کی لس یا سیستم کیلس چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

معنی کلمه کی لس چیست ؟

کی لس یا همان keyless از دو بخش key و less تشکیل شده که کلمه key به معنای کلید و less یک حرف نفی است. این کلمه را می توان در فارسی ( بدون کلید ) معنی کرد. به این سیستم keyless go (کی لس گو ) نیز می‎گویند.

در ادامه به کارایی این سیستم در خودرو ها می پردازیم …

با M2PART همراه باشید…

سیستم کی لس

تاریخچه

این سیستم در دهه ی 90 میلادی عرضه شد. این سیستم در ابتدا روی بنز سری S نصب شد. همچنین کمی بعد این سیستم روی ماشین های لوکس نیز نصب شد . و کمی بعد این سیستم روی اکثر خودرو ها نصب و فراگیر شد . امروزه می توانیم این سیستم را روی ماشین های کیا و هیوندای نیز ببینیم . در ادامه برای آشنایی با این سیستم با ما همراه باشید …

معرفی کلی سیستم کی لس

سیستم کی لس سیستمی است که در اکثر خودرو های امروزی می توان آن را مشاهده کرد . این سیستم از مزایای زیادی بهره مند است . مثلا شما می توانید بدون فشردن دکمه ای قفل ماشین خود را باز کنید به این صورت که : وقتی شما نزدیک خودروی خود می شوید (یک متری) قفل خودرو بسته است و وقتی دستگیره در را می کشید قفل در به طور خودکار باز می شود .

برای خرید اینترنتی لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود اینجا کلیک کنید…

کی لس چیست

نکته : معمولا سیستم کی لس از کارت ها یا سوئیچ های هوشمند استفاده می کند .

مزیت‎های سیستم کی لس

با استفاده از سیستم کی لس شما می توانید بدون استفاده از سوئیچ خودروی خود را روشن کنید. به این صورت که: معمولا روی فرمان یا پشت آن روی داشبورد یک دکمه قرار دارد و وقتی شما داخل خودرو می شوید اگر کارت یا سوئیچ هوشمند خود را در جیب یا کیف و … گذاشته باشید یا این سوئیچ داخل خودرو باشد این دکمه فعال شده و شما با فشردن آن می توانید خودرو را استارت بزنید و آن را روشن کنید .

همچنین پس از خارج شدن از خودرو بعد از مدتی کوتاه سیستم کی لس سوئیچ را نمی تواند شناسایی کند و خودرو خاموش سپس قفل می شود .

از مزیت های دیگر می توان به این اشاره کرد که شما می توانید از راه دور موتور خودروی خود را روشن کنید .
امنیت سیستم کی لس خیلی بالاتر از سیستم دزد گیر است .

با توجه به مزیت های این سیستم می توان نتیجه گرفت که باز شدن و بسته شدن قفل اتوماتیک است و روشن و خاموش شدن موتور خودرو نیمه اتوماتیک است و شما با استفاده از سیستم کی لس در زمان صرفه جویی زیادی می کنید .

سیستم هوشمند کی لس

معایب سیستم کی لس

البته که هر سیستم روی خودرو ها علاوه بر مزایای زیاد معایبی نیز دارند .

از معایب سیستم کی لس می توان اشاره کرد به :

قابلیت هک شدن:

حتما می دانید که هر سیستم رادیویی را می توان هک کرد. سوئیچ مبتنی بر سیستم کی لس هم از جمله دستگاه هایی که می توان آن ها را هک کرد و البته که این کار دشوار است. هکر ها با دسترسی به سیگنال سوئیچ سیگنال آن را کپی و آن را تغییر می دهند و با استفاده از آن می توانند قفل خودروی شما را باز و موتور آن را روشن و در آخر آن را سرقت کنند .

احتیاج به تعویض باتری:

همچنین هر دستگاه الکتریکی به نیرو و برق احتیاج دارد که شامل سوئیچ مبتنی بر سیستم کی لس می شود . اگر باتری این سوئیچ ها تمام شود وقت زیادی باید صرف کنید تا باتری آن را تعویض کنید . همچنین در طول زمان تعویض شما نمی توانید دسترسی به خودروی خود داشته باشید .

کیلس

هزینه بالای تعمیر:

قطعات و سیستم های الکتریکی خودرو ها وقتی به مشکل خورده و خراب می شوند شما باید هزینه ی بسیار زیادی برای تعمیر این سیستم ها بپردازید . برای سیستم کی لس نیز همین قضیه وجود دارد.

در صورت خرابی این سیستم علاوه بر مشکل کاهش دسترسی ها هزینه زیاد تعمیر برای شما به یک مشکل بزرگ تر تبدیل می شود . همچنین اگر شما سوئیچ را گم کنید با یک مشکل بسیار بزرگ طرف می شوید . ولی این مشکل با سوئیچ آنالوگ ( سوئیچ یدک ) به صورت موقت حل می شود . اما برای خرید این سوئیچ نیز شما باید گول زیادی نیز بپردازید .

keyless

طرز کار کی لس در خودرو های کیا و هیوندای

شاید گاهی اوقات روی دستگیره های خودرو های هیوندا و کیا دکمه مشکی رنگی مشاهده کردید و برایتان این سوال پیش آمده که این دکمه برای چیست ؟ درست حدس زدید . این دکمه مربوط به سیستم کی لس می باشد .

برای آشنایی با شرکت هیوندا و محصولات ساخت این کمپانی خودروسازی اینجا کلیک کنید ….

وقتی سیستم کی لس سوئیچ شما را نزدیک شناسایی می کند شما با فشردن دکمه مشکی رنگ می توانید درب خودروی خود را باز کنید . این دکمه مشکی رنگ از سال های 2010 به خودرو های هیوندا و کیا اضافه شد .

کی لس چیست

آیا می شود خودرو های کی لس را دزدید ؟

شاید مهم ‌ترین فناوری خودرو‌ها در سال های اخیر ، تکنولوژی کیلس Keyless باشد ؛ این تکنولوژی که امروزه بر روی اغلب خودرو‌های وارداتی تعبیه شده است و این امکان را برای راننده فراهم می ‌کند که بدون نیاز به استفاده از سوئیچ خودرو ، وارد آن شوید و بدون نیاز به سوئیچ اقدام به روشن کردن خودرو نمایید .

اما حدود سه سال پیش در شهر لندن اتفاقی افتاد که باعث شد محبوبیت تکنولوژی کی لس به شدت کاهش یابد، شخصی توانست با هک سیستم کیلس از طریق امواج رادیویی خودرو ‌ها را به سرقت ببرد و بعد‌ها در جاهای دیگر کشورها نیز این اتفاق پیش آمد.

اگر بخواهیم این مسئله را تخصصی‌ تر بررسی کنیم باید ابتدا ساختار فناوری کیلس را آنالیز کنیم؛ در واقع تکنولوژی کیلس با استفاده امواج رادیویی کار می‌ کند به شکلی که یک سری امواج با کد‌ های مشخص از سوئیچ خودرو به سنسور ایموبلایزر اتومبیل ارسال می ‌شود و این امکان را برای راننده بوجود می‌ آورد که درب خودرو را باز کند بدون استفاده مجدد از سوئیچ باز و بسته کند.

اما همین موضوع باعث شده است بسیاری از کمپانی ‌های اتومبیل ‌سازی به فکر جایگزینی این فناوری باشند زیرا امواج رادیویی یکی از امواجی است که به راحتی قابل دستکاری است و کسانی که بخواهند این خودرو را به سرقت ببرند می ‌توانند با استفاده از امواج رادیویی قوی ، کد‌های سوئیچ را دریافت کنند و یک سوئیچ با همان کد‌ها بسازند .

پیشرفت سیستم کی لس

با توجه به مطالب فوق می‌ توان گفت فناوری کی لس دچار ضعف شدیدی است به همین دلیل در چند سال اخیر خودرو سازان بزرگ دنیا ، اقدام به توسعه و البته تغییر این فناوری کردند . به عنوان مثال می ‌توان به دست‌ آورد های رو به‌ رو اشاره کرد ؛

در برخی از سری جدید خودرو‌ها از سیستم کیلس با چند کد استفاده شده است ، به این ترتیب که سوئیچ این خودرو‌ها به صورت میانگین هربار بین ۳ تا ۸ کد برای سنسور ایموبلایزر اتومبیل ارسال می‌ شود که همین امر باعث افزایش امنیت این سیستم شده است .

در جای دیگر برای افزایش امنیت فناوری کی لس اتومبیل‌های خود از الگو‌های قطب نما استفاده شده است به صورتی که با تغییر زاویه سوئیچ در هنگام نزدیک شدن به خودرو کد دستوری ایموبلایزر تغییر می‌ کند و کد‌های متفاوتی رد و بدل می ‌شوند .

سیستم کی لس چیستآیا می توان به این سیستم اعتماد کرد ؟

در آخر برای شما سوال پیش می آید که آیا می توان به این سیستم اعتماد کرد ؟ این را باید در نظر بگیریم که فناوری کیلس استارت به صورت کلی فناوری خودرو‌ها را افزایش داده است ، زیرا در گذشته بسیاری از سارقان خودرو با بدست داشتن ابزار فیزیکی مخصوص به راحتی می‌ توانستند درب خودرو را باز کرده و موتور آن را روشن کنند ، اما فناوری کیلس استارت از این موضوع جلوگیری کرده است و اگر شخصی که بخواهد خودرویی را بدزدد ، حداقل باید مسائل اولیه امواج رادیویی را آموخته باشد .

اما این که بگوییم به فناوری کیلس چقدر می‌توانیم اعتماد کنیم مسئله دیگری است و بخش بزرگی از آن به خودمان بر خواهد گشت ، زیرا بر اساس نظر کارشناسان بسیاری سارقان برای بدست آوردن کد‌های سوئیچ شما باید به آن نزدیک شوند تا بتوانند امواج رادیویی را دریافت کنند ، همین موضوع نشان می‌دهد که نباید سوئیچ خود را در جا‌های ناامن رها کنیم .

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من