لنت ترمز خودرو و نکات مهم در خرید این قطعه

لنت ترمز خودرو

همه ما نسبت به وظیفه لنت ترمز خودرو آگاه هستیم و می‌دانیم که کاهش سرعت و فرمان توقف خودرو توسط ترمز صادر می‌شود. اما نکته اینجاست که در طی این فرآیند، لنت ترمز خودرو از اهمیت بسیار بالا و نقشی حیاتی بهره‌مند می‌باشد.

اما مطمئنا آن دسته از افرادی که از سیستم ایمنی خودرو و قطعات مرتبط با آن آگاهی لازم را ندارند، اولین سوالی که ذهن آنها را به خود مشغول می‌کند این است که لنت ترمز چیست؟

چگونه در ترمز ماشین عملکردی موثر از خود به جای می‌گذارد؟

لنت ترمز خودرو

تمامی این سوالات باعث شده تا در این مقاله به بررسی و معرفی لنت ترمز خودرو و همچنین نکاتی که در حین خرید لنت باید به آن توجه شود بپردازیم.

با ما همراه باشید……

 لنت ترمز چیست؟

برای اینکه بتوانید خودرو را متوقف کنید، باید اصطکاک لازم در سیستم ترمزهای آن ایجاد شود. این اصطکاک از طریق لنت به وجود می‌آید.

در واقع لنت‌ها پس از فشرده‌سازی دیسک‌ها، اصطکاک مورد نیاز میان لنت و دیسک را به وجود می‌آورند که منجر به کاهش سرعت و توقف خودرو خواهد شد.

امروزه برای ساخت لنت ترمز خودرو های خارجی و همچنین سایر اجزائی که در سیستم ترمز به کار رفته از مواد آلی بی‌زیان استفاده می‌شود. این لنت‌ها که به لنت غیر آزبستی نیز معروف هستند از مواد طبیعی همچون شیشه، لاستیک و رزین ساخته می‌شوند.

خصوصیت مواد غیر آزبستی

این مواد قدرت تحمل دمایی بسیار بالا داشته و در چسباندن اجزای لنت نقش موثری ایفا می‌کنند. کولار نیز از جمله عناصر مهم در لنت ترمزهای آلی محسوب می‌شود.
هر چند که مزیت‌ لنت‌های آلی بیشتر از کولار بوده و از تولید آلودگی جلوگیری می‌کنند، اما عیب لنت ترمزهای آلی این است که نرم هستند، در نتیجه زودتر ساییده می‌شوند. وقتی هم ساییده می‌شوند بیشتر از دیگر انواع ترمز، غبار تولید می‌کنند.
مزیت لنت‌های کولار این است که از موادی ساخته شده‌اند که وقتی ساییده می‌شوند آلودگی ایجاد نمی‌کنند و تولید آن ها هم آسان‌تر است و به دلیل نرم‌تر بودن سر و صدای کمتری را تولید می نماید.

لنت ترمز خودرو

معرفی انواع لنت ترمز

اگر به دنبال خرید لنت ترمز هستید، باید بدانید که موارد بسیار زیادی وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید.

از جمله این موارد میتوان به انواع لنت ترمز موجود در بازار اشاره کرد. هر چند که انواع بسیار زیاد لنت‌ها ممکن است افراد را در حین خرید سردرگم نماید. اما آگاهی از ویژگی‎های هر یک کمک می‌کند تا افراد بهترین انتخاب را داشته باشند.

• لنت ترمزهای سرامیکی

لنت‌های ترمز سرامیکی از نیروی متوقف کننده بسیار زیادی بهره‌مند می‌باشند. همین مسئله باعث شده تا آن دسته از افرادی که ماشین‌های مسابقه‌ای را در اختیار دارند، خرید این لنت‌ها را به صرفه‌تر بدانند.
برای ساخت این لنت‌ها متخصصان تلاش کرده اند تا از مقداری سرامیک، مواد پرکننده و همچنین مواد چسبنده استفاده نمایند.

هر چند که مقدار کمی از الیاف مس نیز در این لنت های ترمز به کار گرفته شده است. این مواد، گرما را پراکنده و دفع می‌کنند که در نتیجه منجر به بالا رفتن عملکرد ترمز در حین ترمزهای شدید و مکرر خواهد شد.

نقطه قوت

همچنین نکته مثبت در این رابطه این است که این لنت‌ها غبار کمتری تولید می‌کنند و با دارا بودن رنگ روشن‌تر به چرخ‌ها نمی‌چسبند.

اما لنت‌های ترمز سرامیکی به دلیل قیمت‌های بالایی که در اختیار دارند برای وسایل نقلیه عمومی کاربرد نداشته و به صرفه نخواهد بود و به عبارت بهتر حساب بانکی افراد را خالی می‌کند.

لنت ترمز

• لنت ترمزهای فلزی

امروزه برای ساخت انواع خودروها به سراغ لنت‌های فلزی می‌روند. با بیان این جمله اولین چیزی که در ذهن افراد شکل می‌گیرد، این است که لنت‌ها تنها از یک تکه فلز ساخته شده‌اند.

این لنت‌ها اغلب از آهن، مس، فولاد و گرافیت ساخته می‌شوند و پس از مخلوط شدن، کاملا به یکدیگر چسبیده و لنت را به وجود می‌آورند. اصلی‌ترین دلیل متداول بودن خرید لنت‌های فلزی ارزان و بادوام بودن آن، عملکرد بالا و دفع گرمای ناشی از اصطکاک می‌باشد.

نکته اینجاست که هر چند که این لنت‌ها در میان مردم متداول‌تر می‌باشد اما معایبی را با خود به همراه دارند که از جمله آن میتوان به سنگین بودن و افزایش مصرف سوخت اشاره کرد. همین مسئله باعث شده تا گزینه مناسبی برای ماشین‌های مسابقه‌ای به حساب نیاید.

همانطور که گفته شد این لنت‌ها از جنس فلز می‌باشند از همین‌رو نمیتوانید شاهد لطافت و نرمی در آنها باشید. طی تجربیاتی که در استفاده از لنت‌های ترمز فلزی عنوان شده، میتوان دریافت که لنت‌های فلزی داغ شده عملکرد بهتری از خود به جای می‌گذارند.

اگر تجربه‌اش را داشته باشید خودروهایی که لنت ترمز آنها فلزی است زمانی که در یک روز سرد اقدام به ترمز گرفتن می‌کنند باید مسافت بیشتری را طی نمایند تا متوقف شوند.

 

لنت ترمز خودرو

• لنت های عملکرد بالا

مطمئنا وقتی به مسابقات فرمول یک نگاه می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید این است که شتاب برای رسیدن به پیروزی حرف اول را می‌زند.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، رانندگان حرفه‌ای ترمز را نیز به همان اندازه پراهمیت میدانند. زیرا اگر با شتاب به دیواره پیست برخورد کنید مطمئنا نمیتوانید در مسابقه رتبه اول را کسب نمائید.
این مسئله را به خاطر داشته باشید که تمامی خودروها خصوصا خودروهای مسابقه‎ای، از ترمز تنها به عنوان وسیله‎ای برای متوقف کردن خودرو استفاده نمی‌کنند بلکه از هندلینگ نیز در سر پیچ ها کمک می‌گیرند.

میدونی چطور لوازم یدکی ماشینتو آنلاین سفارش بدی؟؟؟؟اینجا رو کلیک کن…..

در واقع در یک مسابقه فرمول تمامی قسمت‌های یک ماشین باید بالاترین عملکرد را از خود نشان دهند. به همین منظور خرید لنت هایی با عملکرد بالا بهترین گزینه‎ای است که پیش روی افراد قرار دارد. زیرا داغ شدن بیش از حد لنت منجر به بریدن ترمز و حتی جوش آوردن موتور نیز خواهد شد و در نتیجه نیروی متوقف کننده از کار خواهد افتاد.
از همین رو رانندگان خودروهای مسابقه‎ای همواره نگران از دست دادن کنترل خودرو و سیستم متوقف کننده ماشین خود هستند. از همین رو متخصصان تلاش کرده‎اند تا برای ساخت لنت ترمز با عملکرد بالا از سرامیک استفاده کنند.
این لنت‎ها از فناوری‌های پیشرفته‎ای نظیر فیبرکربن بهره‌مند می‌باشد که بسیار سبک بوده و با دفع گرما نیروی لازم را برای توقف ماشین فراهم می‌آورد. تنها عیب آن را میتوان قیمت بالای آن دانست.

 

لنت ترمز خودرو

طول عمر و حرارت و هزینه

پس از اینکه در قسمت بالا شما را با انواع لنت ترمز آشنا کردیم. مطمئنا می‌دانید که در حین خرید لنت باید به توانایی آن در دفع گرما توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در واقع لنت ترمزها به دلیل اصطکاکی که در حین فشردن پدال ترمز ایجاد می‌شود، گرمای بسیار زیادی را از خود تولید می‌کنند. هر چند که این مسئله در ابتدا می‌تواند منجر به ارائه عملکردی بسیار خوب و بالا باشد اما در گذر زمان از طول عمر و دوام آن می‎کاهد.

همین مسئله باعث می‌شود تا افراد هزینه زیادی را برای مصرف کننده پرداخت نمایند. زیرا به ازای هربار تعویض و خرید لنت ترمز ماشین ممکن است مبلغ هنگفتی را در طولانی مدت بپردازد. این درحالیست که خرید لنت ترمزی با ماندگاری بالا، کیفیتی عالی و همچنین قیمتی مناسب شما را تا سال‌های سال از تعویض لنت ترمز مصون می‌دارد.
به همین دلیل است که لنت‌های سرامیکی در طی چندین سال گذشته به دلیل جنس و موادی که در حین ساخت آن بکار رفته از طول عمر بالایی بهره‌مند بوده و همین مسئله منجر به افزایش طرفداران و مشتاقان استفاده از این محصول بوده است.

برای دریافت قیمت لنت ترمز هیوندا و کیا میتوانید از M2PART کمک بگیرید.

 

لنت ترمز خودرو

صدای لنت ترمز خودرو

یکی از شایع‌ترین مواردی که بسیاری از رانندگان با آن روبرو می‌شوند، صدای لنت ترمز است. در واقع این صداهای آزاردهنده و حتی در برخی موارد نگران کننده که در حین فشردن پدال ترمز ایجاد می‌شود اغلب از لنت ترمزهای فلزی شنیده می‌شوند.

این صداها می‌توانند در موقعیتی خاص و یا به دلیل نوع ماده‎ای که در حین ساخت لنت به کار رفته است بروز پیدا کند و نگرانی‌هایی را به وجود آورد. اما مطمئنا مراجعه به نمایندگی‌ها و یا تعمیرگاه‌ها به راحتی می‌تواند این مشکل را شناسایی و برطرف نماید. هر چند که این مسئله در لنت‌های سرامیکی و عملکرد بالا به ندرت مشاهده می‎شود.

تفاوت بین ترمزهای عقب و ترمزهای جلو

اگر به دنبال خرید لنت ترمز هستید باید به این مسئله توجه کنید که لنت ترمز چرخ‌های عقب و جلو در برخی موارد با یکدیگر متفاوت است.
اغلب لنت‌هایی که در لاستیک‌های جلو ماشین تعبیه می‌شوند به صورت صفحه دیسک صاف بوده و ارتباط مستقیمی با چرخ‌های جلو دارند. که به اصطلاح به آنها ترمزهای دیسکی نیز گفته می‌شود.
اما در مقابل لنت ترمزهایی که در چرخ های عقب به کار رفته‌اند بر روی محور عقب و درون یک کاسه که چرخ‌ها روی آن سوار هستند، قرار می‌گیرند. متخصصان این نوع ترمزها را، ترمزهای کاسه ای نامگذاری کرده‌اند. این نوع سیستم‌ها را بیشتر میتوانید در کامیون ها پیدا کنید.

در واقع در حین خرید لنت ترمز باید به این مسئله توجه داشته باشید که ترمزهای کاسه ای از قطعات ریز بسیار زیادی تشکیل شده‌اند که این مسئله کار تعمیر آن را سخت خواهد کرد. هر چند که در حین تولید هزینه بسیار کمی را به همراه دارند.

 

لنت ترمز دیسکی خودرو

دلیل برتری ترمزهای دیسکی به ترمزهای کاسه‌ای

میدانیم که ترمزهای دیسکی تعبیه شده در چرخ‌های جلو ماشین، فشار بیشتری را نسبت به ترمزهای عقب متحمل می‌شوند؛ از همین رو برای ساخت آن کیفیت و استاندارد بالاتری را درنظر می‌گیرند تا به همان نسبت کارآیی بالاتری را از خود نشان دهد.

با توجه به این مسئله که محور عقب خودروها همواره فشار کمتری را متحمل می‌شوند، تلاش شده تا از ترمزهایی با قیمت پایین‌تر استفاده شود. که ترمزهای کاسه ای بهترین گزینه در این راستا به حساب می‌آیند.

با توجه به تمامی نکاتی که در رابطه با ترمزهای کاسه ای مطرح شد اما با این حال بازهم کامیون‌های بسیار سنگین به دلیل در اختیار داشتن قدرت کامل در حین فشردن پدال ترمز به سراغ استفاده از ترمزهای دیسکی در هر دو محور عقب و جلو می‌روند.

نکاتی برای خرید لنت ترمز خودرو

شاید این مسئله را بارها شنیده باشید که لنت ترمز خودرو تمام شده است. در این زمان، اولین و بهترین راهی که پیش روی شما قرار دارد، خرید لنت ترمز و تعویض آن است.

اما همواره نکاتی وجود دارد که در این حین باید به آن توجه شود. از جمله این نکات می‌توان به مسیرهای تردد خودرو که می‎تواند شامل مناطق کوهستانی، شرایط آب و هوایی، الگوهای ترافیکی مسیر رفت و آمد و… اشاره کرد.

 

لنت ترمز خودرو

علائمی که هشدار دهنده تعویض لنت

نکته‌ای که باید به آن اهمیت دهید این است که هیچگاه نباید تعویض لنت‌ها را به تاخیر بیاندازید. زیرا این مسئله میتواند پیامدهای ناگواری را با خود به همراه داشته باشد. خوشبختانه زمانی که لنت نیاز به تعویض پیدا می کند علائم و هشدارهایی را به راننده نشان می دهد.

این علائم عبارتند از:

• چراغ هشدار:

بدیهی‌ترین نشانه‌ای که به شما میگوید باید لنت را تعویض کنید هشدار تعویض لنت بر روی داشبورد است. هر چند که تمامی خودروها از این هشدار بهره‌مند نیستند. از همین رو توصیه می‌شود که همواره لنت خود را مورد بازرسی قرار دهند.

• سوت کشیدن:

به گوش رسیدن صدایی همچون سوت کشیدن از لنت‌ها به این معناست که باید آنها را تعویض کنید. اما نکته اینجاست که شنیدن صدای خرخر از لنت‌ها به معنی تمام شدن لنت و خرید لنت جدید در سریع‌ترین زمان ممکن است، زیرا می‎تواند آسیب‌های شدیدی را به دیسک ترمز وارد کند.

• کشیده شدن فرمان :

یکی از علائم هشداردهنده تعویض لنت، زمانیست که پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می‌دهید و فرمان خودرو به یک سمت کشیده می‌شود. هر چند که این امکان وجود دارد خرابی کالیپر چنین نشانه‌ای داشته باشد اما مراجعه به تعمیرگاه می‌تواند شما را مطمئن کند.

• لرزش پدال :

اگر در زمانی که پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می‌دهید لرزش را احساس کردید باید بدانید که لنت‌ها به دلیل فشار زیاد در حال سوختن هستند. از همین رو تعویض لنت‌ها باید جزء اولویت‌های کاریتان محسوب شود.

 

لنت ترمز خودرو

خرید لنت ترمز خودرو

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد برای خرید لنت ترمز خودرو، پیدا کردن برندی معتبر و البته با استانداردهای بسیار بالا و تشخیص لنت ترمز خوب است. لنت ترمز جلو، لنت ترمز عقب و یا لنت ترمز کفشکی و لنت ترمز دستی همگی قطعاتی مصرفی در خودروست که هر از گاهی احتیاج به تعویض دارند.

از همین رو باید به شما بگوییم که در وهله اول برای خرید لنت ترمز باید به سراغ شناسایی نیازهای خود بروید. مدنظر داشتن استانداردهای لنت ترمز و همچنین در نظر گرفتن بودجه‌ای متناسب با جیبتان به شما کمک می‌کند تا در میان انبوهی از لنت ها محدودیت هایی را برای خود اعمال کنید.

و در آخر……..

این روزها به لطف پیشرفت‌هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده، محصولات با قدرت، کیفیت، کارآیی و البته ویژگی‌های متفاوت در بازار موجود است که علاوه برای عدم برهم زدن توازن میان قیمت‌ها، افراد را نیز سردرگم می‌کند.
به همین دلیل توصیه می‌شود با مراجعه به وبسایت‌هایی که در این زمینه وجود دارد نسبت به ویژگی لنت ترمز آشنایی پیدا کرده و از قیمت‌ها و انواع مختلف آن که در بازار موجود می‌باشد اطلاعات کاملی بدست آورید و سپس اقدامات اولیه خرید را آغاز کنید. این مسئله کمک می‌کند تا از دور ریختن پولتان و هزینه‌های اضافی آینده نیز جلوگیری نمائید.

[vc_row][vc_column]

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی

M2PART

پاسخگویی مطمئن

پشتیبانی سریع

ارسال سریع

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

M2PART

پرداخت آسان

پرداخت به صورت کارت به کارت

گارانتی اصالت کالا

تضمین اورجینال بودن قطعات

تنوع قطعات

مجموعه قطعات اورجینال

m2part

ثبت نام و خرید آسان

رضایت 100% پس ازخرید

تنوع برند های مختلف

برندهای معتبر کره ای

جنیون پارت

GENUINE PART

MOBIS

موبیز

MOBIS

MANDO

ماندو

MANDO

سی تی آر

CTR

گلاویز

GLOVIS

HCC

اچ سی سی

HCC

دوون

DOOWON

ILJIN

ایلجین

ILJIN

PARTS-MALL

پارتس مال

PARTS MALL

[/vc_column][/vc_row]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من