آموزشی

تاریخچه هیوندا موتور و معرفی کامل این خودروسازی

معرفی کلی  هیوندا موتور

هیوندا موتور یک شرکت خودرو سازی ( سهامی عام ) است که در این چند ساله با ماشین هایی همچون سانتافه معروف شده و در ایران از محصولات این شرکت استقبال زیادی می شود . هیوندا موتور یک زیر مجموعه برای هیوندا گروپ است . هیوندا گروپ در بخش هایی دیگر مانند تولید ماشین های سنگین راه سازی , صنایع دفاعی , هوا فضا و خیلی رشته های دیگری فعالیت دارد .

این مقاله به تاریخچه و نحوه شکل گیری کمپانی هیوندا موتور اشاره دارد ………….

با ما همراه باشید

تاریخچه هیوندا موتور

تاریخ هیوندا موتور

این شرکت در سال 1967 توسط آقای چانگ جو یانگ ( بنیان گذار شرکت های هیوندا موتور ) تاسیس شد . هیوندا موتور به همراه کیا موتورز از زیر مجموعه های هیوندا گروپ است .

هیوندا گروپ بعد از شرکت خودرو سازی تویوتا و فولکس واگن  بالاتر از جنرال موتور آمریکا در مقام سوم بین سی شرکت خودرو سازی بزرگ دنیا را دارا است . دفتر مرکزی این شرکت در شهر سئول قرار دارد . این شرکت در سال 2008 بدون کیا موتورز  مقام 8 بین بزرگترین شرکت های خودرو سازی جهان را داشت .
-اولین خودرو که توسط هیوندا ساخته شد فورد کورتینا بود که با مشارکت مستقیم از طرف شرکت فورد عرضه شد . این شرکت خواستار ساخت خودرویی مستقل بود برای همین نیز آقای جورج ترنبول را استخدام کرده و آقای جورج ترنبول 5 مهندس انگلیسی برای پیشبرد و توسعه ساخت اتومبیل استخدام کرد .

 

تولید هیوندا پونی

-مدیران هیوندا موتور با کمک گیری از ایتال دیزاین برای طراحی خودرو و همچنین با کمک گیری از شرکت خودرو سازی میتسوبیشی برای تامین اجزای تولیدی و اکسل اولین خودروی کره ای را در سال 1975 تولید کردند و نام این خودرو هیوندا پونی نهادند .

اولین صادرات به کشور اکوادور در همان سال تولید آغاز شد . هیوندا پونی یک رکورد باور نکردنی در فروش برای هیوندا به ارمغان آورد و تا کنون رقیبی جدی برای هیوندا پونی وجود ندارد .
در 1982 با ساخته شدن نسل دوم هیوندا پونی نقطه عطف دیگری برای هیوندا موتورز به وجود آمد و اولین صادرات وسیع هیوندا موتورز رقم خورد .

 

اتومبیل پونی با بهره مندی از سود درآمد کارکنان کره ای بازار کوچک خودرو کانادا را در سال 1983 دگرگون ساخت . پس از آن دنیای خودرو سازی از به وجود آمدن شرکت خودرو ساز در جنوب آسیای شرقی مطلع شد .

 

HYUNDAI

تولیدات بیشتر هیوندا موتور در میان رقبای بزرگ

تا سال 1991 شرکت هیوندا موتورز طیف ( مدل ) ماشین های خود را بیشتر کرد و ماشین هایی مثل هیوندا النترا هیوندا سوناتا و اولین کوپه خود را تولید کرد . در همان سال ها نیز اولین موتور آلفا 1.5 لیتری خود را تولید نمود .

در این شرایط میزان فروش در بازار آمریکا بسیار بالا رفته بود . ولی این معاملات به دلیل قیمت پایین خودرو های هیوندا بود . حتی در دهه ی 1990 شرکت هیوندا موتورز به دلیل کیفیت ساخت پایین و کم توجهی به جزئیات انگشت نما بود .

خرید کمپانی کیا موتور

-در سال 1997 به دلیل بحران مالی آسیا ضرر زیادی به صنعت خودرو سازی کره جنوبی وارد شد . در این شرایط شرکت هیوندا از شرایط استفاده کرد ( زرنگی کرد ) و شرکت کیا موتورز که با ورشکستگی رو به رو شده بود را خرید . با این وجود ، این بحران قسمت تاریک فروش چند صنعتی را در شرکت مادر؛ یعنی هیوندای آشکار ساخت .
-سرانجام با فشار زیاد دولت وقت کره جنوبی شرکت هیوندا گروه های خود را تفکیک کرد . پس انجام شدن تفکیک سازی آقای چانگ مونگ کو فرزند ارشد آقای چانگ جو یانگ ( بنیان گذار شرکت هیوندا ) کنترل را به دست گرفت .

ایشان همچنان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره هستند . وقتی که سکان هیوندا موتورز به دست ایشان سپرده شد ، ایشان مدیریت را از نو سازماندهی کرده ، بخش کنترل کیفی را ارتقاء دادند و همینطور سرمایه گذاری را در بخش تحقیق و توسعه افزایش دادند .

هیوندا موتور
-پس از جدا شدن گروه های هیوندا در سال 2000 کیا موتورز و هیوندا موتور در زیر چتر هیوندا گروپ توانستند روی صنعت خودرو سازی تمرکز کنند .

هیوندا موتورز همراه کیا با مدیریت آقای چانگ مونگ کو در آن زمان توانستند تا رتبه 5 بین بزرگ ترین شرکت های خودرو سازی دنیا پیش رفتند .

هیوندا به تنهایی در رتبه هشتم قرار داشت و برنامه هیوندا موتور این بود که تا سال 2014 بتواند به تنهایی به مقام پنجم در بین بزرگ ترین شرکت های خودرو سازی جهان برسد .

در اروپا نیز امروزه سایت های طراحی و تولید توسط هیوندای ایجاد شده اند .
-در طول دهه 2000 در تولید هیوندا موتور شاهد ارتقاء تولید و بالا رفتن کیفیت ماشین ها بودیم . در بخش ظاهری نیز ماشین ها توسعه یافتند این توسعه توسط مراکزی که از سال 2001 شد انجام شد .

رقابت در بازار جهانی

-تولید نسل چهارم هیوندا سوناتا در ابتدای دهه 2000 میلادی انجام شد . این خودرو توانست با خودرو های ژاپنی پرفروش در بازار آمریکا رقابت کند .

در همین حال خودرو های i10 ، i20 و i30 بازار اروپا را هدف قرار دادند و فروش خوبی را داشتند . در سال 2008 خودرو جنسیس توسط هیوندا معرفی و تولید شد این خودرو رقیبی برای خودروهای سایز بزرگ مثل لکسوس و اینفینیتی به شمار می آمد .
-کارخانه جدید این شرکت در جمهوری چک با ظرفیت تولید حدود 300000 خودرو در سال راه اندازی خواهد شد . در حال حاضر بزرگ ترین کارخانه یک پارچه دنیا که در شهر اولسن در کره جنوبی متعلق به شرکت هیوندا موتور است .
-امروزه هیوندا در کره جنوبی بیش از 50 درصد بازار فروش را به خود اختصاص داده . در سال 2006 هیوندا موتورز با پشتیبانی مالی از جام جهانی آلمان وجهه خود را بهبود بخشید . در جام جهانی 2006 آلمان حدود 1000 دستگاه هیوندا فعال بود .

نتیجه گیری هیوندا موتور

در کل شرکت هیوندا موتور زیر مجموعه هیوندا گروپ با مدیریت چانگ مونگ کو به مقام سومین خودرو ساز بزرگ دنیا رسیده و تاریخچه آن پر از پستی و بلندی بوده و پس از آن به موفقیت حال حاضر دست یافته و کیا موتورز را به زیر چتر خود آورده . همچنین بهترین خودرو های خانوادگی توسط این شرکت ساخته می شود .
اگر شما یکی از خودروهای هیوندا موتورز یا کیا موتورز را دارید می توانید قطعات ماشین خود را از M2 Part خریداری کنید .

دیدگاهتان را بنویسید