نانو سرامیک خودرو چیست و مزایا و معایب این پوشش چیست؟

پوشش نانو سرامیک چیست؟

پوشش های ‌نانو سرامیک و کاورهای بدنه برای اولین بار توسط شرکت های بزرگ تیونینگ برای خودرو های گران قیمت و لوکس مورد استفاده قرار گرفت و بعدها با پیشرفت فناوری به بازارهای عمومی نیز راه پیدا کرد.

نظافت بدنه خودروها همیشه مورد توجه خودروسازان و صاحبان خودرو بوده و در سال های اخیر با پیشرفت فراوان در زمینه صنعت خودروسازی و فناوری نانو، واکس، پولیش و شوینده‌های تخصصی برای رفع خط و خش و آبگریز شدن بدنه خودرو وارد بازار شده و مورد توجه عموم قرار گرفت.

در یک دهه اخیر و با ورود فناوری نانو به صنایع خودروسازی، متخصصان با ایجاد لایه های محافظتی، مقاومت بدنه خودرو را در برابر خط و خش‌های سطحی و لکه ها بالا بردند و همچنین آنها را آبگریز کردند.

استفاده از مواد، کاور ها و انواع اسپری و عناصر مختلف برای اهدافی مانند ضد خش شدن(مختص کاور سرامیکی)، شستشوی آسان، خاصیت آبگریزی، پایداری در شرایط جوی مختلف، کم شدن اثرات مخرب فرا بنفش، براق شدن سطح و در نهایت نگهداری آسان فقط برای بدنه اتومبیل نیست ،از آنها در شیشه(استفاده از دی اکسید تیتانیم فوق فعال)، فلز، پلاستیک و یا هر سطح دیگری که نیاز به محافظت داشته باشد میتوان استفاده کرد.

پوشش نانو سرامیک

نانو شی چیست ؟

اگر ماده ای یکی از ابعاد آن در مقیاس نانو باشد، به آن نانو شئ گفته می‌شود. نانو اشیاء را به سه دسته؛ سه بعدی، دو بعدی و تک بعدی تقسیم می‌کنند که در این میان نانو روکشها جزو نانو اشیا تک بعدی هستند؛ یعنی تنها در یک بعد نانو هستند و دو بعد دیگر آنها بزرگتر از مقیاس نانو می‌باشد.در صورتی که ضخامت روکش مورد نطر در مقیاس میکرون و یا بزرگتر از آن باشد ولی ساختار میکروسکوپی و مورفولوژی(morphology) آن نانو باشد، جزو مواد نانو ساختار می‌باشند.
با توجه به این تفاصیل و تفاسیر، با خصوصیات روکش نانو آشنا شدیم اما در ادامه می خواهیم به بررسی و تحلیل ابعادی و رفتاری این موضوع از دیدگاه علم با زبانی ساده بپردازیم که چگونه کاورهای نانو موجب محافظت از خودرو می‌شوند؟
پوشش ‌نانو سرامیکی، یک پلیمر مایع است که مانند کاور روی بدنه خودرو کشیده می شود و با رنگ خودرو پیوند برقرار کرده و لایه ای آب گریز یا هیدروفوب (Hydrophobe) را ایجاد می کند. این مواد برای ترکیب شدن با رنگ خودرو باید با متریال بی‌رنگ و نسبتا مات پایه سرامیکی ترکیب شوند.

 برای خرید اینترنتی لوازم یدکی خودروی خود اینجا کلیک کنید…

نانو سرامیک چیست

انواع نانو سرامیک خودرو

یکی از مواردی که در چند سال اخیر توجه طراحان خودرو را به خود جلب کرده کاورهای سرامیک است که برای بدنه خودروها استفاده می شود. کیفیت انواع سرامیک خودرو متفاوت است.
برخی از این سرامیک ها دارای خاصیت نانو می باشند. استفاده از سرامیک خودرو سبب می شوند آنها بتوانند مانع از آسیب خودرو توسط انواع آلودگی ها و گرد و غبار بشوند.
در فصل های بارانی و مناطق دارای رطوبت نیز می توان به راحتی از این نانوکاورها استفاده کرد. با استفاده از این کاورها، علاوه بر درخشش و زیبایی ظاهر خودرو، هیچ نگرانی در مورد ایجاد خش در بدنه وجود ندارد. برای تقسیم بندی انواع سرامیک خودرو می توان دسته های زیر را بکار برد:

• سرامیک پلیمری

پیوند سرامیک پلیمری خرد با بدنه بسیار بالا است به گونه ای که انگار بخشی از خود خودرو است. در برابر آسیب ها بسیار مقاوم است و پوشش سرامیک پلیمری به سادگی از بین نمی رود.

• سرامیک کوارتزی

سرامیک کوارتزی، قوی ترین پوشش سرامیکی موجود در بازار است. در برابر انواع خط و خش ها بسیار مقاوم است. ماندگاری و براقیت بسیار بالایی دارد. زیبایی ظاهر خودرو شما را برای مدت بسیار طولانی تر حفظ می کند.

• نانو سرامیک هیبریدی

سرامیک هیبریدی، ترکیبی از دو نوع سرامیک پلیمری و کوارتزی است. بنابراین با ترکیب بهترین خصوصیات دو پوشش قبل، بهترین پوشش سرامیکی را ایجاد کرده است. این نوع پوشش، سخت ترین پوشش سرامیکی است و لایه محافظ دارای مقاومت بالا را برای ماشین ایجاد می کند.

مزایای نانو سرامیک کردن

محافظت از رنگ بدنه خودرو

بدنه خودرو در طول بصورت مداوم در معرض آسیب های محیطی و آلودگی های مختلف قرار دارد. اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید به مرور زمان باعث میشود که رنگ فابریک بدنه اکسید شده و به تدریج کدر شود. مهمترین مزیت نانو سرامیک خودرو ایجاد یک لایه مقاوم و دائمی برای حفاظ از درخشش و براقیت رنگ بدنه خودرو است. نانو سرامیک خودرو هیچ آسیبی به رنگ بدنه نمیزند بلکه با ایجاد یک لایه مقاوم و مستحکم، وظیفه حفاظت از رنگ بدنه خودروی شما را خواهد داشت و دوام و درخشندگی دائمی را به خودروی شما هدیه میدهد.

دوام بیشتر نانو سرامیک خودرو

پوشش های نانو سرامیک خودرو دوام بیشتری نسبت به رنگ اصلی بدنه دارند. در سرامیک خودرو از فناوری پیشرفته نانو استفاده شده است و همین موضوع موجب می شود که لایه محافظ بدنه بسیار دقیق و مستحکم شود. تغییرات آب و هوایی، آلودگی های محیطی، فضولات پرندگان و … در مدت کوتاهی موجب کدر شدن و آسیب رنگ بدنه خواهد شد. اما درصورتی که از مواد مرغوب و متخصصان با تجربه برای اجرای پوشش نانو سرامیکی خودرو استفاده شود، براقیت و شفافیت بدنه خودروی شما برای مدت زیادی تضمین خواهد شد.

تمیزی بدنه

نانو سرامیک خودرو موجب می شود که سطح بدنه خودرو آبگریز شود به همین دلیل آلودگی هایی مانند گرد و خاک و باران های اسیدی بر روی سطخ خودرو باقی نمیمانند. درصورت وجود این نوع آلودگی ها تنها با استفاده از یک پارچه تمیز میتوانید براحتی براقیت و درخشندگی را به بدنه خودرو بازگردانید. همچنین وجود تکنولوژی نانو سبب میشود که با استفاده از ذرات بسیار ریز، سطح خودرو کاملا صیقلی شود. ذرات بسیار ریز و حشرات نیز نمیتوانند به سطح بدنه بچسبند و نهایتا از آن جدا می شوند.

قیمت نانو سرامیک بدنه خودرو

اگرچه هزینه اجرای نانو سرامیک بدنه خودرو بیشتر از روش هایی مانند واکس خودرو و پولیش بدنه است، اما درصورتی که از مواد باکیفیت برای سرامیک بدنه خودرو استفاده شود، دوام بیشتری نسبت به روش های مشابه خواهد داشت. واکس بدنه یا پولیش باید بصورت سالانه دوباره بر روی بدنه اجرا شود درصورتی که نانو سرامیک بدنه خودرو عمر بیشتری نسبت به آنها دارد و تا مدت ها نیازی به صرف هزینه اضافه نیست. به این ترتیب در هزینه شما صرفه جویی خواهد شد.

معایب نانو سرامیک خودرو

زمان بر بودن نانو سرامیک بدنه خودرو

نانو سرامیک بدنه خودرو باید بصورت دستی و مرحله به مرحله انجام شود. بنابراین نیاز به چندین روز زمان نیاز خواهد داشت. این موضوع در مواقعی که برای مراسم خاصی نیاز به براق شدن بدنه خودرو دارید مشکل ساز خواهد شد. اگر افرادی ادعا میکنند که بسرعت سرامیک خودرو را اجرا میکنند لازم است درمورد تخصص آنها محتاط باشید. این کار به دقت و ظرافت زیادی نیاز دارد و بطور طبیعی لاقل چندروز زمان میخواهد.

نیاز به تخصص

امروزه سرامیک بدنه خودرو به راحتی در دسترس همه قرار دارد و همین موضوع باعث شده که افرادی که تخصص کافی ندارند برای انجام آن پیشقدم شوند. اگر نانو سرامیک بدنه خودرو بصورت صحیح و اصولی انجام نشود ممکن است ظاهر خودرو حتی بدتر از قبل شود. همانطور که گفته شد سرامیک خودرو بادوام است پس درصورتی که ظاهر خودرو نازیبا باشد باعث پشیمانی و خسارت زیادی خواهد شد.

انتخاب زمان مناسب

نانو سرامیک بدنه خودرو هزینه چندین میلیونی دربر دارد. بنابراین اگر بتازگی خودرو را خریداری کرده اید و قصد فروش آن را دارید، استفاده از سرامیک خودرو چندان مناسب نیست. چون باعث بالارفتن قیمت خودرو خواهد شد و ممکن است تاثیر منفی بر نظر خریداران داشته باشد.

نحوه انجام پوشش نانو سرامیک روی خودرو

نحوه انجام پوشش نانو سرامیک خودرو در چنین مرحله مختلف انجام می شود. ما در این قسمت اجرای مراحل مختلف انجام پوشش نانوسرامیک روی بدن خودرو را برای شما بیان می کنیم.

• مرحله اول:

شما باید در این مرحله و قبل از انجام پوشش نانوسرامیک، با استفاده از یک شوینده مناسب با اتومبیل تمام آلودگی ها را از روی بدنه خودرو پاک کنید.

• مرحله دوم:

شما در این محله باید تمام معایب خودرو مانند رنگ شدگی ها، انواع خط و خش، فرو رفتگی ها و تمام معایب احتمالی بدنه را تعیین کنید. سپس با استفاده از یک ضخامت سنج، میزان ضخامت بدنه را به صورت دقیق محاسبه کنید.

• مرحله سوم:

با استفاده از چسب های مخصوص، بخش های از خودرو مانند شیشه ها، آیینه ها و سایر بخش های ظریف و حساس خودرو را بپوشانید.

• مرحله چهارم:

در این مرحله شما باید با استفاده از پولیش مناسب تمام خط و خش های روی بدنه خودرو را بپوشانید. این مرحله سبب اجرای یکدست و مناسب پوشش نانوسرامیک روی بدنه خودرو می شود. به همین دلیل اجرای با دقت و با حوصله این مرحله بسیار ضروری است.

• مرحله پنجم:

استفاده از پولیش باید تمام خطوط و خش ها از روی خودرو پاک کند. اما ممکن است خودرو شما دارای خش ها یا خطوط ریزی باشد که نتوانید با چشم آنها را مشاهده کنید. اما پس از اجرای نانوسرامیک این خش ها نمایان خواهند شد.

چقدر درمورد برند کیاموتورز و محصولات این کمپانی میدونی؟؟ این مقاله رو بخون و اطلاعاتت رو بروز کن….

در نتیجه، در این مرحله شما باید با استفاده از چراغ قوه های خورشیدی و به دقت تمام سطح بدنه خودرو را بررسی کنید. با این کار می توانید ریز ترین و جزیی ترین خش ها را پیدا کنید. سپس با استفاده از یک پولیش مناسب این خش ها را نیز برطرف کنید.
انجام این مرحله نیز مانند مرحله چهارم بسیار حساس است. پس با حوصله کافی و صرف زمان کافی این مرحله را انجام دهید. می توانید برای افزایش دقت کار چند مرحله، بدنه خودرو را با استفاده از چراغ قوه خورشیدی بررسی کنید تا از عدم وجود هیچ نوع خط و خش روی بدنه مطمئن شوید.

• مرحله ششم:

تمام پنج مرحله قبل، مراحل زیرسازی بدنه خودرو می باشد. در این مرحله شما باید برای تکمیل کار خود از مواد سیلیکونی استفاده کنید. استفاده از این مواد سبب می شود، بدنه خودرو کاملا صاف و یکدست باشد. این مرحله، اخرین مرحله از آماده سازی بدنه خودرو برای اجرای پوشش نانوسرامیک است. نکته مهم در این مرحله نیز استفاده از دقت کافی و صرف زمان مناسب است.

• مرحله هفتم:

با اجرای دقیق شش مرحله قبل، شما هم اکنون یک بدنه عالی و آماده برای اجرای پوشش نانو سرامیک در اختیار دارید. در این مرحله برای اتمام کار، باید از مواد مرغوب و دارای کیفیت عالی استفاده کنید. شما پس از پایان این مرحله، خودرو بسیار لوکس و زیبا دارید و می توانید از حفظ سلامت بدنه خودرو در برابر انواع خط و خش اطمینان داشته باشید.

تست نانوسرامیک خودرو

بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو، از پوشش های نانو سرامیک بر روی خودرو های خود استفاده می کنند. علاوه بر این، بسیاری از تولید کنندگان لوازم جانبی و تجهیزات خودرو نیز اقدام به تولید پوشش نانوسرامیک می نمایند.
این شرکت ها برای اطمینان مصرف کنندگان از محصولات آنها، پس از تولید اقدام به تست محول می نمایند. تست نانو سرامیک خودرو برای اطمینان از عدم ایجاد خش و مقاومت بالای این پوشش در برابر خوردگی شیمیایی و بسیاری از آلودگی ها انجام می شود.
در این قسمت تست نانو سرامیک خودرو توسط کمپانی هیوندای قرار داده می شود. تا شما از میزان کیفیت بالای این پوشش مطلع شوید.

هزینه نانو سرامیک خودرو

میزان هزینه نانو سرامیک خودرو متفاوت است. اما در محدوده حداقل قیمتی بین 1500000 تومان تا 3000000 تومان می باشد. عوامل مختلفی می تواند در تعیین هزینه نانوسرامیک خودرو موثر باشد. اما مدل ماشین، نوع مواد سرامیک و تعداد لایه سرامیکی استفاده شده در هزینه نهایی تاثیر دارد.
مطمئنا برای ماشین های بسیار لوکس هزینه اجرای پوشش نانوسرامیک بالاتر است. در مورد جنس و مرغوبیت نیز همین موضوع صادق است.
در مورد تعداد لایه های سرامیکی نیز باید بدانید برای دستیابی به میزان درخشندگی لازم و خاصیت ضد خش مناسب، با توجه به هر خودرو باید تعداد لایه های مناسبی از این پوشش را به کار برد. که با توجه به تعداد لایه ها هزینه افزایش خواهد یافت. یعنی لایه بیشتر نانو سرامیک به معنی هزینه اجرای بیشتر است.

آموزش نانو سرامیک خودرو

اجرای پوشش نانوسرامیک یک کار تخصصی می باشد. در نتیجه نیاز به گذراندن دوره های آموزش نانوسرامیک خودرو است. علاوه بر این فرد باید دوره آموزشی را بگذراند برای کسب تجربه کافی می تواند به صورت کارآموزی این مهارت را نزد متخصصین این بیاموزد.
آموزش نانوسرامیک خودرو در مراکز آموزشی فنی حرفه ای یا مراکز آموزش مهارت های مکانیک خودرو و گذراندن دوره کارورزی در امکان معتبر اجرای این پوشش می تواند فرد را برای اجرای پوشش نانوسرامیک روی انواع خودروها آماده کند.

مواد سرامیک خودرو

در ساخت مواد سرامیک خودرو از پلیمرها، کوارتز و ترکیبی از این دو استفاده می شود. کوارتز علاوه بر ایجاد خاصیت مقاومت به خش دارای یک حالت ارتجاعی نیز هست. این خاصیت سبب می شود که با استفاده از کوارتز بتوان بهترین پوشش سرامیک مقاوم و ضد خش را ایجاد کرد.
از یک نوع پلیمر مایع به نام اورتان نیز در ساخت مواد سرامیک خودرو استفاده می شود. این ماده نیز دارای خاصیت آبگریزی و ضد خش می باشد. ضد خش بودن و آبگریزی دو گزینه ای است که در انتخاب مواد سرامیک خودرو مد نظر قرار می گیرد.

نتیجه گیری

استفاده از نانو سرامیک خودرو میتواند زیبایی و شفافیت را بصورت همزمان برای بدنه خودروی شما به همراه داشته باشد. در عین حال موجب دوام بیشتر رنگ بدنه و براقیت مداوم می شود. سرامیک خودرو نسبت به روش هایی مانند پولیش و واکس خودرو محافظ محکمتر و مطمئن تری محسوب می شود و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. بنابراین به عاشقان خودرو توصیه می شود به کمک افراد متخصص اقدام به اجرای آن کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من