آموزشی

کیاموتورز و معرفی کامل این برند تولید کننده خودروهای کره ای

کیاموتورز

شرکت کیاموتورز

کیاموتورز یک شرکت بسیار قدیمی در عرصه‎ی ساخت خودرو است که زیر چتر هیوندا گروپ فعالیت می‌کند. این شرکت قدیمی‎ترین خودروسازی در کره جنوبی است. در سال 2013 با تولید حدود 2.75 میلیون دومین خودروساز کره جنوبی شد. هم اکنون کیاموتورز 8 کارخانه فعال در سراسر دنیا دارد .

این هشت کارخانه در کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، کره جنوبی، ویتنام و اسلواکی مستقرهستند و دفتر مرکزی این شرکت در سئول قرار دارد. سهام کیا موتورز در بازار کره داد و ستد می‎شود و هیوندا موتورز با داشتن 33.99 درصد از سهام کیاموتورز بزرگترین سهام‎دار آن است.

در ادامه به تاریخچه این شرکت می‎پردازیم …

کیا موتور

تاریخچه کیاموتورز

– این شرکت در سال 1944 با هدف تولید سیم مفتول فلزی و دوچرخه به بازار آمد. در سال 1952 نام خود را از صنایع دقیق کیونگ سانگ به کیا تغییر داد و طولی نکشید تا به ساخت موتور سیکلت خودرو سواری و کامیون رو آورد.

در سال 1986 با همکاری شرکت فورد شروع به تولید سری خودروهایی مانند سری مزدا که از این سری می‎توان به مزدا فامیلا که هم برای بازار داخلی و صادارات به کشورهای خارجی تولید شد اشاره کرد.

از این مدل می‎توان به کیا پراید (بر مبنای مزدا 121) یا کیا آولا اشاره کرد که در بازارهای آمریکا شمالی و استرالیا با نام‎های فورد فستیوا و فورد اسپایر به فروش رسید.

مزدا تولید کیاموتور

تولید بیشتر و فروش بیشتر

– در سال 1986 کیاموتورز توانست تنها 26 خودرو تولید کند ولی در سال 1987 تولید خود را یکباره به 95 هزار خودرو رساند. سپس در سال 1992 کیاموتورز شروع به کار در ایالات متحده آمریکا کرد و اولین خودرو خود را از طریق 4 شعبه نمایندگی در شهرهای پورتلند و اورگن در فوریه سال 1994 به فروش رفت.

سپس کیا با روشی هدفمند، نمایندگی‎های خود را در سال 1994 گسترش داد و با فروش ماشینی به نام کیا سفیا کم کم کیا موتورز شناخته شد و بعد از مدتی کم، خط تولید کیا اسپورتیج راه‎اندازی شد و نمایندگی‎های کیا بیشتر شد.

کیا سفیا

ورشکستگی کیاموتورز

– با این حال در جریان بحران مالی آسیا در سال 1997 کیا موتورز با ورشکستگی رو به رو شد و در آن زمان هیوندا موتورز از طریق خرید سهام شرکت فورد (در سال 1986) توانست بخش عمده‎ای از سهام کیا را بخرد و آن را تصاحب کرد.

برای آشنایی با شرکت هیوندای موتورز و محصولات جذاب این کمپانی کلیک کنید…

– کیاموتورز با مدیریت شرکت هیوندا گروپ شروع به صادرات کرد. یکی از اولین خودروها کیا منتور بود. این مدل از کیا رقیب مدل‎های فورد اسکورت و اپل آسترا در بازار خودرو اروپا بود. این ماشین به دلیل داشتن قیمت پایین فروش خوبی را داشت. در سال 1999 یک تغییر ظاهر (فیس لیفت) روی کیا منتور انجام شد ولی آن را در رده سدان نگه داشت.

کیا منتور

تولید سدان در کمپانی کیاموتورز

کیاموتورز تا قبل از سال 1999 به عرصه تولید خودرو خانوادگی وارد نشده بود و در سال 1999 با ارئه خودروی کیا کردوس یک ماشین چهار در کلاس سدان به این عرصه وارد شد. این خودرو اندازه مشابهی با فورد موندئو داشت ولی در هنگام عرضه در بازار از فورد فوکوس نیز کوچک‎تر بود.

این خودرو با داشتن آپشن‎های بسیار زیاد همراه صندوق عقب بزرگ و تزئینات داخلی و همچنین قیمتی رقابتی، متاسفانه مورد استقبال زیاد در بازار جهانی قرار نگرفت.

لوگوی کیا

تولید کیا سراتو

– تا سال 2004 این خودرو به فروش رفت. سپس کیاموتورز از کیا سراتو رونمایی کرد و به فروش زیادی دست یافت و این امر سبب شد که این شرکت را به یکی از رقبای جدی برای شرکت‎های دیگر تبدیل کند.

پس از آن کیا اس یو وی و کیا اسپورتیج در سراسر اروپا عمومیت یافتند. اولین کارخانه مونتاژ محصولات خودرو کیا موتورز در 20 اکتبر سال 2006 در وست پوینت ایلات جورجیا با هزینه‎ای معادل یک میلیارد دلار افتتاح گردید.

این شرکت خودروسازی از سال 2005 تمرکز زیادی روی بازار اروپا داشت و تعداد خودروهای تولیدی از یک میلیون گذشت و در سال 2013 با فروشی نزدیک به 2.75 میلیون دستگاه خودرو خود را به مقام دومین خودروساز بزرگ کره جنوبی رسید.

برای سفارش آنلاین لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود اینجا کلیک کنید…

– کیاموتورز در سال 2016 به عنوان قابل اعتمادترین خودروی ایالات متحده آمریکا دست یافت و توسط جی دی پاور رتبه اول را به دست آورد. کیا موتورز چهار سال پی در پی جایزه خودرو بین‌المللی و جایزه برند برتر خودروسازی وارداتی به آمریکا را دریافت کرد.

کیا سراتو

نتیجه گیری

در مجموع شرکت کیاموتورز یک شرکت با تولید ماشین‎هایی با قابلیت‎های زیاد پر از امکانات و تولید ماشین‎هایی مثل کیا اپتیما که بسیار محبوب بوده و هستند معروف است و گذشته جالبی نیز داشته است.
اگر شما یک خودرو از تولیدات کیاموتورز دارید می توانید با مراجعه به سایت M2part قطعات مورد نیاز خودرو خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید