مثال، وقتی خودرو با سرعت زیاد از روی دست‎انداز عبور می‌کند، ضربه‎ای شدید در زمان کوتاه به سیستم تعلیق وارد می‌شود، در این حالت باید کمک فنرها نرم‌تر کار کنند در حالی که اگر خودرو آهسته از همین دست‌انداز عبور کند، باید کمک فنر سفت‌تر باشد.

در این کمک فنرها سنسورهایی وجود دارد که شرایط حرکت خودرو مانند سرعت، شتاب و نیروهای وارده را دریافت کرده و پس از پردازش این اطلاعات، باز و بسته شدن سوپاپ‌های ورودی و خروجی را کنترل می‌گیرد. از این طریق، ورود و خروج مقدار روغن و یا هوا، میزان سختی کمک فنرها، متناسب با شرایط تنظیم می‌شود.

* کمک فنر اهرمی: Lever Shock Absorber

در این مدل، نیرو توسط یک اهرم به داخل سیلندر منتقل می‎شود. در این حالت پیستون‌ها به یک سمت و روغن در جهت مخالف جریان می‌یابد. وقتی فنر جمع شود، روغن از درون مجراهای درشت عبور کرد هنگام باز شدن فنر، روغن از مجراهای ریز عبور می‌کند. این موضوع در کمک فنر، ایجاد حالت مقاومت در برابر حرکت کرده و باعث از بین رفتن نوسانات می‌شود.

کمک فنر

* کمک فنر دو تیوپه :

در این مدل از کمک فنر، یک تیوپ اصلی وجود دارد که پیستون در آن حرکت می‌کند و تیوپ دوم که تیوپ ذخیره نام دارد، در گرداگرد تیوپ اصلی قرار گرفته تا سیال مازاد را در خود جای دهد.

کمک‎های دو تیوپه انواع متنوعی دارند، که برخی از لحاظ تکنولوژی منحصر به یک یا چند کارخانه بوده و دارای قیمت‎های بالا و کارآیی‎های خاصی نیز می‎باشند، اما انواع متداول آن به شرح زیر می‎باشند:

* کمک فنر دو تیوپه گازی :

گسترش کمک فنرهای گازی باعث ایجاد برتری عمده‌ای در رانندگی با خودروهای مجهز به این نوع کمک فنر گردیده است.

این نوع از کمک فنر به مشکلات موجود در کنترل و هدایت خودروهایی که مجهز به شاسی و بدنه یکپارچه هستند یا فاصله چرخ‎هایشان کم است یا نیاز به فشار بالای باد تایرها دارند، خاتمه بخشیده است. این کار تنها با افزودن مقداری گاز نیتروژن با فشار کم در تیوپ ذخیره انجام می‎گیرد.

این در حالی است که تصور عامه بر این است که در کمک‎های گازی تنها از نوعی گاز استفاده می‎شود و از روغن خبری نیست. اما چنین نیست، در این نوع کمک فنر، گاز (نیتروژن) تنها حجم بسیارکمی از حجم مواد موجود در کمک را شامل می‎شود. فشار نیتروژن درون تیوپ ذخیره نیز ما بین۱۰۰تا۱۵۰ psi می‌باشد .

درمورد شرکت هیوندا و محصولاتش چی میدونی؟؟؟ این مقاله رو بخون و اطلاعاتت رو به روز کن..

محاسن کمک فنر دو تیوپه گازی:

یکی دیگر از محاسن نیتروژن جلوگیری از ایجاد کف در کمک فنر است. این کف (Foam) که حاصل ترکیب شدن روغن با هوا (در کمک فنرهای دو تیوپه هیدرولیکی به جای نیتروژن، هوا وجود دارد) است، قابل فشرده شدن می باشد.

از این رو باعث اخلال در کار کمک شده و نرمی و راحتی رانندگی را از بین می‎برد همچنین واکنش‎های کمک فنر را با تاخیر مواجه می‎کند. اما در انواع گازی، نیتروژن تحت فشار قابلیت ترکیب شدن با روغن را دارا نیست.

در صورتی هم که مقادیر کمی هوا در پروسه تولید یا در حین کارکرد کمک وارد آن شده باشد، بدلیل وجود فشار نیتروژن تنها به صورت حباب در روغن پخش می‌شود .کمک فنر

* کمک فنر دو تیوپه هیدرولیکی :

عینا مشابه نوع گازی می‎باشند،با این تفاوت که در آنها ب جای نیتروژن تحت فشار کم،از هوا در فشار معمولی استفاده می‎شود، که مشکلاتی نظیر ایجاد کف در آنها اجتناب ناپذیر است ( نوع هیدرولیکی، نسل اول کمک فنرهای دو تیوپه محسوب می‎شوند، که هم‎اکنون جای خود را به انواع گازی سپرده‎اند).

* کمک فنر دو تیوپه Foam Cell :

در این نوع بجای اینکه اجازه داده شود گاز نیتروژن در تماس با سیال هیدرولیکی ( روغن ) قرار گیرد،سلول‎هایی از نیتروژن اشباع شده بکار می‎رود، این نوع نیز همانند نوع گازی، از ایجاد کف هوا و روغن جلوگیری می‎کند، اما در صورتی که در دماهای بسیار بالا قرار گیرد (کارکرد در جاده‎های با دست‌انداز بسیار زیاد در مدت زیاد) پس از سرد شدن دیگر کیفیت اولیه خود را باز نخواهد یافت.

هیوندای و کیا موتورز

معایب کمک فنر دو تیوپه:

یکی از اشکالات کمک‎های دو تیوپه، نداشتن قابلیت نصب شدن به صورت زاویه دار و یا سر و ته می‎باشد، این امر باعث می‎شود، در مواردی که سازنده با کمبود جا مواجه است امکان استفاده از این نوع کمک را نداشته باشد.

دیگر اشکال کمک‎های دو تیوپه نیز دفع نشدن کافی گرما به خارج می‎باشد، چرا که تیوپ ذخیره مانعی بر سر خروج گرمای تولیدی در پیستون بوده و گرما نیز باعث کاهش ویسکوزیته روغن می‎گردد، که این امر کارآیی کمک فنر را کاهش می‎دهد (این مشکل در نوع گازی کمتر بوجود می‎آید).

کمک‌های دو تیوپه در اکثر خودروهای سواری، وانت‌ها، SUV ها و کامیون‎های سبک بکار می‎رود.

* کمک فنر تک تیوپه :

در این نوع از کمک فنر همانطور که از نامش پیداست، تیوپ ذخیره وجود ندارد. در درون تیوپ اصلی ۲ پیستون وجود دارد؛ پیستون متحرک و پیستون جدا کننده ( معلق )، پیستون متحرک که به میله کمک فنر متصل است دقیقا مشابه انواع دو تیوپه عمل می‎کند.
اختلاف اصلی اینجاست که در این نوع از سوپاپ فشردگی خبری نیست و بجای آن یک پیستون جدا کننده، محفظه حاوی روغن را از محفظه گاز جدا می‎نماید، محفظه زیرین حاوی گاز با فشار ۳۶۰ psi می‎باشد.

در حین کارکرد در سیکل بازشدن، هنگامی که فشاری بر پیستون متحرک وارد نشود بر اثر فشار نیتروپن زیرین، بالا آمده و فضای خالی را پر می نماید. در سیکل فشرده شدن نیز تحت فشار، پیستون پایین می‎رود تا کمک تا انتها فشرده شود.

کمک فنر

قابلیت کمک فنر تک تیوپه

این نوع کمک فنر قابلیت نصب در تمامی حالتها را داراست ، همچنین بدلیل فشار بالای نیتروژن ،
بر خلاف دیگر انواع کمک فنر قابلیت ساپورت مقدار کمی از وزن خودرو را نیز دارد . در این نوع بدلیل
نبود تیوپ ذخیره مشکل دفع حرارت تولیدی نیز وجود ندارد ، در صورت بروز گرما نیز نه تنها کارآیی
آن کاهش نمی یابد بلکه در پی افزایش فشار نیتروژن ( در اثر گرما ) بهبود نیز می یابد . همچنین
بدلیل نبود تماس بین روغن و گاز یا هوا مشکل تشکیل کف نیز وجود ندارد ،
اما عیب این نوع کمک فنر آسیب پذیری آن است چرا که بدلیل نبود تیوپ ذخیره ،
در صورت برخورد شیئی خارجی با پوسته کمک و ایجاد فرورفتگی ، پیستون از حرکت باز می ماند .

* کمک فنر با مخزن بیرونی :

این نوع که بهترین نوع کمک فنر محسوب می‎شود، برای کارهای برجسته‎ای چون مسابقات اتومبیلرانی و موتورسیکلت‎ رانی بکار می‌رود و قیمت بالایی نیز دارد.

در این نوع، از یک کمک فنر تک تیوپه سبک و کوچک استفاده می‎شود که بوسیله یک لوله به مخزنی که در قسمتی جدای از کمک فنر واقع شده و حاوی سیال و گاز می‌باشد وصل می‌شود، درون مخزن یک پیستون جداکننده و یک سوپاپ فشردگی قرار دارد، از این رو می‎توان این نوع را ترکیبی از دو نوع قبلی یعنی دو تیوپه و تک تیوپه دانست.

نحوه عملکرد کمک فنر

عیب یابی کمک فنرها :

جالب است بدانید ایرادهای احتمالی کمک فنرها برخی قطعات دیگر از قبیل فنر تعلیق، جعبه فرمان، دیفرانسیل، لاستیک چرخ‌ها، بلبرینگ چرخ‌ها، بوش‌های لاستیکی سیستم تعلیق، گیربکس، سیستم تعلیق و مجموعه سیبک‌های فرمان خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب فرسودگی آنها می‌شود.

**اگر کمک فنر نشتی دارد، یعنی روغن به شکل مشهود از آن چکه می‌کند، باید تعویض شود.

**اگر سرِ پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده احساس کند کنترل خودرو دشوار شده است، ممکن است کمک فنر خراب باشد.

** بالا-پایین رفتن یا به اصطلاح رقصیدن چرخ‌ها روی جاده ممکن است درنتیجه عملکرد ناصحیح کمک فنرهای خودرو باشد.

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من