فیلتر بنزین چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

فیلتر بنزین

یکی دیگر از قطعات مصرفی خودرو محسوب می‌شود که باید به صورت دوره‌ای بازبینی شود و در صورتی که نیاز باشد، تعویض گردد. به دلیل کیفیت پایین بنزین مصرفی در خودروها، معمولا فیلتر بنزین کثیف شده و دیگر کارایی اولیه خود را ندارد.

اما سوالی که ممکن است پیش بیاید، این است که چگونه می‌توان فهمید که صافی بنزین کثیف شده است و زمان تعویض آن فرا رسیده است؟

در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با کاربرد فیلتر بنزین در خودرو مباحثی را عنوان کرده و پس از آن علائم کثیفی صافی بنزین و زمان تعویض آن را نیز بازگو نماییم.

فیلتر بنزین خودرو
فیلتر بنزین چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

یک موتور برای این که بتواند به درستی کار کند نیاز به سوخت و هوای کافی جهت انجام فرآیند احتراق دارد.

به همین خاطر اطمینان از اینکه هر یک از اجزای سیستم سوخت‌رسانی از جمله فیلتر بنزین به درستی کار می‌کنند بسیار مهم است.

◊یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم سوخت رسانی در خودرو، فیلتـر بنزین (فیلتر سوخت) است◊

در مدل‌های قدیمی‌تر، فیلتر سوخت بین باک و موتور قرار دارد. در این خودروها ساده‌ترین راه برای پیدا کردن آن، دنبال کردن مسیر انتقال سوخت است.

اغلب فیلتر سوخت به محفظه موتور در وسیله نقلیه متصل می‌شود و یا اینکه پائین پشت خودرو، نزدیک به مخزن سوخت است. خودروهای جدید معمولاً دارای فیلتر بنزین داخل مخزن سوخت هستند و جایگزینی آن سخت‌تر است.
وظیفه‌ی این فیلتر تصفیه کردن سوخت از رطوبت و آلودگی‌هایی است که ممکن است وارد سیستم سوخت‌رسانی خودرو شوند. همچنین فیلتر بنزین در این میان باعث حفاظت از سیستم پاشش سوخت (انژکتور) می‌شود.
فیلتر بنزین از زمان استارت موتور تا پایان استفاده شما از خودرو درحال فعالیت است و از این رو اهمیت بسیاری دارد.

تعویض فیلتر بنزین خودرو

چه زمانی باید فیلتر بنزین را تعویض کنیم؟

زمان تعویض فیلتر بنزین به مکانی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد، چرا که در شهرهایی نظیر تهران و جنوب ایران که آلاینده‌های محیطی نظیر آلودگی هوا و ریزگردهای زیاد هستند عمر کلیه فیلترهای موتور خودرو نظیر فیلتر بنزین بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

معمولا خودروسازها در دفترچه‌های راهنمای خودرو زمان تعویض فیلتر بنزین را یادآور می‌شوند. اما بطور معمول گفته می‌شود نهایتا هر 20 الی 25 هزار کلیومتر کارکرد خودرو باید فیلتر بنزین را تعویض نمود.

اما ما به شما توصیه می‌کنیم که بدلیل ارزان قیمت بودن این قطعه در زمان تعویض روغن، فیلتر بنزین را نیز تعویض کنید.

نشانه وجود مشکل در فیلتر بنزین

اکنون که دلایل مهم بودن فیلتر بنزین در اتومبیل را برای شما بیان کردیم، وقت آن است که لیستی از علائمی که نشان‌دهنده وجود مشکل در فیلتر بنزین اتومبیل است را به شما ارائه دهیم.

با این حال، هیچ نشانه واضح و مشخصی برای تشخیص این مشکل وجود نخواهد داشت.

بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، حتما باید کل موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

برای خرید اینترنتی لوازم یدکی خودروی خود اینجا کلیک کنید…

وظیفه فیلتر بنزین خودرو
∞ کاهش قدرت موتور ماشین

بروز افت شدید در قدرت ماشین می‎تواند نشانه بارز وجود مشکل در فیلتـر بنزین باشد. برای مثال زمانی که در حال عبور از یک پل و یا سربالایی هستید و متوجه می‎شوید که ماشین شما همانند سابق سرعت ندارد، بهتر است که فیلتر بنزین اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

کاهش قدرت اتومبیل در شرایطی اتفاق می‎افتد که فیلتـر بنزین به دلیل وجود انسداد در آن، توانایی برآورده کردن موتور اتومبیل برای سوخت را نداشته باشد.

این مشکل، هنگامی که موتور نیازمند نیروی اضافی برای کار کردن است بیشتر نمود پیدا خواهد کرد. بنابراین بهتر است در هنگام بروز چنین مشکلی، قسمت‌های مختلف موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

حتی اگر کاهش سرعت ماشین به دلیل وجود مشکلات دیگری باشد نیز، بهتر است ابتدا فیلتر بنزین ماشین خود را بررسی کنید.

∞ چراغ بررسی موتور روشن می‌شود

مشکلات فیلتر بنزین می‌تواند باعث شود که چراغ بررسی موتور روشن شود. برخی از خودروها مجهز به سنسور فشار سوخت هستند.

فیلتر بنزین، ممکن است باعث کاهش فشار شود که در صورت شناسایی سنسور، باعث می‌شود چراغ بررسی موتور روشن شود. البته این چراغ ممکن است به دلایل مختلفی فعال شود، بنابراین در صورت روشن شدن آن، حتما رایانه خودرو را بررسی کنید.

چراغ چک فیلتر بنزین

∞ مشکلات متداول موتور اتومبیل

فیلتـر بنزین مسدود شده موجب بروز مشکلات جدی در موتور ماشین شود. هنگامی که خودرو درحال انتقال بار سنگین‌تری نسبت به زمان معمول است و یا درحال رانندگی درسربالایی هستید، موتور به مقدار سوخت بیشتری نیازمند است.

در صورت وجود مشکل در انتقال سوخت، معمولا فیلتر هوا مقصر است. با این وجود، یک فیلتر بنزین در شرایط خاص ممکن است عامل سوء عملکرد باشد. این نوع مشکل معمولا در صورت گرفتگی فیلتر بنزین رخ می‎دهد. علاوه براین، اتومبیل در این شرایط تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

با این حال، علاوه بر بررسی فیلتر بنزین خودرو، سایر اجزای سیستم موتور را باید مورد بررسی قرار دهید.

∞ عدم افزایش سرعت موتور

در صورتی که موتور شما قادر به افزایش چشمگیر سرعت نیست، نیازی به نگرانی جدی وجود نخواهد داشت. همانطور که گفته شد فیلتربنزین مسدود شده توانایی تأمین مقدار سوخت مورد نیاز خودرو در شرایطی که موتور نیازمند سوخت بیشتری است را نخواهد داشت.
این امر معمولا در هنگام رانندگی در سرعت بالا نمود پیدا خواهد کرد،
زیرا در این شرایط موتور نیازمند سوخت بیشتری است.
رانندگان معمولا هنگام بروز مشکل در موتور ماشین، از فیلتـر بنزین غافل می‎شوند. بنابراین، اگر موتور خودرویتان دچار افت شدید سرعت شده، از بررسی فیلتـر سوخت غافل نشوید.

عدم روشن شدن خودرو مشکل فیلتر بنزین

∞ عدم روشن شدن موتور

دلایل مختلف زیادی وجود دارد که باعث از کار افتادن موتور اتومبیل می‎شوند. باتری از کار افتاده، استارت خراب، پمپ سوخت از کار افتاده و… تنها تعدادی از این دلایل هستند.

در کنار همه این موارد، باید توجه داشته باشید که فیلترهای سوخت مسدود شده ممکن است منجر به بروز مشکلات جدی در موتور و یا حتی از کار افتادن آن شوند.

بنابراین در صورتی که موتور اتومبیلتان، از کار افتاده است، بررسی فیلتر بنزین را به لیست مواردی که باید مورد بررسی قرار دهید، اضافه کنید. فیلتر سوخت مشکل‌دار، روند احتراق سوخت را مختل می‎کنند.

در صورتی که فیلتربنزین خودرو شما کثیف باشد، اما کاملا مسدود نشده باشد، این احتمال وجود دارد که مشکلات زیادی هنگام استارت زدن خودرو به وجود بیاید و موتور خودرو توانایی لازم برای انجام کار خود به درستی را نداشته باشد.

در چنین مواقعی بهتر است اتومبیل خود را به یک  مکانیک نشان دهید تا در صورت لزوم، فیلتربنزین اتومبیلتان را تعویض کند.

فیلتر بنزین هیوندای∞ خراب شدن پمپ سوخت اتومبیل

فیلتر بنزین مسدود شده، همچنین می‎تواند به پمپ سوخت خودرو آسیب برساند. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت اتومبیلتان، باید فیلتربنزین اتومبیل را مورد بررسی قراردهید و ببینید که آیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر.

فیلتری که قادر به انجام عملکرد خود به درستی نمی‎باشد، باعث ایجاد فشار زیاد بر روی پمپ سوخت اتومبیل شده و از رسیدن سوخت به موتور اتومبیل جلوگیری می‎کند. این امر در نهایت موجب بروز مشکلات جدی در پمپ سوخت می‎شود.

بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل درپمپ سوخت اتومبیلتان، وضعیت فیلتربنزین اتومبیل را مورد بررسی قرار دهید و از بروز مشکلات جدی‎تر جلوگیری کنید.

برای آشنایی با برند هیوندای و محصولات این شرکت خودروسازی اینجا کلیک کنید..

در صورت تجربه هریک از وضعیت‎های ذکر شده، بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید و وضعیت فیلتربنزین اتومبیل خود را بررسی کنید و در صورت لازم آن را تعویض کنید.

برخی از فیلتربنزین‎ها دارای پنجره‎ای هستند که به شما این امکان را می‎‎دهند تا بدون کثیف کردن دستان خود، وضعیت داخلی فیلتر بنزین اتومبیل خود را بررسی کنید. در صورت سیاه بودن داخل محفظه فیلتـربنزین، اطمینان داشته باشید که فیلترسوخت شما نیازمند تعویض است.

همچنین نمای زنگ زده و کثیف بیرون فیلتربنزین نیز نشان دهنده از کار افتادگی آن است.

تعویض فیلتر بنزین نحوه تمیز کردن فیلتر بنزین

هر گاه متوجه هر یک از علائم فوق شدید، باید فیلتـر بنزین خودرو را تمیز و یا تعویض کنید. ساده‌ترین ترین روش برای تمیز کردن فیلتـر بنزین، بیرون آوردن و دمیدن هوا با فشار درون آن است.

این کار ذرات کوچک و بزرگ را تا حد زیادی از فیلتـر خارج می‌کند. پس از انجام این کار، دوباره سعی کنید مقداری هوا درون فیلتر کنید. اگر هوا از داخل فیلتـر بنزین عبور کند، بدین معنی است که فیلتر تمیز و باز شده است، در غیر این صورت فیلتر باید تعویض شود.

یک فیلتر سوخت معیوب می‌تواند برای خودروی شما خیلی بد باشد و ممکن است موتور را غیرقابل‌ استفاده کند.

 

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من