آموزشی

کروز کنترل چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

سیستم کنترل کروز

سیستم کنترل کروز

کروز کنترل

سیستم کروز کنترل (Cruise control‎) از جمله تجهیزات محبوب در خودروها می باشد که سوناتا LF هیبرید نیز به آن مجهز شده است. به کمک این سیستم راننده قادر خواهد بود سرعت خودرو را در محدوده بالای 30 کیلومتر بر ساعت در نقطه دلخواه‌، بدون استفاده از پدال گاز به طور ثابت نگاه دارد. استفاده از کروز کنترل موجب می شود، ضمن عدم نیاز به فشردن و تنظیم پدال گاز و آرامش خیال از افزایش سرعت خودور به محدوده غیر مجاز، شاهد کاهش مصرف سوخت مصرفی نیز باشید.

اهمیت سیستم کنترل کروز

کروز کنترل

سرعت غیرمجاز!

شاید شما نیز به علت سرعت غیر مجاز ناخواسته جریمه شده باشید. در خودرو های امروزی افزایش قدرت موتور و انتقال حداقلی صدا و لرزش به داخل اتاق، تشخیص سرعت خودرو را با توجه به عوامل محیطی غیر ممکن کرده است. از طرفی بررسی دائم مجموعه کیلومترشمار هنگام رانندگی ممکن است خطر ساز باشد. این دو مسئله می تواند منجر شود شما به علت سرعت غیرمجاز ناخواسته، رقم زیادی را به عنوان جریمه پرداخت کنید. البته باتوجه به پیشرفت های روزافزون خودروسازان دیگر لازم نیست نگرانی به دلتان راه بدهید چراکه کروز کنترل برای این مشکل شما ساخته شده است.

آرامش در سفر

تصور کنید که آماده سفری با بهترین دوستان خود می شوید در حالی که شما تنها کسی هستید که می تواند راندگی کند آن هم در جاده ای به طول هزار کیلومتر!فکر کردن درباره این جاده که حداقل چندین ساعت از آن مسیری مستقیم است پیش از نشستن پشت فرمان نیز شما را خسته خواهد کرد! اما خوشبختانه کروز کنترل می تواند باز زیادی را از روی دوش شما برداردسفرهای طولانی بدون این امکان خسته کننده تر خواهند بود. زمانی استفاده از کروز کنترل در خودروهای امریکایی نسبت به خودروهای آسیایی یا اروپایی متدوال تر بود چرا که جاده های امریکا طولانی تر و مستقیم بوده و عموماً مبدا و مقصد از یکدیگر فاصله زیادی دارند.سیستم کـروز کنترل امکانی ارزشمند در خودروهای امروزی است.

میدونستی میتونی لوازم یدکی ماشینت رو براحتی از یه فروشگاه اینترنتی آنلاین سفارش بدی؟؟ اینجا رو کلیک کن..

Cruise-control‎.3

سیستم کروز کنترل از ابتدا تا امروز…

نسخه های ابتدایی کروز کنترل مدت های قبل تر از پیدایش خودروها مورد استفاده قرار می گرفت. جیمز وات، مخترع و مهندس مکانیک اوایل قرن ۱۷ میلادی سیستمی را اختراع کرد که اجازه می داد موتورهای بخار در سربالایی و سراشیبی سرعت ثابت خود را حفظ کنند. اما کروز کنترل به شکلی که ما امروزه می بینیم اواخر دهه 1940 میلادی ساخته شد؛ در آن زمان ایده استفاده از دستگاه کنترل کننده برقی که بتواند سرعت جاده را کنترل کرده و میزان گاز خوردن وسیله نقلیه را مطابق آن تنظیم کند به ذهن مهندسین آمده بود.

ایمپریال کرایسلر نوستالژی کروز کنترل

اولین خودرویی که به کـروز کنترل مجهز شد خودروی ایمپریال کرایسلر مدل 1958 بود. این سیستم مکانیکی به میل گاردان موتور متصل بود و یک تنظیم کننده بر روی داشبورد وجود داشت که با آن میزان سرعت مشخص می شد. این سیستم سپس توسط یک موتورالکتریکی میزان گاز ورودی خودرو را با این سرعت تنظیم می کرد.

مرسدس بنز اولین تجربه کلاس S

اولین سیستم کامل کروز کنترل تطبیق پذیر مربوط به سیستم دیسترونیک مرسدس بنز بود که بر روی خودروی کلاس S مدل 1999 قرار گرفته بود. این سیستم نه تنها گاز خودرو را کنترل می کرد بلکه از ترمز اضطراری برای رعایت فاصله مناسب با خودرو‌ی جلویی بهره می برد.

کنترل کروز

سیستم کروز کنترل چگونه کار می کند؟

سیستم کروز کنترل سرعت خودروی شما را با تنظیم وضعیت دریچه گاز یعنی همان روشی که شما انجام می دهید کنترل می کند. با این حال، کنترل کروز دریچه گاز را به جای فشار دادن پدال با یک کابل متصل به یک محرک، درگیر می کند. سوپاپ دریچه کنترل قدرت و سرعت موتور را با محدود کردن مقدار هوا در آن کنترل می کند.

راننده می تواند میزان سرعت مورد نظر خود را به استفاده از دکمه هایی که در اختیار دارد معین کرده یا عملکرد یا لغو کند. این دکمه ها معمولاً روی فرمان یا اهرم های کناری آن تعبیه شده اند. همچنین معمولاً دکمه های برای کاهش یا افزایش سرعت کروز کنترل در این سیستم قرار داده می شود. به منظور افزایش ایمنی خودرو و سرنشینان آن عملکرد سیستم کروز کنترل با فشردن پدال ترمز به صورت خودکار لغو می شود.

نوآوری های این سیستم

سیستم کروز کنترل تطبیقی

با افزایش میزان خودروهای مورد استفاده مردم در جاده ها و نیاز به ایمنی بیشتر خودروسازان تصمیم گرفتند تا در سیستم کروز کنترل نوآوری هایی داشته باشند و در نتیجه همین نوآوری های سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر (به انگلیسی Adaptive Cruise Control) به خودروهای امروزی راه یافتند. اولین سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر اوایل دهه 1990 میلادی توسط خودروسازان ژاپنی تولید شد. البته این سیستم تنها در زمانی که ترافیک سنگینی در مسیر قرار داشت به راننده هشدار می داد و از سیستم ترمز اضطراری و سیستم کنترل گاز خودرو برخوردار نبود.

کروز کنترل

تفاوت میان کروز تطبیقی و معمولی

در خودروهایی که به این سیستم مجهز هستند راننده همانند سیستم کـروز کنترل معمولی مقدار بیشینه سرعت مورد نظر را از طریق عملگرهای موجود تنظیم می کند. سنسوری که در جلو خودرو تعبیه شده است ترافیک مسیر روبرو یا خودرو جلویی را شناسایی کرده و روی آن قفل می کند. این سنسور سپس میزان سرعت خودروی شما را با در دست می گیرد و معمولاً طوری آن را تنظیم می کند که همیشه ۲ الی ۳ ثانیه به خودروهای پیش رو فاصله داشته باشید.

درمورد شرکت هیوندای و محصولات ساخت این کمپانی خودروسازی چیزی نمیدونی؟؟ این مقاله رو بخون و اطلاعاتت رو بروز کن

کامپیوتر خودرو با استفاده از داده های این سنسور میزان فاصله با خودروی جلویی و سرعت متناسب با آن را محاسبه می کند. در صورتی که آن واحد چندین خودرو در محدوده پوشش دهی این رادار قرار داشته باشد این سیستم به صورت خودکار انتخاب می کند که کدام یک از آنها را دنبال کند. به طور مثال در صورتی که سرعت خودروی پیش رو کمتر باشد یا خودروی دیگری به صورت ناگهانی در مسیر شما قرار گیرد این سیستم به صورت خودکار سرعت خودروی شما را نیز متناسب به وضعیت سرعت آنها کاهش می دهد.

آتش به اختیار ترمز!

کروز کنترل تطبیق پذیر سیستم هوشمندی برای ایمنی خوردو است. در صورتی که در زمان استفاده از این سیستم به خودروی جلویی خیلی نزدیک شوید در ابتدا به شما هشدار داده و در ادامه و در صورت نیاز از ترمز استفاده می کند. برخی خودروسازان از لیزر برای این سیستم خود استفاده می کند و این در حالی است که برخی دیگر از سیستم های نوری دوربین دار استفاده می کند. کروز کنترل تطبیق پذیر بدون توجه به تکنولوژی مورد استفاده در آن در روز و شب کار می کند اما توانایی های آن با توجه به شرایط جاده مانند باران سنگین، مه یا برف می تواند کاهش یابد.

کروز کنترل

تمام اجزای تشکیل دهنده کروز کنترل تطبیق پذیر از جمله سنسورها، پردازشگرها، دخالت فعال در گاز و ترمز  همگی برای ترمز اضطراری خودکار هم لازم هستند. اگر فاصله خودرو با خودروی جلویی سریعاً در حال کم شدن باشد و راننده هیچ عکس العملی نشان ندهد، این سیستم به طور خودکار ترمز اضطراری می کند. اما بر خلاف کروز کنترل فعال، در سیستم ترمز اضطراری خودکار که قابلیت تشخیص عابر پیاده را دارد، وجود دوربین یک امر ضروری است.

ترمز اضطراری خودکار اولین گام است به سوی خودروهای تماماً خودران و این تنها با دهه ها کار برای پیشرفت سیستم های کروز کنترل میسر شده است.

مزایای استفاده از سیستم کروز

استفاده از کروز کنترل مزایایی مانند تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز، جلوگیری از تجاوز ناخواسته سرعت از محدوده سرعت مجاز، افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خودرو تنها با استفاده از کلیدهای واسط، کاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و… را به ارمغان می آورد

دیدگاهتان را بنویسید