رینگ اسپرت انواع / مزایا و معایب هرکدام

رینگ موتور خودرو

امروزه کمپانی های مختلفی نظیر vossen wheels در طراحی و تولید رینگ اسپرت خودروها فعالیت می کنند. افزایش سایز رینگ و لاستیک‌ها علاوه بر جلوه بیشتر به افزایش فرمان پذیری خودرو نیز کمک می‌کند. این موضوع به‌خصوص در پیچ‌های تند به یاری رانندگان می‌آید. به همین دلیل است که در خودروهای مسابقه‌ای از رینگ اسپرت استفاده می‌کنند چراکه کنترل و فرمان پذیری در سرعت بالا در چنین شرایطی حرف نخست را می‌زند.
بعضی از افراد معتقد هستند که رینگ اسپرت صرفا به عنوان یک مورد تزئینی باید مورد استفاده واقع شود و انتخاب این نوع از رینگ برای خودرو تاثیری روی عملکرد خودرو نداشته و نوع رینگ انتخابی نیز مهم نیست اما این موضوع اشتباه بوده و تاثیرات قابل توجهی از رینگ اسپرت بر روی عملکرد خودرو ثابت شده است.

ساختار رینگ اسپرت

ساختار رینگ اسپرت

به طور معمول شرکت‌های خودروسازی از رینگ‌های فولادی استفاده می‌کنند. اما برخی از خودروسازان که به تولید خودروهای خاص و البته سوپراسپرت می‌پردازند، از آلیاژهای آلومینیومی برای تولید رینگ استفاده می‌کنند چرا که این جنس از رینگ، دست تولید کننده و تیونر را برای زیباتر کردن رینگ و خودرو باز گذاشته و جنس محکم آن و زیبایی بهتر آن نسبت به جنس فولادی، باعث می‌شود که گزینه اول هر تولید کننده‌ای محسوب شود که البته از هزینه بالاتری نیز برخوردار است.
اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که استفاده از جنس آلومینیوم غیر آلیاژی قطعا مناسب نبوده و می‌تواند در حوادث خطرساز باشد چرا که تغییر شکل سریع آن می‌تواند در سوانح، منجر به عمیق شدن خطرات حاصل از اتفاق شود. معمولا در خودروهای اسپرت از آلومنیوم آلیاژی استفاده می‌کنند ولی بعضا دیده می‌شود رینگ‌هایی در بازار فروخته می‌شوند که از جنس آلومینیوم بدون آلیاژ کافی هستند که بسیار خطرناک هستند.
البته این اتفاق دلایل مختلفی دارد که از جمله دلایل مهم آن، سبک بودن آن است ولی اگر به دنبال سبُکی هستید، می‌توانید از رینگ‌های آلومینیومی آلیاژی با الیاف کرین و منیزیم استفاده کنید که با هزینه کرد بالاتر، جنس با کیفیت‌تر و سبک‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بر ای آشنایی با برند کیاموتورز و محصولات این کمپانی خودروسازی معروف اینجا کلیک کنید…

معمولا رینگ‌های خودرو در انواع یک تکه و چندتکه تولید می‌شوند ولی نکته مهم آن است که این رینگ‌ها از برند شناخته شده‌ای خریداری شود تا از کیفیت و اصالت متریال آن مطمئن شوید و در صورت خرید از برند شناخته شده و معتبر، تفاوتی در انواع رینگ‌ها نبوده و صرفا سلیقه شماست که تعیین کننده خریدتان خواهد بود.

مزایا و معایب رینگ اسپرت

مزایای رینگ اسپرت

علاوه بر فرمان پذیری و افزایش قدرت مانور، رینگ اسپرت کردن خودرو به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت به کاهش خط ترمز و کاهش سریع‌تر سرعت خودرو هنگام ترمزگیری های شدید نیز منجر می‌شود. البته این موضوع به جنس لاستیک و نوع آج‌های آن نیز بستگی دارد چراکه ممکن است در صورت استفاده از لاستیک نامناسب و غیراستاندارد نتایج معکوسی دریافت کنید. مزیت دیگر رینگ اسپرت زیبایی بیشتر خودروهاست. به‌خصوص در خودروهای با عرض زیاد که موجب تناسب بیشتر در تمام مجموعه خودرو می‌شود.

معایب رینگ اسپرت

از قیمت بالای تعویض رینگ و لاستیک که بگذریم عمده‌ترین مشکل، انجام این کار توسط افراد غیرمتخصص است. تشخیص نادرست سایز مناسب رینگ و لاستیک از مشکلات رایجی است که پس از گذشت مدت زمانی اندک هزینه‌های جانی و مالی فراوانی به رانندگان تحمیل می‌کند.

لاستیک‌های پهن‌تر با ارتفاع کم موجب کاهش نرمی و راحتی خودرو می‌شوند و عمر کمک فنرها را کم می‌کند. در نتیجه با عبور از کوچک‌ترین دست‌اندازها ماشین با تکانه‌های شدیدی مواجه می‌شود و صدای زیادی وارد اتاقک خودرو می‌گردد، ضرباتی که پیش‌تر توسط لاستیک و سیستم تعلیق و فنربندی خودرو جذب می‌شد اما اکنون به‌ طور مستقیم به جلوبندی منتقل می‌شوند.

سفت شدن فرمان از دیگر معضلاتی است که با رینگ اسپرت کردن چرخ‌ها با آن مواجه خواهید شد به‌طوری‌که برای چرخش فرمان به نیروی بیشتری نسبت به قبل نیاز خواهید داشت. علت این مشکل افزایش سطح تماس لاستیک با سطح زمین است. البته این موضوع در خودروهایی با سیستم فرمان هیدرولیک به‌ مراتب کمتر خواهد بود.

افزون بر این لاستیک‌های پهن بر روی برف عملکرد مناسبی ندارد و به دلیل سطح اتکای بیشتر همانند چوب اسکی عمل می‌کنند. البته سازندگان لاستیک‌های استاندارد با طراحی آج‌های مناسب این مشکل را تا حدودی حل کرده اند اما در نمونه‌های غیراستاندارد همچنان این مشکل به وضوح دیده می‌شود.

یکی از مشکلاتی که به وفور در خودروهای رینگ اسپرت مشاهده کرده ایم گیر کردن لاستیک‌ها به لبه‌های گلگیر خودروها در هنگام پیچیدن یا عبور از سرعت‌گیرها است که به دلیل استفاده از رینگ و لاستیک بزرگ‌تر و کاهش هم‌زمان ارتفاع خودرو رخ می‌دهد. همچنین باید این نکته را به یاد داشته باشید که خودروهای رینگ اسپرت به دلیل نیاز به نیروی بیشتر برای حرکت از مصرف سوخت بالاتری هم برخوردار هستند.

خرید رینگ اسپرت

نکاتی در مورد خرید رینگ اسپرت

یک نکته بسیار مهم در زمینه خرید رینگ اسپرت این است که با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر خرید رینگ و لاستیک، می‌توانید از مشاوره‌هایی که معمولا فروشنده به شما می‌دهد، استفاده کرده و یک رینگ بسیار مناسب برای خودروی خود خریداری کنید. در صورتی که بر روی تصمیم خود اصرار دارید و به دنبال خرید رینگ اسپرت هستید، سعی کنید از رینگ‌های اسپرت یک سایز بالاتر و پهن‌تر خریداری کرده تا در فرمان‌پذیری و سایر ویژگی‌ها عملکرد بهتری را در اختیار داشته باشید.

البته انتخاب رینگ اسپرت پهن با ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم، مصرف سوخت بالاتری را به همراه خواهد داشت که طبیعتا این هزینه را برای خود قبول کرده‌اید ولی در انتخاب جنس رینگ که می‌بایست از آلیاژ با کیفیت آلومینیومی باشد، دقت کافی را به خرج دهید.

برای خرید اینترنتی لوازم یدکی خودروی خود از یک فروشگاه معتبر اینجا کلیک کنید…

به طور کلی کارشناسان توصیه می‌کنند که خرید رینگ اسپرت با توصیفات بالا، صرفا برای مسابقات و برای استفاده‌های بسیار کوتاه مدت بوده و برای استفاده‌های طولانی مدت به دلیل فشاری که به تمامی اجزای خودرو وارد می‌کنند، توصیه نمی‌شود. اگر آن گروه از خودروها را که در پیست مسابقه شرکت می‌کنند، مدنظر قرار دهید، خواهید دید که رینگ اسپرت برایشان بسیار الزامی است. پهن بودن لاستیک این امکان را فراهم می‌کند که در پیچ‌ها و مسیرهایی از این دست بهتر بتوانند خودرو را کنترل کنند.

از سوی دیگر استفاده از این رینگ اسپرت ها به دلیل سنگین‌تر بودن‌شان نسبت به رینگ‌های معمولی نتیجه‌ای ندارد جز افزایش مصرف سوخت رینگ‌های موجود در بازار با ابعاد و شمایل متفاوتی وجود دارند و همچنین کیفیت آن‌ها نیز متفاوت است. همه ما زمانی که می‌خواهیم یک دست رینگ برای خودرو خود بخریم فقط به شکل ظاهری آن توجه می‌کنیم. اما توجه به سایر جزییات رینگ نیز بسیار ضروری است.

انتخاب یک رینگ برای خودرو شما اگر به‌طور صحیح انجام شود،آسیبی وسیله نقلیه شما را تهدید نخواهد کرد، ولی انتخاب ناآگاهانه سبب میشود به خودرو شما به‌خصوص سیستم تعلیق آن آسیب جدی وارد شود.

انواع رینگ

انواع رینگ

رینگ 1 قطعه آلومینیومی مدل Monoblock

رینگ مدل Monoblock یکی از مرغوب‌ترین محصولات بوده که کمپانی‌های موردنظر آن را با آلیاژ آلومینیومی که در صنایع هوا و فضا به کار گرفته می‌شود، تولید می‌کند. استفاده از فناوری نوین در تولید رینگ یکی از بارزترین ویژگی ‌ای مدل رینگ‌های Monoblock به شمار می‌رود. رینگ‌های سبک وزن و متراکم که هزینه مونتاژ آن در پایان بیش از هزینه خرید رینگ در بازار محسوب می‌شود.

مزایا:سبک‌ترین نوع رینگ

معایب: قیمت بالا، تعمیر دشوار

رینگ 2 قطعه مدل forged

در مدل رینگ‌های forged تولیدکنندگان آنها را در دو نوع تولید می‌کنند. در یکی از آنها دو قطعه رینگ با یک ریخته‌گری بوده و بخش‌هایی از لبه چرخانده می‌شود اما در نوع دیگر با جوش مرکزی حلقه در پشت رینگ قرار می‌گیرد. رینگ‌های ۲ قطعه عمدتا قیمت کمتری در مقایسه با رینگ‌های ۳ قطعه دارند اما مدل‌های دو قطعه به کثرت در بازار یافت می‌شوند و مدل ۳ قطعه محدوده کمتری را دربر می‌گیرند. گذشته از آن رینگ های forged دوقطعه قیمت بالاتری دارند و ارزان به شمار نمی روند.

مزایا: ارزان‌ترین رینگ‌ها، بسیار قوی، سبک

معایب: عرضه محدود، تنوع کم و برخی دیگر

رینگ 3 قطعه از مدل forged

باتوجه به هزینه بالا قالب، مشکلات کاربری فناوری CAD، رینگ‌های سه قطعه مدل forged قیمت بسیار بیشتری دارند. در این نوع رینگ که شاهد سه قطعه تشکیل دهنده هستیم، محصول از اجزایی چون مرکز، لبه بیروین و حلقه داخلی تشکیل می‌شود تا ساختار رینگ را کامل سازد. گاهی اوقات رینگ‌های سه قطعه با آلیاژ آلومینیوم ایجاد می‌شوند. این نوع رینگ‌ها نه تنها ارزان قیمت محسوب شده بلکه کیفیت پایینی داشته و در وزن نیز ایده‌آل است.

مزایا: طیف وسیع، سادگی تعمیر، انتخابی برای ثروتمندان

معایب: عملکرد کمتر از انتظار و ساختاری قابل توجه

انتخاب ابعاد مناسب رینگ اسپرت

انتخاب ابعاد درست رینگ اسپرت

هنگام خرید یک رینگ اسپرت جدید سعی کنید آن را مطابق با استاندارد چرخ خودرو خود خریداری کنید. برای مثال کامارو دارای هاب چرخی ۵*۱۲٫۰۷ اینچی بوده که نشان می‌دهد در یک دایره دارای پنج پیچ با قطر ۱۲ میلی‌متریست. بیشتر تولیدکنندگان در حال ساخت رینگ خود براساس دو الگو رایج هستند. برای مثال یک چرخ با یک الگو پیچ ۴-۱۰۰/۱۱۴٫۳ شامل ۸ مهره می‌شود و هر دو هاب چرخ نیز به ترتیب ۱۰۰ میلی‌متری و ۱۱۴ میلی‌متری بوده که باید متناسب با آنها باشد.
یکی دیگر از پارامترهای اندازه رینگ است که قطر رینگ در اینچ را شامل شده و به معنای قرار گرفتن رینگ درون تایر می‎باشد. نام‌گذاری قطر برای هر دو لبه و تایر باید ارزشی یکسان داشته باشند. برای مثال یک تایر ۱۷ اینچی باید روی لبه ۱۷ اینچی قرار گیرد. همچنین بررسی کنید که تولیدکنندگان لاستیک شما چه عرض حاشیه‌ای را پیشنهاد کردند. بهترین تعادل همان توصیه تولیدکننده بوده که شما را به ابعاد استاندارد می‌رساند. برای بهبود پیچ و کشش فرمان، بهتر است رینگی با عرض لبه‌ای در محدوده مورد نظر انتخاب شود. اگر سایز تایر P225/70R15 بوده بایستی عرض لبه بین ۶ تا ۸ اینچ باشد. البته نوع ۸ اینچ می‌تواند عملکرد مطلوب‌تری را به ارمغان آورد. اگر شما به دنبال رینگی با عرض لبه متفاوت هستید بهتر است به این بخش آن توجه فراوانی نمایید.
علاوه بر انتخاب رینگی با الگو پیچ و عرض درست هستید، باید یک رینگی انتخاب کنید که آفست درستی دارد مگر اینکه شما برنامه دیگری دارید. آفست فاصله از سطح مرکز نصب شده تا سطح مرکز لبه درست است. این اندازه گیری که بر مبنای میلی‌متر بوده می‌تواند منفی یا مثبت نیز باشد. آفست از لبه آن چیزی محسوب می‌شود تایر/رینگ در رابطه با تعلیق مونتاژ و به تولید می‌رسند. از این رو برای انتخابی درست باید آفست محور جلو یا محور عقب با مشخصات توصیه شده نصب شود. برای چرخ‌های عقب به مناسبات مثبت و منفی توجه‌ای می شود اما در چرخ‌های جلو این موارد اهمیتی ندارد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من