لوازم مصرفی خودرو و زمان تعویض آن ها

لوازم مصرفی خودرو و زمان تعویض آن ها

همانطور که می دانید خودرو ها لوازم هایی دارند تحت عنوان لوازم مصرفی خودرو که آن ها باید پس از مدتی تعویض شوند تا از آسیب هایی که برای شما گران تمام می شود جلو گیری شود . در ادامه به معرفی لیست این قطعات و زمان تعویض آنها می پردازیم ….

 


لوازم مصرفی موتور


کاسه نمد ها جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 20 هزار کیلومتر برای جدا سازی دو قطعه که حرکت چرخشی و در حالت سکون قرار دارند از کاسه نمد استفاده می شود . بعضی ها به این قطعه آب بند می گویند ولی کار این قطعه که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد ، جلوگیری از ورود گرد و غبار ، اصطکاک و نشت روغن می باشد .

 


واشر سرسیلندر

زمان تعویض :

هر 100 هزار کیلومتر این قطعه که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد، درموتور بین سیلندر و سر سیلندر قرار می گیرد و وظیفه آن ایجاد یک آب بندی کامل بین سیستم های مختلف روغن رسانی و آب و احتراق می باشد . جنس این قطعه از پنبه نسوز و فولاد و مس است .

 


اویل پمپ

زمان تعویض :

هر 90 هزار کیلومتر این قطعه برای ایجاد یک جریان از روغن موتور تحت فشار برای روانکاری و خنک کاری به اجزای متحرک خودرو مثل میل لنگ و پیستون می فرستد .

 


یاتاقان متحرک

زمان تعویض :

هر 100 هزار کیلومتر یاتاقان های متحرک برای تحمل بار های شعاعی طراحی شده اند و روی محور متحرک میل لنگ نصب می شود . در پشت یاتاق عبارت های مختلفی مثل STD ، 010 ، 020 و … که معانی مختلفی دارند درج شده .


سیم گاز

زمان تعویض :

هر 40 هزار کیلومتر عملکرد آن به گونه ‌ای است که یک سر سیم  گاز به پدال گاز داخل کابین و سر دیگر به اهرم دریچه  گاز متصل می شود تا راننده با مقدار فشار اعمالی روی اهرم پدال گاز میزان گاز خوری و سرعت خودرو را تنظیم نماید . اما در نسل جدید خودروها دیگر سیم  گاز وجود ندارد .


شستشوی انژکتور زمان شستشو 

زمان بازدید :

هر 40 هزار کیلومتر وظیفه انژکتورها این اســـت که سوخت را در زاویه مناسب و به مقدار موردنیاز برای کارکرد بهینه موتور به داخل آن بپاشند . و از آنجاکـــه در هر موتور چندین انژکتور وجود دارد کـــه باید سوخت را به‌صورت یکنواخت بپاشند ، تنها یک انژکتور کثیف ميتواند در عملکرد موتور تأثیر بگذارد.

این شستشو با موادی مثل تینر و بنزین و … انجام می شود و روش های مختلفی دارد .


تسمه ها


تسمه دینام 

تسمه دینام هیوندا

زمان تعویض :

هر 20 هزار کیلومتر این تسمه که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد ،در جلوی موتور قرار دارد و بخش مهمی از موتور است که عملکرد قسمت های مختلف خودرو را کنترل می‌کند . نام دیگر آن تسمه مارپیچ است که به دلیل شکل و کاربرد آن می‌باشد ، چرا که این تسمه دور قرقره های متفاوت پیچیده می‌شود . این تسمه بر عملکرد اجزا متفاوتی نظیر پمپ آب ، فن رادیاتور ، دینام و سیستم تهویه هوا تأثیر می‌گذارد .

 


تسمه تایم

تسمه تایم هیوندازمان تعویض :

هر 60 هزار کیلومتر تسمه تایم یا تسمه تایمینگ قسمتی از موتور احتراق داخلی است که زمان ‌بندی سوپاپهای موتور را کنترل می‌کند .در بعضی از موتورها برای این کار به جای تسمه از چرخ دنده استفاده می‌شود .


تسمه پروانه

زمان تعویض :

هر 20 هزار کیلومتر این تسمه در حقیقت وظیفه انتقال قدرت موتور به قطعاتی همچون دینام ، واتر پمپ ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک را بر عهده دارد و با استفاده از قدرت دورانی موتور ، این قطعات را به حرکت وا میدارد.


رادیاتور


جنت ها و شلنگ ها جزیی از لوازم مصرفی خودرو

شلنگ خودرو

زمان تعویض :

هر 30 هزار کیلومتر در تمام خودروها 4 شلنگ اصلی برای آب رادیاتور وجود دارد که شامل شلنگ بالایی و پایینی رادیاتور و شلنگ‌های ورودی و خروجی رادیاتور بخاری می‌شوند .شلنگ‌های دیگری نیز برای آب رادیاتور در خودرو وجود دارند ولی این 4 شلنگ اصلی را باید در هر 30 هزار کیلومتر عوض کرد تا از ترکیدن ، باد کردن و از دست دادن آب رادیاتور بدون اطلاع شما و در نهایت جوش آوردن و خراب شدن موتور ، جلوگیری کرد .


گاز کولر 

زمان تعویض :

هر 2 تا 5 سال برای تعویض این گاز مناسب است. گاز کولر یک ماده بسیار مهم در سیستم خنک کننده اتاق خودرو است که پس از 2 تا 5 سال آلوده و ممکن است به سلامت شما آسیب بزند پس خوب است در موعد تعیین شده عوض شود .


آب رادیاتور

هر بار هنگام سوار شدن چک شود و تا سر پر شود . آب رادیاتور بسیار مهم و دمای آن هم مهم است .

اگر کم باشد ممکن است ماشین جوش آورده و به موتور خودرو آسیب بزند پس هنگام سوار شدن قبل از آن آب رادیاتور چک شود .


ضد یخ زمان چک کردن 

زمان بازدید :

هر 20 هزار کیلومتر ضد یخ مایعی که باعث می شود که آب رادیاتور در سرمای زمستان یخ نزند و در فصل زمستان باید استفاده شود که به موتور خودرو آسیبی وارد نشده و موتور در روز های سرد نیز استارت خورده و روشن شود .

 

چقدر درمورد برند کیا و محصولات این شرکت خودروسازی اطلاعات داری؟؟؟ برای خوندن یه مقاله درست و حسابی اینجا کلیک کن…


آب مخزن شستشوی شیشه

هر بار موقع سوار شدن به خودرو لازم است آب مخزن شیشه شور را چک کنید .آب شیشه شور باید چک شود تا در صورت کثیف شدن شیشه و عدم دید راننده آب روی شیشه پخش شده و شیشه را تمیز کند.


فیلتر ها جزیی از لوازم مصرفی خودرو


 فیلتر هوا

زمان تعویض :

هر 5 هزار کیلومتر فیلتر های هوا برای زدودن ذرات معلق در هوا به کار می‌روند و عمده‌ترین کاربرد آن‌ها برای استفاده در اچ‌ وی ‌ای سی و خودروها است.


 فیلتر روغن

زمان تعویض :

هر 5 هزار کیلومتر بخشی از یک سامانه هیدرولیک صنعتی است که وظیفه پاک‌ نمودن سیال هیدرولیک از ذرات آلوده‌ کننده را دارد تا به سیال آلوده به سامانه آسیب نزند. فیلترهای روغن دارای اندازه‌ های مختلفی هستند و بر اساس بزرگی توری‌ های خود خود نامگذاری می‌شوند . فیلترها به سادگی قابل تعویض هستند


فیلتر اتاق 

زمان تعویض :

هر 8 هزار کیلومتر فیلتر هوای کابین خودرو به عنوان قطعه ای کار آمد در جهت فیلتر کردن هوایی که از طریق ورودی های سیستم تهویه به داخل اتاق خودرو دمیده می‌شود ، از ورود ذراتی مانند گرد وخاک ، گرده گیاهان و آلاینده های دیگر حداقل تا زمانی که شیشه های ماشین بالا هستند به قسمت سرنشینان جلوگیری می کند .


فیلتر بنزین جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 10 هزار کیلومتر از آنجا که همواره به دلیل کثیفی و فرسوده شدن مخازن سوخت و شلنگ های انتقال سوخت در جایگاه های سوخت گیری ممکن است مقداری آلودگی و کثیفی به باک بنزین خودرو وارد شود . علاوه بر این ، فرسودگی خود باک بنزین و لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور ، ممکن است در ایجاد آلودگی در بنزین مصرفی خودرو، نقش موثر داشته باشند . به همین دلیل در تمامی خودروهای امروزی، از فیلتر بنزین که وظیفه اش پاکسازی سوخت مصرفی خودرو از هر نوع عامل خارجی است ، استفاده می شود.

 


لوازم های برقی


استپر موتور 

زمان تعویض :

هر 30 هزار کیلومتر استپر موتور ، یکی از قطعاتی است که ممکن است خرابی آن به دلیل کثیف شدنش باشد. حساسیت عملکرد این قطعه در خودرو به قدری بالاست که شما باید به عملکرد آن توجه ویژه داشته باشید و بررسی دوره ای آن را جزو سرویس های دوره ای خودرویتان قرار دهید .


فیوز های خودرو

 

زمان تعویض :

هر 40 هزار کیلومترفیوز ها از وسایل برقی بسیار مهم در خودرو هستند که بخش های زیادی از خودرو را کنترل می کنند .به صورتی که اگر یکی از فیوز ها نباشد هیچ کدام از چراغ های ماشین روشن نمی شود .

 


باتری خودرو

زمان تعویض :

هر دو سال باتری خودرو یکی از اجزای بسیار بسیار مهم در خودرو است که اگر نباشد هیچ کدام از سیستم های برقی کار نمی کند و ماشین نیز استارت نمی خورد در کل اگر باتری نباشد خودرو روشن نمی شود .

 


شمع و وایر ها

زمان تعویض :

هر 30 هزار کیلومتر شمع خودرو قطعه ‌ی کوچکی است که درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرد . ولتاژ از یک سو به شمع وارد شده و از سوی دیگر شمع وظیفه دارد که این ولتاژ را به جرقه تبدیل کند تا مخلوط هوا و بنزینی که در سیلندر وجود دارد از طریق این جرقه منفجر شده و به این ترتیب انرژی مورد نیاز موتور تأمین شود .


کوئل ( کویل )

زمان تعویض :

هر 60 هزار کیلومتر وظیفه کویل کماکان همان وظیفه خود یعنی افزایش ولتاژ برق جهت جرقه زدن است . اصلی ترین تفاوت کویل دوبل خودرو های انژکتوری نسبت به کویل های خودرو های کاربراتوری دوبل بودن آن است . یعنی دو کویل مجزا در یک کویل دوبل قرار دارند .


روغن ها


روغن ترمز

زمان تعویض :

هر 50 هزارکیلومتر روغن ترمز یکی از اصلی ترین اجزای سیستم ترمز خودرو است و چک کرد آن بسیار مهم و حیاتی است . حتما روغن ترمز چک شود .


روغن گیربکس دنده ای

زمان تعویض :

هر 30 تا 50 هزار کیلومتر روغن گیربکس برای تعویض دنده راحت و همینطور جلوگیری از ساییده شدن چرخ دنده های داخل موتور بسیار مهم است . اگر مقدار این روغن کم یا تمام شود و یا حتی آلوده شود می تواند صدمات بسیار سنگینی به آن وارد شده و قیمت درست شدن آن برای شما بسیار زیاد گران تمام می شود . پس برای متحمل نشدن این هزینه سنگین روغن گیربکس را چک کنید .


روغن موتور جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 5 تا 10 هزار کیلومتر روغن موتور برای حرکت درست پیستون ها بسیار مهم است و پیستون ها هم مهم ترین جزء موتور است پس حرکت صحیح و روان آن ها بسیار مهم است پس روغن موتور باید چک شود.

 


روغن هیدرولیک

 

زمان تعویض (چک):

هر 50 هزار کیلومتر روغن هیدرولیک در سیستم هیدرولیکی و هدایت ماشین بسیار تاثیر دارد . اگر این روغن نباشد فرمان به طرز فجیعی سفت شده و حرکت آن بسیار سخت خواهد بود . پس چک کردن آن ضرری ندارد .


گیربکس جزیی از لوازم مصرفی خودرو


سیم کلاچ

زمان تعویض :

هر 40 هزار کیلومتر کلاچ وسیله‌ ای است که حرکت چرخشی یک شفت را به شفت دیگر منتقل می‌کند و درواقع رابط بین جعبه ‌دنده و موتور است که در ابتدا توان تولیدی موتور را به جعبه ‌دنده انتقال می‌دهد و پس از آن با حضور سایر سیستم‌ها این نیروی تولیدی به چرخ‌ها روانه می‌شود.


صفحه کلاچ

زمان تعویض :

هر 60 هزار کیلومتر جلوبندی و موتور خودرو از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است . یکی از این قطعات صفحه کلاچ نام دارد که یکی از اساسی ترین نقش ها را در مکانیزم خودرو داراست . اصولا کلاچ وسیله ایست که انتقال نیرو را قطع و وصل می کند . همانطور که در بیشتر مطالب قبلی ذکر کردیم، جلوبندی و موتور خودرو از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. یکی از این قطعات صفحه کلاچ نام دارد که یکی از اساسی ترین نقش ها را در مکانیزم خودرو داراست . اصولا کلاچ وسیله ایست که انتقال نیرو را قطع و وصل می کند .

 


ترمز ها


لنت جلو جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 20 هزار کیلومتر لنت های ترمز بسیار مهم اند و جز لوازم مصرفی خودرو هستند و برای توقف ماشین تنها چیز هایی هستند که به دیسک پشت چرخ متصل اند . لنت های جلو از لنت های عقب بیشتر کار می کنند . برای همین باید زود تر چک و عوض شوند .


لنت عقب

زمان تعویض :

هر 40 هزار کیلومتر لنت های ترمز عقب هنگام توقف ماشین و حالت پارک آن را سر جای خود نگه می دارند پس باید مرتب چک شده تا وقتی ماشین را پارک می کنید می کنید ماشین از جایش تکان نخورد و با جایی تصادف نکند .


دیسک چرخ ها جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 100 هزار کیلومتر دیسک های چرخ ها بسیار مهم اند که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد زیرا با لنت ها تماس دارند و وقت ایستادن لنت ها با آن ها تماس پیدا کرده سپس سرعت ماشین کم یا متوقف می شود . دیسک ها چرخ برای ایستادن مهم اند و باید چک شوند .


احتراق


سنسور اکسیژن 

زمان تعویض :

هر 50 هزار کیلومتر حسگر اکسیژن یک قطعه الکترونیکی است که نسبت اکسیژن موجود در یک گاز یا مایع را اندازه‌ گیری می‌کند . این نسبت به نام نسبت لامبدا خوانده می‌شود . در موتور احتراق داخلی این سنسور نسبت اکسیژن موجود در گازهای خروجی از اگزوز را اندازه‌گیری می‌کند . مقادیر حاصل برای مدیریت موتور در سیستم‌های سوخت رسانی انژکتوری و کنترل آلاینده‌های حاصل از احتراق می‌رود . در واقع این حسگر میزان غنی یا رقیق بودن نسبت سوخت به هوای ارسال شده به موتور را اندازه‌گیری می‌کند.


پمپ بنزین

زمان تعویض :

هر 50 هزار کیلومتر پمپ بنزین یکی از قطعات خودرو است که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد که معمولا در باک بنزین تعبیه شده و وظیفه پمپاژ بنزین را از باک به موتور خودرو دارد . این قطعه حیاتی اگر به درستی کار نکند ، خودرو نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در اکثر موارد به علت نرسیدن بنزین به موتور و عدم انجام عمل احتراق ، خودرو خاموش می گردد.


قوطی کنیستر جزیی از لوازم مصرفی خودرو

زمان تعویض :

هر 50 هزار کیلومتر یک مخزن مملو از زغال فعال است که یک شلنگ ورودی بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد و از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند . کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی محسوب می‌شود . در این بخش ، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد .


جلوبندی ها جزیی از لوازم مصرفی خودرو


 کاسه چرخ

زمان تعویض :

هر 100 هزار کیلومتر قطعه ای استوانه ای شکل می باشد که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد که معمولا از جنس چدن بوده و محل اصلی قرار گرفتن چرخ خودرو می باشد که علاوه بر نقش فوق وظیفه کاهش سرعت خودرو توسط ترمز را نیز ایفا می کند ، جنس آن معمولاً از جنس چدن بوده ولی در برخی خودروها از جنس آلومینیوم نیز ساخته می شود.


سه شاخ پلوس  

زمان تعویض :

هر 40 هزار کیلومتر یکی از اجزای جلوبندی خودرو پلوس است . از مهمترین قسمت های خودرو که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد، قسمت انتقال نیرو و قدرت به چرخ ها و محور ها می باشد . پلوس در جلوبندی خودرو یکی از مهمترین اجزاست . وظیفه پلوس انتقال نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به گیربکس یا همان جعبه دنده می باشد . و سپس این نیرو توسط میل گاردان به دیفرانسیل خودرو انتقال می یابد .


گردگیر ها

زمان تعویض :

هر 30 هزار کیلومتراین نوع گردگیر که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد مابین چرخ و گیربکس نصب می گردد در ناحیه ای که نیرو در حال انتقال است . به دلیل مکان قرارگیری گردگیر در سیستم خودرو و ارتباط مستقیم آن با گیریس موجود در گیربکس بسیار حساس بوده و بعد از مدتی از بین می رود و فاسد می شود که این فاسد شدن منجر به آسیب های جدی تر در قطعه و پارگی آن می شود که در نهایت باعث پس دادن گیریس می شود و همچنین باعث قفل کردن موتور و از بین رفتن آن می شود . گردگیرها در بعضی اوقات به آب بندی خودرو کمک می کند.


لاستیک ها

 

زمان تعویض :

هر 100 هزار کیلومتر لاستیک ها مهم ترین عامل حرمت خودرو هستند و آن ها باید تا جایی که عاج دارند نگه داشته شوند و سپس آن ها کارایی نداشته و می تواند منجر به تصادفات سنگین شود .


جلوبندی جزیی از لوازم مصرفی خودرو

 

زمان تعویض :

هر 80 هزار کیلومتر کل سیستم جلو بندی که جز لوازم مصرفی خودرو می باشد  تماس مستقیم با جاده دارند و در طول حرکت ماشین طبیعتا آسیب هایی می بینند.

مهم است که آن ها به درستی چک شده تا سیستم فرماندهی ماشین یا بقیه اجزاء آسیب ندیده و دچار تصادف نشوید . پس جلوبندی نیز یک قسمت بسیار مهم در خودرو است .

همیشه سعی کنید تا این قطعات را نو نگه داشته تا دچار حادثه نشده و جان عزیزان خود را به خطر نیندازید .


تمام قطعاتی که در بالا گفته شد می توانید از سایت M2 part تهیه کنید جهت سفارش کلیک کنید….

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من