بوش طبق چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟

بوش طبق

ما تصمیم داریم به نقش بوش طبق در سیستم ترمز و سیستم تعلیق خودرو بپردازیم. اما بهتر است در ابتدا کمی با سیستم تعلیق خودرو آشنا شویم.

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو 

سیستم تعلیق یا همان سیستم فنربندی خودرو شامل قطعات و مواردی همچون چرخ‌های خودرو، کمک فنرها و فنرها و ستون‌های نگهدارنده اتومبیل می‌باشد.

وظیفه این سیستم به طور کلی این است که ارتباط بین خودرو و جاده را به طور مناسب و بهینه حفظ و کنترل نماید.

سیستم تعلیق خودرو /بوش طبق

بوش طبق و سیبک در سیستم تعلیق خودرو

بوش طبق و سیبک در سیستم تعلیق خودرو نیاز است تا از اتصالات بسیار محکم و مقاوم استفاده شود، زیرا این سیستم به طور مستقیم با ضربات وارده از جانب مسیر حرکت سر و کار دارد.

گاهی در یک سیستم تعلیق نیاز است که یک اتصال، علاوه بر استحکام کافی امکان حرکت چرخشی را نیز داشته باشد. برای این منظور از اتصالی بنام سیبک (گوی و کاسه) استفاده می‌شود.

میخوای لوازم یدکی ماشینتو از یه فروشگاه معتبر آنلاین سفاش بدی؟؟؟ اینجا کلیک کن…

سیبک چیست

سیبک یک گوی فلزی است که به آن یک بازو متصل است، این گوی فلزی در درون یک محفظه فولادی که اطراف آن با لاستیک پوشانده شده حرکت دورانی می‌کند. از سیبک‌ها (اتصال گوی و کاسه) در اتصال طبق‌ها به چرخ یا اتصال بازوی فرمان به چرخ استفاده می‌شود.

سیبک خودرو /بوش طبق

خودرویی بدون سیستم تعلیق

بیایید خودرویی را فرض کنیم که بدون سیستم تعلیق یعنی سیستم کمک فنرها و فنرها به طور مستقیم از طریق چرخ‌ها با جاده در ارتباط است. حتی فکرش نیز برای سواری آزاردهنده است. حتی نمی‎توانید فکر کنید که چنین خودرویی چه قدر ارتعاشات، لرزش و ضربه‌های ناگهانی را به شما در هنگام سواری وارد خواهد کرد.

احتمالاً یک خودرو بدون سیستم تعلیق و یا با سیستم تعلیق نامناسب و خراب شما را بطور کامل با پوست و استخوان با دست‌اندازها و خرابی‌های کف آسفالت خیابان آشنا خواهد کرد. چنین خودرویی در مسیرهای بسیار کوتاه نیز غیرقابل تحمل خواهد بود چه برسد به اینکه شما تصمیم گرفته باشید مسیری را در جاده‎های طولانی سفر کنید.

وظیفه اصلی سیستم تعلیق

بهتر است بدانید وظیفه اصلی سیستم تعلیق پس از ارتباط چرخ‎های خودرو و بدنه با آسفالت جاده، جلوگیری از انتقال ارتعاشات به وجود آمده بر اثر ناهمواری‎های کف جاده به داخل کابین و قطعات داخلی خودرو و در نتیجه ایجاد آرامش و راحتی بیشتر برای سرنشینان خواهد بود.

یکی دیگر از وظیفه‎های اصلی سیستم تعلیق خودرو امکان کنترل مناسب و مسیردهی می‎باشد.

بوش چیست؟

در قسمت‌های مختلفی از خودرو نام بوش را خواهید شنید. بوش‎ها در جاهای مختلف خودرو وظایف مختلفی را برعهده دارند و انواع مختلفی نیز هستند.

برای مثال نوعی بوش در سیلندر استفاده می‎شود که با بوش موجود در سیستم تعلیق خودرو که به نام بوش طبق نیز شناخته می‌شود، هم از لحاظ کارکردی هم از لحاظ ظاهر فنی متفاوت می‌باشد. و یا بوش اکسل خودرو که در قسمت عقبی خودرو وظیفه‌ای مشابه بوش طبق دارد.

بوش طبق

بوش طبق

بوش در سیستم تعلیق خودرو که با نام بوش طبق نیز شناخته می‌شود قطعه‌ای است مانند سیبک که برای اتصال قطعات مختلف این سیستم استفاده خواهد شد ولی تفاوت عمده بین سیبک و بوش در اینجاست که سیبک در جهت‌های مختلف قادر به حرکت بوده ولی بوش فقط می‌تواند در یک جهت حرکت کند.

میخوای درمورد برند کیا و محصولاتش کلی اطلاعات جذاب داشته باشی؟؟؟؟ اینجا کلیک کن…

هدف اصلی از استفاده از بوش‌ها به عنوان نویزگیر برای حذف سر و صدا در حین حرکت و حذف لرزش‌ها و تحمل مقداری از ضربات وارده به سیستم تعلیق خودرو به جهت خاصیت لاستیکی این قطعه می‌باشد. یکی از عوامل نشان دهنده‌ی خرابی بوش‌ها ایجاد سر و صدا و لرزش است که نشان می‌دهد بوش طبق به درستی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد.

بوش طبق

بوش طبق‌های لاستیکی

بوش‌های لاستیکی به دلیل خاصیتی که دارند مقاومت بسیار زیادی در برابر کشش و همچنین مقاومت در برابر دماهای پایین داشته و عمر خوبی نیز خواهند داشت. ولی در جاهایی از خودرو که به دلیل سرعت حرکت دمای بالا تولید می‌شود بهتر است از بوش‌های لاستیکی استفاده نشود.

بوش طبق لاستیکی

بوش‌های اورتان

بوش‌های ساخته شده از جنس اورتان با مقاومت گرمایی بالاتر استفاده نمود.

مزیت بوش‌های اورتان نسبت به بوش‌های لاستیکی را می‌توان مقاومت بالاتر در برابر دماهای بالا دانست که البته از میزان انعطاف‌پذیری پایین‌تری برخوردارند و بنابراین فرمان‌پذیری خودرو را تا حدودی تحت تاثیر قرار خواهند داد.

بوش اورتان

در مواردی در خودروها نیز بوش‌ها به عنوان محور عمل می‌کنند و اتصال دو قطعه را به هم به طوری ممکن می‌سازند که مثال واقعی آن را می‌توان مفصل‎های طبیعی بدن دانست.

نتیجه اینگونه اتصالات در خودرو امکان حرکت با وجود اتصال به شاسی با منتقل کردن کمترین ضربه خواهد بود.

علائم خرابی بوش طبق

با توجه به اینکه بوش طبق وسیله اتصال طبق به قطعات دیگر است افزایش صدا در سمت چرخ‎های جلوی خودرو می‎تواند نشان‌دهنده خرابی بوش طبق و یا لق شدن آن باشد.

صدای تق تق در هنگام چرخاندن فرمان نیز می‌تواند نشان‌دهنده خرابی بوش طبق، سیبک و یا قطعات متحرک دیگر در سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو باشد.

لرزش بیش از حد در برخی از قسمت‌ها و انتقال آن به فرمان نیز یکی از دلایل خرابی بوش طبق‌ها است.

کاهش تعادل خودرو نیز می‎تواند در برخی از موارد نشانه خرابی بوش طبق و یا سیبک باشد.

اطلاعاتت در مورد برند هیوندا و محصولاتش کمه؟؟؟؟ اینجا رو کلیک کن…

بوش طبق در قسمت میل تعادل خودرو که باعث حفظ تعادل خودرو می‎شود در صورت خرابی وظیفه خود یعنی نحوه اتصال میل تعادل به سیستم تعلیق را به درستی انجام نخواهد داد و بنابراین خودرو در حرکت و یا گاهی در سر پیچ‌ها تعادل مناسب را ندارد.

بوش طبق

چگونه می‎توان از خرابی بوش طبق جلوگیری کرد؟

اگر بخواهیم کمی واقع‌بین باشیم بایستی بگوییم که بوش‌های طبق نیز بر اثر حرکت در جای خود دچار فرسودگی و استهلاک خواهند شد و طبیعی است که پس از مدت زمانی که از عمر مفید آنها سپری شود احتیاج به تعویض بوش‌ها برای بهینه کردن کارکرد خودرو خواهید داشت.

اما مسئله اینجاست که برخی از رفتارها می‌تواند عمر این قطعه را اندکی کم و یا زیاد نماید.

به طور حتم سرویس‌های مناسب در قسمت سیستم تعلیق خودرو می‎تواند عمر دیگر قطعات را نیز افزایش دهد.

به بیانی دیگر می‌توان گفت کارکرد قطعات خراب بر روی دیگر قطعات سالم خودرو نیز تاثیرگذار بوده و از عمر مفید آنها به طور چشمگیری خواهند کاست.

با توجه به افزایش قیمت قطعات خودرو مسئله سرویس و نگهداری خودرو بسیار منطقی‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.

اجتناب از ترمزهای ناگهانی، ناهمواری‌ها و دست‌اندازهای داخل خیابان‌ها و رانندگی آرام‌تر می‌تواند به افزایش عمر سیستم تعلیق خودرو و همچنین بوش‌های طبق کمک شایانی نماید.

بوش طبق

و اما جمع‌بندی کلی :

هنگامی که یک بوش طبق فرسوده می‌شود، لاستیک معمولا ترک می‌خورد و به نقطه‌ای که در آن فلز وجود دارد تماس می‌یابد. این معمولا باعث سر و صدا می‌شود، اما مهمتر از همه، باعث می‌شود مشکلات را افزایش دهد. بوش طبق جلو مشکلات هماهنگی چرخش و سایش غیرطبیعی را حل می‌کند و بوش طبق عقب می‌تواند باعث ایجاد رول بیش از حد شود.

بصورتی پایداری و محکمی لوازم یدکی وسیله نقلیه را بررسی می‌کند. بوش طبق دارای سه عملکرد اصلی هست.

آنها نقاط نصب و قرار دادن قطعات را در ارتباط مناسب خود با اجزای دیگر چک می‌کنند مخصوصا با قطعات تعلیق مانند بازوهای کنترل که برای حفظ تراز چرخ، اهمیت دارد. آنها اجازه حرکت مانند چرخش و کنترل، طبق‌های عقب را نمی‌دهند و همین امر باعث جذب لرزش و ضربه شود و باعث جلوگیری از لرزش و سر و صدا و نفوذ به داخل کابین شود.

 

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من