آموزشی, معرفی قطعه

واتر پمپ خودرو چیست و چگونه کار میکند؟

واتر پمپ خودرو

 

واتر پمپ خودرو

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از قطعات مهم درون کاپوت خودرو یعنی واتر پمپ خودرو آشنا کنیم.

واتر پمپ وظیفه پمپ کردن آب رادیاتور را برعهده دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با واتر پمپ خودرو این قطعه مهم آشنا شویم.

یکی از اجزای سیستم خنک کننده موتور خودرو واتر پمپ است.

این قطعه به صورت مداوم مایع رادیاتور را به سمت موتور خودرو پمپاژ می‌کند تا از بالا رفتن حرارت موتور در هنگام کار کردن جلوگیری نموده و مانع جوش آوردن موتور گردد.

موتور خودرو به هنگام کارکردن، دمای بسیار بالایی در حدود 2500 درجه سانتی‌گراد از خود تولید می‌کند. جهت کارکرد بهینه، دمای موتور باید در محدوده 90 تا 95 درجه سانتی‎گراد نگه داشته شود.

واتر پمپ خودرو

اساس کار واتر پمپ خودرو چگونه است؟

با هر بار روشن شدن موتور، واتر پمپ نیز شروع به کار کرده و مایع درون رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌کند و مایعی که حاوی آب و ضدیخ است، درون سرسیلندر و پوسته موتور به گردش درمی‌آید.

حرارت موتور جذب مایع شده و در نتیجه دمای آن بالا می‌رود که برای خنک شدن باید به رادیاتور باز گشته تا پس از خنک شدن، مجدداً به سمت موتور بازگردد.

چون وظیفه واتر پمپ برقراری گردش دائمی آب در موتور است تا زمانی که موتور خودرو روشن است باید کار کند، معمولاً کارخانه‌های سازنده، آن‌ها را با طول عمر بالا می‌سازند.

برای آشنایی با برند هیوندا و محصولات جذاب این شرکت خودروسازی اینجا کلیک کن…

البته ممکن است برخی از واتر پمپ‌ها زیاد عمر نکنند و از آنجایی که خرابی این قطعه از خودرو، مشکلات متعددی از جمله خرابی واشر سرسیلندر و موتور خودرو را به دنبال دارد در نتیجه باید سریعاً به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود.

تعویض واترپمپ

بهترین زمان تعویض واتر پمپ خودرو چه زمانی است؟

واتر پمپ معمولاً به وسیله تسمه تایم حرکت می‌کند اما گاهی تسمه کمکی که به پولی سر واتر پمپ متصل است موجب حرکت آن می‌شود.

به همین دلیل تعمیرکاران خودرو معمولاً پیشنهاد می‌کنند که با هر بار تعویض تسمه تایم، واتر پمپ خودرو نیز تعویض گردد، چون دسترسی به هر دو قطعه سخت و هزینه تعویض آن بسیار بالاست.

اگر به خرابی واتر پمپ رسیدگی نشود موجب ایجاد خسارت و خرابی در واشر سرسیلندر و موتور خودرو خواهد شد، بنابراین بهتر است علائم خرابی واتر پمپ را بشناسیم و با بررسی آن از ایجاد هزینه‌های گزاف تعمیرات واشر سر سیلندر و موتور خودرو جلوگیری کنیم.

واتر پمپ

علائم خرابی واتر پمپ خودرو چیست

برای تشخیص خرابی واتر پمپ چندین علامت وجود دارد که توجه به آن‌ها بسیار ضروری بوده و می‌تواند تضمینی برای عملکرد صحیح موتور و عدم تحمیل هزینه‌های زیاد تعویض و تعمیر گردد.

واتر پمپ خودرو

1. نشتی آب یا ضدیخ از زیر خودرو:

اگر خودروی شما نشتی آب یا ضدیخ دارد به احتمال زیاد واتر پمپ خودرو نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. برای اطمینان از نشتی می‌توانید یک تست ساده انجام داد.

شب هنگام پس از خاموش کردن خودرو در پارکینگ، یک تکه مقوای رنگ روشن دقیقاً زیر واتر پمپ قرار دهید (چون ممکن است نشتی از مخزن رادیاتور، واشرها، مخزن بخاری و یا خود رادیاتور نیز باشد) و صبح قبل از روشن کردن خودرو مقوا را چک کنید. اگر روی مقوا اثری از قطرات آب یا لکه سبز رنگ (که نشان‌دهنده نشتی ضدیخ است) بود، باید اقدام به تعویض واتر پمپ خودرو کنید.

واتر پمپ/ نشتی آب و ضدیخ

البته این نکته را باید توجه داشت که دیدن چند قطره آب در زیر خودرو در یک روز گرم تابستان ممکن است به دلیل کارکرد کولر خودرو باشد و دلیلی بر خرابی و نشتی واتر پمپ نیست.

چنانچه نشتی آب از واتر پمپ خودرو بود باید به این نکته حیاتی توجه نمایید که در چنین مواقعی به دلیل خروج زیاد آب، امکان تخلیه آب رادیاتور وجود دارد پس همواره ظرفی پر از آب با خود به همراه داشته باشید تا در صورت تخلیه رادیاتور، مجددا آن را پر نمایید.

2. مشاهده نشتی قطرات آب یا بخار آب در اطراف واتر پمپ:

اگر اطراف واتر پمپ قطرات آب یا بخار آب مشاهده نمودید به احتمال زیاد یک نشتی وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

خرابی واتر پمپ/ خوب کار نکردن کولر

3. خوب کار نکردن کولر خودرو:

اگر کولر خودروی شما خوب خنک نمی‌کند و کارکرد آن با مشکل روبروست بهتر است واتر پمپ خودروی خود را بررسی نمایید.

4.روشن شدن چراغ هشدار دمای آب:

توجه داشته باشید اگر واتر پمپ خودرو کار خود را به درستی انجام ندهد یا نشتی داشته باشد موتور خنک نخواهد شد درنتیجه آمپر دمای آب بالاتر از میزان معمول رفته و چراغ هشدار آب روشن خواهد شد.

واتر پمپ/ شنیدن صدای ساییدگی از داخل خودرو
5. شنیدن صدای ساییدگی از داخل موتور خودرو:

هنگامی که کاپوت ماشین بالاست به صدای موتور گوش کنید، اگر مقدار کمی صدای ساییدگی شنیده شد، می‌تواند نشان از خرابی واتر پمپ باشد؛ هرچند تشخیص این امر شاید برای شما چندان ساده نباشد ولی پس از چند سال رانندگی، به راحتی این صدا را متوجه خواهید شد.

نحوه برطرف کردن نشتی واتر پمپ خودرو

نشتی مربوط به واتر پمپ از دور پوسته، دور شفت مرکزی واتر پمپ و دور شیلنگ رفت و برگشت اتفاق می‌افتد. اگر نشتی از شیلنگ باشد می‌توان مکان نشتی را پیدا کرد و راه آن را مسدود کرد اما اگر نشتی از داخل واتر پمپ باشد حتما باید واتر پمپ را باز نموده و آن را بررسی کنیم.

اگر نشتی از پوسته واتر پمپ بود می‌توان با چسب، موقتا آن را آب بندی کرد و بعدا نسبت به تعویض آن اقدام کرد. اگر نشتی از شفت مرکزی واتر پمپ باشد بهتر است آن را تعویض کنیم.

اگر میخوای با خرید اینترنتی لوازم یدکی مورد نیازت زنجیره ابتلا به کرونا رو قطع کنی کلیک کن…

در برخی مواقع هیچ دلیل و یا علامتی مبنی بر خرابی واتر پمپ وجود ندارد، اما با این حال آب رادیاتور بیش از حد داغ می‌شود و بخار از کنار درب رادیاتور بیرون می‌آید.

در اینجا واتر پمپ هیچ مشکلی نخواهد داشت، چون درب رادیاتور به گونه‌ای طراحی شده است که فشار اضافی را دفع می‌کند تا به قسمت‌های دیگر آسیب وارد نشود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یکی دیگر از عوامل جوش آوردن موتور خودرو که بسیار حائز اهمیت است، کم بودن میزان آب و ضدیخ داخل رادیاتور است.

اگر با کمبود میزان مایع داخل رادیاتور مواجه شدید باید به آن آب و یا مخلوط مساوی آب و ضدیخ اضافه کنید اما توجه داشته باشید در هنگام اضافه کردن مایع به رادیاتور باید موتور کاملا سرد شده باشد، اگر موتور داغ باشد و آب اضافه کنید به دلیل اختلاف دمای زیاد، به پوسته سیلندر آسیب وارد می‌شود و پوسته سیلندر ترک می‌خورد.

مراقب باشید هیچگاه از ضدیخ به تنهایی در رادیاتور استفاده نکنید چون ممکن است بیش از حد داغ شده و مطابق توضیحات فوق به خودرو آسیب رساند.

دیدگاهتان را بنویسید