آموزشی, معرفی قطعه

فیلتر روغن هیوندای چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟؟؟

فیلتر-روغن

فیلتر روغن

فیلتر روغن چیست؟؟؟

فیلتر روغن هیوندای از یک واشر فلزی سوراخ‌دار به همراه یک واشر آب‌بندی و یک سوراخ که در وسط بلوک سیلندر پیچ می‌شود و به همراه یک کاسه فلزی محتوی کاغذ فیلتردار جهت تصویه روغن تشکیل شده است.

روغن از سوراخ‌های روی واشر وارد فیلتر شده و پس از عبور از کاغذ صافی روغن از وسط فیلتر و سوراخ وسط وارد موتور می‌شود. روغن کثیف به وسیله فشار پمپ روغن وارد فیلتر شده و با عبور از صافی تصفیه می‌گردد.

نمای داخلی فیلتر روغن هیوندای

انواع فیلتر روغن هیوندای

معمولا فیلترهای روغن هیوندای شامل دو نوع می‌باشند،فیلتر روغن اولیه و ثانویه.

فیلتر روغن اولیه می‌تواند ذرات به اندازه ۲۵ _۳۰میکرون (موی انسان ۶۵_ ۷۰ میکرون است) را متوقف کند. در فیلترهای جریان کامل تنها از نوع اولیه استفاده می‌شود که قادرند ۲۵ الی ۳۰ میکرون را در خود متوقف نمایند.

فیلترهای ثانویه می‌توانند ذرات ۵ تا ۱۰ میکرون را متوقف کنند. فیلترهای ثانویه (جریان فرعی) کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در موتورهای دارای دوفیلتر روغن اولیه و ثانویه، یک قسمت کوچک روغن حدود ۱ الی ۱۰ درصد وارد فیلتر ثانویه می‌شود و بقیه از محل فیلتر اولیه عبور می‌کند.

هر چقدر فیلتر بیشتری در موتور استفاده شود ذرات معلق بیشتری از روغن جذب می‌شوند.

اینحا میتونی لوازم یدکی ماشینت رو آنلاین سفارش بدی.. کلیک کن

سوپاپ اطمینان در فیلتر روغن هیوندای

فیلتر روغن هیوندای پس از طی مدت زمان مجاز کارکرد به علت انباشت ذرات معلق پشت صافی دیگر قادر به عبور دادن روغن از صافی نیستند و برای این منظور یک سوپاپ در ساخت آن، مورد استفاده قرار گرفته تا این وضعیت را کنترل بکند.

در هنگام عملکرد سوپاپ اطمینان، دیگر روغن تصفیه نمی‌شود و مستقیم وارد موتور می‌گردد. همچنین در دماهای پایین و هنگامیکه روغن خیلی سفت است و نمی‌تواند به راحتی از کاغذ فیلتر عبور کند.

اجزای فیلتر روغن هیوندای

سوپاپ، فیلتر روغن هیوندای را مستقیم وارد موتور می‌کند تا موتور بی روغن نماند. درصورت کثیفی بیش از حد صافی فیلتر، روغن دیگر نمی‌تواند از فیلتر عبور کند و در این شرایط موتور به سرعت آسیب می‌بیند، بنابراین سوپاپ اطمینان نقشی حیاتی در هر فیلتر روغنی دارد و باید به این نکته توجه نماییم.

باوری غلط از فیلترهای آهنربایی

چند سازنده فیلتر با تعبیه آهنربا در قسمتی از فیلتر مدعی شدند که نیروی مغناطیسی، مولکول‌های روغن را تثبیت می‌کند و باعث کارکرد بیشتر روغن و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش قدرت موتور می‌شود. و البته هیچکدام از این ادعاها درست نیست و غیر ممکن است که یک آهنربا بتواند انقدر کارایی داشته باشد.

فیلتر روغن هیوندای آهنربایی
آهنربا می‌تواند برخی از ذرات آهنی که به عنوان کاتالیزورها برای کمک و احتراق استفاده می‌شوند را جذب کند. همچنین ذرات کوچک آهنی که از موتور جدا شده و داخل روغن شده‌اند را می‌تواند جذب کند اما در واقعیت هیچ کدام از اینها تاثیر زیادی ندارد و بخش عمده‌ای از ذرات فلزی داخل موتور از مواد بلبرینگ هستند که توسط آهنرباها جذب نمی‌شوند.

روغن موتور

روغن یک نیروی حیاتی برای موتور خودروی شماست. روغن موتور تمیز، اهمیت زیادی دارد. روغن موتور با گردش در موتور علاوه بر روانکاری قطعات داخلی موتور، تمام آلودگی‌ها و به زبان ساده‌تر (جرم‌ها) را از کل سیستم جذب می‌کند.

روغن موتور فیلتر روغن هیوندایروغن موتور /فیلتر روغن

این آلودگی‌ها قطعا به موتور خودرو آسیب وارد می‌کند و با گذشت زمان و انباشته شدن این جرم‌ها ممکن است باعث مرگ موتور شود.

روغن کثیف می‌تواند سطح اجزای پمپ روغن را در موتور بپوشاند و به سطوح تحمل موتور آسیب برساند.

استفاده از فیلتر روغن در انواع مختلف ماشین‌ آلات

در مسیر ورودی روغن به موتور، فیلتر روغن قرار می‌گیرد که آلودگی‌های ناشی از عملکرد زیاد موتور که به تدریج می‌توانند مسیر حرکت آن را مسدود نمایند از روغن موتور جذب کرده و آن را تصفیه کند تا عاری از هرگونه مواد نا‌خالصی باشد.

این وسیله علاوه بر این که پاکیزگی روغن در شرایطی مانند استارت اولیه در هوای سرد، فشارهای زیاد ناشی از رفت و آمدهای پی درپی و حرارت بالای موتور در زمان کارکرد طولانی و سرعت‌های بالا حفظ می‌کند، همچنین موجب خنک شدن موتور می‌شود.

◊تمام قطعات در حال حرکت در موتور به روغن موتور تمیز برای روانکاری نیاز دارند.

اگر روغن فیلتر نشود، ذرات کوچک فلزات ریز وارد موتور می‌شوند و باعث ساییدگی در اجزای آن می‌شود.

فیلتر روغن هیوندای

فیلتر مرغوب:

یک فیلتر روغن هیوندای مرغوب دارای مشخصات و قابلیت‌هایی است ازجمله:

¤ عدم مقاومت در برابر ورود روغن

¤ جداسازی مطلوب ذرات از روغن

¤ قدرت جذب بیشتر آلودگی‌ها

¤ مقاومت در برابر پارگی

¤ محفظه کارآمد با قابلیت تحمل فشار بالا

¤ آب‌بندی مناسب

¤ دارای سوپاپ اطمینان

در ساخت انواع فیلترهای مرغوب، ‌علاوه بر استفاده از کاغذهای مناسب به موارد دیگر نیز توجه می‌شود، ‌از جمله می‌توان به عدم وجود نشتی در مدیا فیلتر، ‌قرارگیری (جا نمایی) صحیح فیلتر در پوسته، ‌انتخاب نوع آلیاژ مصرفی در محفظه و پوشش مطلوب رنگی اشاره نمود.

کلی مطالب جالب و جذاب درمورد شرکت هیوندا و محصولاتش رو میتونی اینجا بخونی …

نقش اساسی تعویض به موقع فیلتر روغن هیوندای

با توجه به اینکه فیلتر روغن هیوندای جرم‌های ناشی از کارکرد موتور را جذب می‌کند پس از مدت معینی با توجه به شرایط کارکرد موتور کثیف شده و عبور روغن از آن دشوار می‌گردد، لذا تعویض به موقع آن برای موتور خودروها نقشی اساسی داشته و باعث طول عمر موتور خواهد شد.

تعویض فیلتر روغن هیوندای

نکته دیگر در این است که در موقع خاموش شدن موتور، فیلتر بتواند روغن داخل خود را حفظ کرده و خالی نشود. این امر باعث می‌شود تا هنگام روشن شدن دوباره موتور، جریان روغن فورا برقرار شده و به همه قسمت‌ها برسد. اگر فیلتر روغن هیوندای خالی از روغن باشد حدود چندین ثانیه طول خواهد کشید تا فیلتر پر شود و سپس روغن به قسمت‌های دیگر موتور خواهد رسید.

چگونه زمان تعویض فیلتر روغن را فهمیده و سریع اقدام کنیم؟

مهم‌ترین عامل، شرایط رانندگی شماست. اگر شما در داخل شهر شلوغ با توقف و حرکت‌های مداوم و یا در جاده‌هایی خاکی رانندگی می‌کنید نسبت به کسی که فقط برخی اوقات در جاده‌های خلوت و تمیز رانندگی می‌کند، باید فیلتر هوا را سریع‌تر جایگزین نمایید.

فیلتر هوا می‌بایستی در هر 6000 تا 10000 مایل جایگزین گردد.

فیلترهای موجود در بازار کیفیت‌ها و زمان تعویض متفاوتی دارند.

اگر روغن را تعویض نمی‌کنید، حتماً آن را چک کنید این کار هزینه زیادی در بر نخواهد داشت.

در حالت بهینه بهتر است که روغن نیز همراه با فیلتر هوا در زمان تعویض فیلتر روغن تعویض شود.

زمان تعویض فیلتر روغن به چه عواملی بستگی دارد ؟؟؟

تعویض فیلتر خودرو به بزرگی موتور بستگی ندارد بلکه موارد زیر اثر بیشتری خواهند گذاشت:

وزن خودرو

دمای محیط

تجهیزات اضافی

شرایط آب و هوایی

زمان تعویض فیلتر روغن هیوندای

در شرایط کارکرد سخت مثل موارد زیر حتما روغن موتور را پس از 4000 کیلومتر رانندگی تعویض نمایید:

در جا کار کردن زیاد

طی مسافت‌های کوتاه

شرایط آب و هوایی نامناسب

ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد

زمانی که اتومبیل را روشن می‌کنید تا زمانی که آن را خاموش می‌کنید، فیلتر هوا در حال کار کردن است. وظیفه فیلتر هوا، رساندن هوای کافی به موتور و پاک کردن هوا از گرد و غبار و آلودگی است. لازم است دقت کنید که بهترین فیلترها هم تاریخ مصرف دارند و تعویق انداختن زمان تعویض آنها به خودرو شما آسیب می‌رساند.

اطمینان از استاندارد بودن فیلتر روغن هیوندای

هنگام خرید و نصب فیلتر حتما به استاندارد بودن آن باید توجه نماییم.

امروزه متاسفانه شاهد هستیم که فیلترهایی در تعویض روغنی ها و اتوسرویس‌ها وجود دارند که بسیار ارزان خریداری شده و با حذف قسمت‌های حیاتی در فیلترها نظیر سوپاپ اطمینان و استفاده از مواد نامرغوب باعث آسیب به موتور خودروها و کم شدن طول عمر موتور و تحمیل هزینه های سرسام‌آور به صاحبان خودروها می‌گردد‌.

فیلتر روغن هیوندای

لذا استفاده از فیلترهای استاندارد و نیز تعویض به موقع فیلترها می‌تواند شما را تا سالیان زیاد نیازمند مراجعه به تعمیرگاه نکند.

و نکته آخر:

از ریختن موارد زیر به درون طبیعت جدا خودداری کنید:

روغن ترمز

باتری خراب

روغن سوخته

ضد یخ کار کرده

با ما همراه باشید . M2PART

دیدگاهتان را بنویسید