رانندگی در هوای بارانی

رانندگی در هوای بارانی

رانندگی در هوای بارانی با جاده‌های خیس، محدودیت‌ها و تکنیک‌های خاصی را الزامی می‌سازد که حتماً باید به آن‌ها توجه کنید و احتیاط مخصوص و لازمه را در نظر بگیرید.

نکات بسیار ریز و مهمی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند در جلوگیری از تصادفات و خطرات رانندگی در هوای بارانی کمک کند.

این موارد شامل مهارت و تجربه رانندگان، بحث ایمنی خودروها و سلامتی قطعات آن، بحث محدودیت دید جلو و توجه راننده وغیره می‌باشد.

هرساله با رسیدن به فصل پاییز، شاهد آغاز بارندگی‌ها در شهرها و جاده‌های کشور هستیم، رانندگی در شرایط بارانی ابدا موضوع سرگرم کننده‎ای نیست، در این شرایط غالبا دید رانندگان و عابرین بسیار ضعیف‌تر از حالت عادیست و سطح جاده ها و خیابان ها نیز لغزنده است.

بنابراین تعجبی ندارد که روزهای بارانی، از پر حادثه ترین و خطرناک ترین روزها برای رانندگی هستند. شرایط نامساعد جاده وقتی با بی‎احتیاطی و نا‎آگاهی رانندگان در مورد چگونگی راندن در این شرایط همراه می‌شود، می‌تواند حوادث و سانحه‎های بسیاری ایجاد کند.

اما رانندگی در هوای بارانی، اگر با دانستن نکات ایمنی و رعایت چند نکته ساده همرا باشد، موجب می‎شود سفری آسوده و ایمن را تجربه کنید.

رانندگی در هوای بارانی

هرچند همچنان باید به این نکته اشاره کنیم که شما هرچقدر هم به اصول رانندگی در هوای بارانی آشنا باشید و آنها را به درستی رعایت کنید، اما خطر دیگر رانندگان نا آگاه که بدون احتیاط لازم می رانند، همواره وجود داشته و ممکن است بی احتیاطی آن ها برای شما دردسر ساز شود.

بنابر این تغییر زمان سفر به زمانی که اوضاع جوی مساعدتر باشد، همواره بهترین انتخاب است. اما در صورتی که چاره‌ای جز رانندگی در شرایط بارانی وجود نداشته باشد؛ با رعایت چه نکاتی می‌توانیم سفری امن و مطمئن را تجربه کنیم؟

در این مطلب تصمیم گرفتیم تا در کنار یکدیگر به مرور تمام نکاتی که لازم است در شرایط جوی نامناسب برای داشتن سفری امن و پر آرامش رعایت کنیم بپردازیم…

شاید بعضی از توصیه‎های نوشته شده در این مقاله در نظر بسیاری از شما، مواردی بدیهی و پیش پا افتاده بنظر برسند، اما فراموش نکنیم دانستن و از آن مهم‎تر رعایت کردن تک تک این موارد، گاه می‌تواند شما و همسفرانتان را از خطرات بزرگ مالی و جانی مصون دارد.
به طور کلی مجموعه الزامات سفر در هوای بارانی به دو دسته کلی تقسیم می‎شوند، اول آماده بودن خودرو و تجهیزات آن و بعد، آگاهی و آمادگی راننده.

آماده بودن خودرو حین رانندگی در هوای بارانی شامل چه مواردی می‌شود؟

رانندگی در هوای بارانی

لاستیک مناسب رانندگی در هوای بارانی

تایرها، قسمتی از خودرو هستند که هوای بارانی و جاده خیس، بیشترین تاثیر را در عملکرد آنها می‌گذارد، وظیفه اصلی لاستیک خودرو حفظ اصطکاک و کشش کافی میان خودرو و سطح جاده است و در صورت لغزندگی جاده، کار تایر برای انجام این وظیفه سخت‎تر می‎شود.

1- مدت زمانی که از تولید لاستیک گذشته، گاه می‌تواند مهم‎ترین مورد باشد، معمولا برخی لاستیک‎ها با گذشت زمان طولانی از تاریخ تولیدشان، خشک‎تر شده و چسبندگیشان مخصوصا در زمانی که جاده لغزنده است کاهش می‎یابد، بنابراین همواره حواستان به تاریخ تولید لاستیک خودرو باشد.

رانندگی در هوای بارانی

2– مورد مهم بعدی، 4 فصل بودن تایر هاست، متاسفانه اکثر تایرهای وارداتی موجود در بازار ما، تایرهای تابستانی هستند و نوع طراحی آج لاستیک‎های آنها به گونه ایست که نمی‎توانند به راحتی آب روی جاده را شکافته و به سمت خارج هدایت کنند.
بنابراین هنگام خرید لاستیک، به شکل آج و شیارهای روی تایر نیز دقت کنید (هنگام خرید، به گفته‎های فروشنده اکتفا نکرده و حتما خودتان مشخصات تایر مورد نظر را از سایت سازنده بررسی کنید).

3- میزان کارکرد لاستیک‎ها و مقدار آج لاستیک: اگر آج لاستیک شما کم باشد، آب روی جاده به راحتی کنار نمی‌رود و باعث کاهش چسبندگی لاستیک به سطح زمین خواهد شد.

4- مورد آخر، از مناسب بودن فشار هوای تایرها اطمینان حاصل کنید، کم یا زیاد بودن فشار هوا لاستیک نیز تاثیر مهمی در چسبندگی لاستیک و توانایی‎های آن در شرایط بارانی دارد…

*برای اطلاع از میزان فشار هوا و همچنین اندازه و سلامت آج لاستیک، لاستیک خودرو را به صورت ماهیانه و منظم بررسی کنید.

رانندگی در هوای بارانی

چک کردن سیستم برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور برای رانندگی در هوای بارانی

قبل از آغاز رانندگی در روزهای بارانی، حتماً عملکرد موتورهای برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور را چک و کنترل کنید. چرا که سیستم برف‌پاک‌کن اتومبیل نقش بسیار مؤثری در ایجاد دید بهتر شما در هوای بارانی دارد.

سعی کنید قبل از این که دید جلوی شما کاملاً بسته شود، برف‌پاک‌کن را روشن کنید. متأسفانه برخی از رانندگان زمانی که دید جلو کاملاً بسته و مغشوش بشود، تازه برف‌پاک‌کن را روشن می‌کنند. سعی کنید که به هیچ وجه این کار را نکنید؛ چون استفاده کمتر از سیستم برف‌پاک‌کن، هیچ سودی برای شما ندارد، اما می‌تواند خطرات جدی را به وجود آورد.

برای سفارش اینترنتی لوازم یدکی خودروی خود اینجا کلیک کنید….

سعی کنید در صورتی که تصمیم به مسافرت دارید مقدار کافی محلول شیشه شور اضافه در صندوق عقب خودروی خود نگه دارید. علاوه بر این اگر قصد سفر به مناطق سرد در فصل زمستان را دارید بهتر است از کمی محلول ضد یخ و یا الکل در مخزن آب شیشه شور استفاده کنید تا با یخ زدگی روبرو نشوید.

رانندگی در هوای بارانی

چک کردن چراغ‌ها و سیستم روشنایی خودرو برای رانندگی در هوای بارانی

 برای سفر در زمان بارندگی، از عملکرد صحیح و استاندارد بودن چراغ‌های خودرو خود مطمئن باشید، ضمنا این نکته را بیشتر، موجب کاهش دید در زمان بارندگی خواهد شد، چرا که میزان بازتاب نور سفید رنگ بسیار بالاست.

فراموش نکنید که پرتاب نور بیشتر الزاما به معنی دید بهتر در زمان بارندگی نیست، نور چراغ‌های زنون و هدلایت که این روزها طرفداران زیادی میان جوانان پیدا کرده‎اند، در غالب موارد سفید رنگ است و در واقع نور سفید این چراغ‌ها اگر چه بازتاب نور بیشتری را دارد، اما در اصل باعث کاهش دید رانندگان در جاده‌های بارانی خواهد شد.

به همین دلیل سعی کنید که از چراغ‌های استاندارد خودرو برای روزهای بارانی استفاده کنید تا مشکلی از این بابت رخ ندهد.

رانندگی در هوای بارانی

تعویض به موقع روغن ترمز خودرو

همان‌طور که گفتیم در هوای بارانی و جاده‌های خیس، چسبندگی تایرها کمتر می‌شود. به همین دلیل احتمال خیس شدن لنت‌های ترمز، قفل شدن چرخ‌ها و کاهش قدرت آن وجود دارد.

می‌توانید با تعویض به موقع روغن ترمز خودرو و استفاده از لنت‌های باکیفیت و استاندارد، تأثیرات منفی بارندگی را بر قدرت لاستیک‌ها و ترمز خودرو کاهش دهید.

طرز صحیح رانندگی در هوای بارانی چیست؟

رانندگی در هوای بارانی

• شاداب و سرحال پشت رول بنشینید!

در شرایط جوی نا مساعد، تمرکز کامل و توجه جدی راننده به جاده بیشتر از دیگر مواقع اهمیت دارند، بنابراین حتما سرحال و قبراق پشت فرمان بنشینید و اگر حتی کمی احساس خستگی می‌کنید، توقف کرده و دقایقی استراحت کنید…

• زمان بروز پدیده آب‌ سواری فرمان خودرو را با هر دو دست کنترل کنید!

هنگامی که در هوای بارانی می‌رانید، آب گرفتگی‎های مسیر و دریاچه‎هایی که معمولا سر و کله شان وسط بزرگراه‎ها پیدا می‎شود، از بزرگترین خطرات در کمین شما هستند، زمانی که با سرعت وارد یکی از آنها می‌شوید، به یکباره نیرویی بازدارنده را در مقابل حرکت خودرو حس می‌کنید (به این اتفاق، آب سواری می‌گوییم)،

همچنین احتمال اینکه فرمان خودرو به طور ناگهانی به یک سمت کشیده شده و باعث انحراف خودرو شود بسیار زیاد است، بنابراین زمانیکه در بارندگی سفر می‌کنید، نیروی بیشتری صرف هدایت فرمان خودرو کنید.

در بروز پدیده آب سواری به متغیرهای بسیاری از جمله وزن خودرو، اندازه و نوع لاستیک‎ها، میزان کارکرد آنها، حجم بارندگی و آب جمع شده در خیابان و حتی جنس آسفالت مسیر بستگی دارد.

اما به طور کلی، در یک جاده با آسفالت مناسب، در بارندگی معمولی و در صورتی که جاده استاندارد و با شیب عرضی مناسب باشد، با لاستیکی مناسب معمولا تا سرعت 90 کیلومتر هم شاهد آب سواری نخواهیم بود، اما در شرایط واقعی، احتمالا نه سطح جاده، نه کارکرد تایر ما و نه وضعیت بارندگی، آنقدر با ما همکاری نخواهند کرد.

مهم نیست خودروی شما چه قیمتی دارد، یا چه سیستم‎های ایمنی….، به محض اینکه مقدار آب روی جاده بیشتر از عمق آج لاستیک شود، احتمال بروز پدیده آب‌سواری برای شما وجود خواهد داشت.

رانندگی در هوای بارانی

• دست یا انگشت خود را در وسط فرمان نگذارید!

قراردادن دست یا انگشتان بر روی وسط غربیلک، کنترل راننده را بر روی فرمان خودرو کاهش، و زمان عکس‌العمل او را به شدت افزایش می دهد، همچنین در صورت انحراف فرمان، احتمال آسیب دیدگی و شکستن دست‎ها نیز وجود دارد.

• از بخار زدای شیشه‎ها استفاده کنید!

در هوای بارانی، به دلیل اختلاف دمای بیرون و داخل خودرو و نیز افزایش رطوبت هوا، شیشه های خودرو به راحتی پوشیده از بخار خواهند شد و استفاده بجا از بخار زدای شیشه و سیستم تهویه مطبوع خودرو، نقش مهمی در حفظ دید لازم راننده دارند.

بنابراین همیشه گرم کن شیشه عقب خودرو را روشن نگه دارید، برای پاک شدن شیشه جلو و شیشه‌های کناری نیز از سیستم بخار زدا استفاده کنید.

در خودروهایی که فاقد سیستم بخار زدا هستند، به منظور کاهش رطوبت داخل کابین، سیستم تهویه هوا را روشن کنید (دمای تنظیم شده می‌تواند گرم یا سرد باشد…) همچنین سیستم گردش هوا داخل کابین را خاموش کرده و خروجی باد را نیز به سمت بالا (شیشه‎ها) تنظیم کنید. افزایش سرعت فن تهویه نیز به افزایش سرعت خشک شدن بخار شیشه‎ها کمک خواهد کرد.

رانندگی در هوای بارانی

•با چراغ روشن برانید!

بارندگی و وجود قطرات باران، علاوه بر کاهش دید شما نسبت به محیط پیرامون، دید دیگر خودروها و عابرین پیاده به شما را نیز کاهش می‎دهد، با روشن کردن چراغ‎های خودرو (نورپایین!) علاوه بر اینکه دید بهتری به جاده و ترافیک روبرو پیدا می‌کنید، به دیده شدن خود توسط عابرین دیگر نیز کمک خواهید کرد.

– استفاده از نور بالا ممکن است به خاطر انعکاس نور به سمت خودتان، دیدتان را کاهش دهد.

– رانندگی با چراغ روشن در بارندگی، در بسیاری از کشور ها اجباری است!

آهسته و با حوصله برانید!

لازم است سرعت حرکت خودرو را متناسب با میزان دید و لغزندگی مسیر تنظیم کنید تا خطر از دست رفتن کنترل خودرو را به حداقل برسانید، پس از شتاب گیری بی مورد و ترمز گرفتن شدید خودداری کنید.

رانندگی در هوای بارانی

•سرعت مطمئنه را انتخاب کنید نه سرعت مجاز!

همان طور که می‌دانید نوع رانندگی شما در هوای بارانی کاملاً متفاوت از رانندگی در هوای گرم و جاده‌های خشک است.

به همین دلیل اول این که سرعت مطمئنه و مجاز را حتماً رعایت کنید تا خطر از دست رفتن کنترل اتومبیل کاملاً از بین برود.

البته سرعت‌های مجاز تعیین شده برای جاده‌ها مخصوص شرایط آب‌وهوای مساعد و جاده‌های خشک می‌باشد.

پس حتماً برای تسلط بیشتر بر خودرو، سرعت خود را کمتر از حد مقرر شده تعیین کنید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که سرعت کم خودرو برای رانندگی در هوای بارانی تأثیر به سزایی در جلوگیری از سوانح رانندگی دارد.

میخوای یه مقاله کامل درباره کمپانی کیا و محصولات جذاب این برند معروف بخونی؟؟؟ اینجا کلیک کن….

همچنین از شتاب‌گیری‌های لحظه‌ای و ترمز گرفتن‌های شدید نیز اجتناب کنید. ترمز گرفتن آنی و با شدت در جاده‌های لغزنده، باعث لیز خوردن و انحراف شما از مسیر خواهد شد.

البته اگر خودروی شما مجهز به سیستم‌های ترمز ABS و EBD نباشد، مطمئناً وضعیت خیلی بحرانی‌تر خواهد شد. بنابراین با سرعت مطمئنه جاده‌های لغزنده حرکت نمایید تا مجبور نشوید که در یک لحظه برای توقف کامل خودرو ترمز کنید.

• از دیگر خودروها فاصله بگیرید!

در ابتدای این مطلب اشاره کردیم که در زمان بارش باران، قدرت ترمز گیری خودرو به شدت کاهش می یابد، بنابراین در رعایت فاصله طولی با خودروهای جلویی دقتی دوچندان صرف نمایید، همچنین همیشه فرض کنید خودرویی که در کنار شما در حال حرکت است، دارای راننده‌ای کاملا مبتدی است که ممکن است هر لحظه برای شما نیز خطر ایجاد کند، پس از سبقت‌های پر ریسک و…. خودداری کنید.

رانندگی در هوای بارانی

• از تغییر مسیر تند و تیز و ناگهانی اجتناب کنید!

همواره به یاد داشته باشید که چسبندگی خودرو در این شرایط قابل پیش بینی نیست، بنابراین سعی کنید زمان تصمیم گیری برای تغییر مسیر خود را کاهش دهید تا مجبور به تغییر لین ناگهانی و.. نشوید، چرا که در شرایط بارانی، احتمال کم فرمانی، بیش فرمانی و در نهایت اسپین شدن خودرو بسیار بیشتر است…

• از هرگونه ریسک بپرهیزید!

محدودیت‎ها و حداکثر توانایی حرکتی خودرو (لیمیت ها)، همواره جزو مهم ترین نکاتی است که راننده باید به آنها اشراف داشته باشد، اما باید بدانید که در زمان بارندگی، تمام لیمیت‎هایی که از خودرو خود می شناسید متفاوت خواهند شد، بنابراین هرچقدر هم که برای رسیدن به مقصد خود عجله دارید، سعی کنید هرگز به آزمودن محدودیت‎های (لیمیت ها) خودرو خود فکر نکنید.

رانندگی در هوای بارانی

• زرنگ بازی را فراموش کنید!

بارها دیده‌ایم هنگامی که آب گرفتگی باعث بسته شدن قسمتی از مسیر و ایجاد ترافیک شده است، برخی رانندگان که خود را تافته جدا بافته و اصطلاها “زرنگ” تصور می‌کنند، خط شکنی کرده و به دل آب می‌زنند!

در این مواقع لطفا نه وسوسه شوید که پشت سر این افراد حرکت کنید و نه زیاد حرص بخورید!

زیانی که تماس آب با قطعات این خودروها (که عمدتا دمای بالایی هم دارند!) دارد، بسیار بیشتر از صرفه جویی زمانی است که عاید آن راننده خواهد شد…

• از ترمز زدن آنی اجتناب کنید!

ترمز با شدت و آنی در جاده‌ای خیس و لغزنده، به شدت شما را به لیز خوردن و انحراف از مسیر نزدیک خواهد کرد. به خصوص اگر خودروی شما به سیستم های ABS و EBD مجهز نباشد، پس با سرعت مطمئنه حرکت کنید تا مجبور نباشید برای توقف کامل ماشین‌تان ترمز ناگهانی بزنید.

رانندگی در هوای بارانی

• 30 دقیقه ابتدای بارندگی، خطرناک ترین زمان!

حدود 30 دقیقه بارش مداوم لازم است تا جاده شسته شده و از روغن پاک شود. بنابراین در زمانی که بارش تازه شروع شده رانندگی نکنید و این کار را به نیم ساعت تا یک ساعت بعد از آغاز بارش باران موکول نمایید.

– هنگامی که به پیچ‎ها نزدیک می‌شوید، طوری عمل کنید تا قبل از ورود به پیچ به سرعت مد نظر خود دست یافته باشید.

کلام آخر:

روش صحیح رانندگی در هوای بارانی کاهش سرعت و زیاد کردن فاصله اتومبیل با سایر خودروهاست.
اگر این موارد را به طور کامل رعایت کنید، شما راننده خوبی برای راندن در هوای بارانی خواهید بود.

در این مطلب، سعی شد به تمام نکات و موارد لازم برای داشتن یک رانندگی امن و به دور از استرس در آب و هوای نامساعد، از پیش پا افتاده‎ترین نکته تا نکاتی که تنها رانندگان حرفه‎ای قادر به انجام آنها هستند بپردازیم.

در پایان با توجه به ورود به فصل باراندگی و لغرنده شدن سطح زمین، پیشنهاد می‌کنیم تا تمرکز و آرامش خود را حین رانندگی حفظ نمایید و با رعایت نکات ایمنی حین رانندگی، خود را از خطرات رانندگی در فصل بارش‌ها دور نگاه دارید.

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من