دسته‌بندی نشده

نکات مهم در خرید لنت ترمز خودرو

لنت

لنت ترمز خودرو و نکات مهم در مورد این قطعه

خرید لنت ترمز

همه ما نسبت به وظیفه ترمز آگاه هستیم و میدانیم که کاهش سرعت و فرمان توقف امن خورد توسط ترمز صادر می شود. اما نکته اینجاست که در طی این فرآیند، لنت ترمز از اهمیت بسیار بالا و نقشی حیاتی بهره مند می باشد. اما مطمئنا آن دسته از افرادی که از سیستم ایمنی خودرو و قطعات مرتبط با آن آگاهی لازم را ندارند. اولین سوالی که ذهن آنها را به خود مشغول می کند این است که لنت ترمز چیست؟ چگونه در ترمز ماشین عملکردی موثر از خود به جای میگذارد؟

تمامی این سوالات باعث شده تا در این مقاله به بررسی و معرفی لنت و همچنین نکاتی که در حین خرید لنت باید به آن توجه شود بپردازیم. با ما همراه باشید.

M2PART

لنت ترمز چیست؟

برای اینکه بتوانید خودرو را متوقف نمائید، باید اصطکاک لازم در سیستم ترمزهای آن ایجاد شود. این اصطکاک از طریق لنت به وجود می آید. در واقع لنت ها پس از فشرده سازی دیسک ها اصطکاک مورد نیاز میان لنت و دیسک را به وجود می آورد که منجر به کاهش سرعت و توقف خودرو خواهد شد.

امروزه برای ساخت لنت ترمز و همچنین سایر اجزائی که در سیستم ترمز به کار رفته از مواد آلی بی زیان استفاده می شود. این لنت ها که به لنت غیر آزبستی نیز معروف هستند از مواد طبیعی همچون شیشه، لاستیک و رزین ساخته می شوند.

این مواد قدرت تحمل دمایی بسیار بالا داشته و در چسباندن اجزای لنت نقش موثری ایفا می کنند. کولار نیز از جمله عناصر مهم در لنت ترمزهای آلی محسوب می شود.

هر چند که مزیت های لنت های آلی بیشتر از کولار بوده و از تولید آلودگی جلوگیری به عمل می آورند. اما با این تفاوت که لنت های کولار به دلیل نرم تر بودن سرو صدای کمتری را تولید می نماید.

معرفی انواع لنت ترمز

اگر به دنبال خرید لنت ترمز هستید، باید بدانید که موارد بسیار زیادی وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی پیدا نمائید. از جمله این موارد میتوان به انواع لنت ترمز موجود در بازار اشاره کرد. هر چند که انواع بسیار زیاد لنت ها ممکن است افراد را در حین خرید سردرگم نماید. اما آگاهی از ویژگی های هر یک کمک می کند تا افراد بهترین انتخاب را داشته باشند.

  • لنت ترمزهای سرامیکی

لنت های ترمز سرامیکی از نیروی متوقف کننده بسیار زیادی بهره مند می باشند. همین مسئله باعث شده تا آن دسته از افرادی که ماشین های مسابقه ای را در اختیار دارند، خرید این لنت ها را به صرفه تر بدانند.

برای ساخت این لنت ها متخصصان تلاش کرده اند تا از مقداری سرامیک، مواد پرکننده و همچنین مواد چسبنده استفاده نمایند. هر چند که مقدار کمی از الیاف مس نیز در این لنت های ترمز به کار گرفته شده است. این مواد، گرما را پراکنده و دفع می کنند که در نتیجه منجر به بالا رفتن عملکرد ترمز در حین ترمزهای شدید و مکرر خواهد شد.

همچنین نکته مثبت در این رابطه این است که این لنت ها غبار کمتری تولید می نمایند و با دارا بودن رنگ روشن تر به چرخ ها نمی چسبند. اما لنت های ترمز سرامیکی به دلیل قیمت های بالایی که در اختیار دارند برای وسایل نقلیه عمومی کاربرد نداشته و به صرفه نخواهد بود و به عبارت بهتر حساب بانکی افراد را خالی می کند.

  • لنت ترمزهای فلزی

امروزه برای ساخت انواع خودروها به سراغ لنت های فلزی می روند. با بیان این جمله اولین چیزی که در ذهن افراد شکل میگیرد، این است که لنت ها تنها از یک تکه فلز ساخته شده اند.

این لنت ها اغلب از آهن، مس، فولاد و گرافیت ساخته می شوند و پس از مخلوط شدن، کاملا به یکدیگر چسبیده و لنت را به وجود می آورند. اصلی ترین دلیل متداول بودن خرید لنت های فلزی ارزان و بادوام بودن آن، عملکرد بالا و دفع گرمای ناشی از اصطکاک می باشد. نکته اینجاست که هر چند که این لنت ها در میان مردم متداول تر می باشد اما معایبی را با خود به همراه دارند که از جمله آن میتوان به سنگین بودن و افزایش مصرف سوخت اشاره کرد.

همین مسئله باعث شده تا گزینه مناسبی برای ماشین های مسابقه ای به حساب نیاید. همانطور که گفته شد این لنت ها از جنس فلز می باشند از همین رو نمیتوانید شاهد لطافت و نرمی در آنها باشید.

طی تجربیاتی که در استفاده از لنت های ترمز فلزی عنوان شده، میتوان دریافت که لنت های فلزی داغ شده عملکرد بهتری از خود به جای میگذارند. در واقع اگر تجربه اش را داشته باشید خودروهایی که لنت ترمز آنها فلزی است زمانی که در یک روز سرد اقدام به ترمز گرفتن می کنند باید مسافت بیشتری را طی نمایند تا متوقف شوند.

  • لنت های عملکرد بالا

مطمئنا وقتی به مسابقات فرمول یک نگاه می کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می آید این است که شتاب برای رسیدن به پیروزی حرف اول را میزند. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، رانندگان حرفه ای ترمز را نیز به همان اندازه پراهمیت میدانند. زیرا اگر با شتاب به دیواره پیست برخورد کنید مطمئنا نمیتوانید در مسابقه رتبه اول را کسب نمائید.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که تمامی خودروها خصوصا خودروهای مسابقه ای، از ترمز تنها به عنوان وسیله ای برای متوقف کردن خودرو استفاده نمی کنند بلکه از هندلینگ نیز در سر پیچ ها کمک میگیرند.

در واقع در یک مسابقه فرمول تمامی قسمت های یک ماشین باید بالاترین عملکرد را از خود نشان دهند. به همین منظور خرید لنت هایی با عملکرد بالا بهترین گزینه ای است که پیش روی افراد قرار دارد. زیرا داغ شدن بیش از حد لنت منجر به بریدن ترمز و حتی جوش آوردن موتور نیز خواهد شد و در نتیجه نیروی متوقف کننده از کار خواهد افتاد.

از همین رو رانندگان خودروهای مسابقه ای همواره نگران از دست دادن کنترل خودرو و سیستم متوقف کننده ماشین خود هستند. از همین رو متخصصان تلاش کرده اند تا برای ساخت لنت های ترمز با عملکرد بالا از سرامیک استفاده نمایند.

این لنت ها از فناوری های پیشرفته ای نظیر فیبرکربن بهره مند می باشد که بسیار سبک بوده و با دفع گرما نیروی لازم را برای توقف ماشین فراهم می آورد. تنها عیب آن را میتوان قیمت بالای آن دانست.

طول عمر و حرارت و هزینه

پس از اینکه در قسمت بالا شما را با انواع لنت ترمز آشنا کردیم. مطمئنا میدانید که در حین خرید لنت باید به توانایی آن در دفع گرما توجه ویژه ای داشته باشید. در واقع لنت ترمزها به دلیل اصطکاکی که در حین فشردن پدال ترمز ایجاد می شود، گرمای بسیار زیادی را از خود تولید می نمایند. هر چند که این مسئله در ابتدا میتواند منجر به ارائه عملکردی بسیار خوب و بالا باشد اما در گذر زمان از طول عمر و دوام آن میکاهد. همین مسئله باعث می شود تا افراد هزینه زیادی را برای مصرف کننده پرداخت نمایند.

زیرا به ازای هربار تعویض و خرید لنت ترمز ماشین ممکن است مبلغ هنگفتی را در طولانی مدت بپردازد. این درحالیست که خرید لنت ترمزی با ماندگاری بالا، کیفیتی عالی و همچنین قیمتی مناسب شما را تا سال های سال از تعویض لنت ترمز مصون میدارد. به همین دلیل است که لنت های سرامیکی در طی چندین سال گذشته به دلیل جنس و موادی که در حین ساخت آن بکار رفته از طول عمر بالایی بهره مند بوده و همین مسئله منجر به افزایش طرفداران و مشتاقان استفاده از این محصول بوده است.

صدای لنت ترمز

یکی از شایع ترین مواردی که بسیاری از رانندگان با آن روبرو می شوند، صدای لنت ترمز است. در واقع این صداهای آزاردهنده و حتی در برخی موارد نگران کننده که در حین فشردن پدال ترمز ایجاد می شود اغلب از لنت ترمزهای فلزی شنیده می شوند. این صداها معمولا در موقعیتی خاص و یا به دلیل نوع ماده ای که در حین ساخت لنت به کار رفته است بروز پیدا کند و نگرانی هایی را به وجود آورد. اما مطمئنا مراجعه به نمایندگی ها و یا تعمیرگاه ها به راحتی میتواند این مشکل را شناسایی و برطرف نماید. هر چند که این مسئله در لنت های سرامیکی و عملکرد بالا به ندرت مشاهده می شود.

تفاوت بین ترمزهای عقب و ترمزهای جلو

اگر به دنبال خرید لنت ترمز هستید باید به این مسئله آگاهی داشته باشید که لنت ترمزهای چرخ های عقب و جلو در برخی موارد با یکدیگر متفاوت است. اغلب لنت هایی که در لاستیک های جلو ماشین تعبیه می شوند به صورت صفحه دیسک صاف بوده و ارتباط مستقیمی با چرخ های جلو دارند. که به اصطلاح به آنها ترمزهای دیسکی نیز گفته می شود. اما در مقابل لنت ترمزهایی که در چرخ های عقب به کار رفته اند بر روی محور عقب و درون یک کاسه که چرخ‌ها روی آن سوار هستند، قرار می‌گیرند. متخصصان این نوع ترمزها را، ترمزهای کاسه ای نامگذاری کرده اند. این نوع سیستم ها را بیشتر میتوانید در کامیون ها پیدا کنید. در واقع در حین خرید لنت ترمز باید به این مسئله توجه داشته باشید که ترمزهای کاسه ای از قطعات ریز بسیار زیادی تشکیل شده اند که این مسئله کار تعمیر آن را سخت خواهد کرد. هر چند که در حین تولید هزینه بسیار کمی را به همراه دارند.

دلیل برتری ترمزهای دیسکی نسبت به ترمزهای کاسه‌ای

همانطور که گفته شد، ترمزهای دیسکی تعبیه شده در چرخ های جلو ماشین، فشار بیشتری را نسبت به ترمزهای عقب متحمل می شوند. از همین رو برای ساخت آن کیفیت و استاندارد بالاتری را درنظر میگیرند تا به همان نسبت کارآیی بالاتری را از خود نشان دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین لنت ترمز دیسکی توسط طراحان هواپیما به منظور کاهش سرعت ماشین بدون سوزاندن ترمز طراحی و به بازار ارائه شد. با توجه به این مسئله که محور عقبل خودرو ها همواره فشار کمتری را متحمل می شوند، تلاش شده تا از ترمزهایی با قیمت پایین تر استفاده شود. که ترمزهای کاسه ای بهترین گزینه در این راستا به حساب می آیند. با توجه به تمامی نکاتی که در رابطه با ترمزهای کاسه ای مطرح شد اما با این حال بازهم کامیون های بسیار سنگین به دلیل در اختیار داشتن قدرت کامل در حین فشردن پدال ترمز به سراغ استفاده از ترمزهای دیسکی در هر دو محور عقب و جلو میروند.

نکاتی برای خرید لنت ترمز

شاید این مسئله را بارها شنیده باشید که لنت ترمز ماشین تمام شده است. در این زمان، اولین و بهترین راهی که پیش روی شما قرار دارد، خرید لنت ترمز و تعویض آن است. اما همواره نکاتی وجود دارد که در این حین باید به آن توجه شود. از جمله این نکات میتوان به مسیرهای تردد ماشین که میتواند شامل مناطق کوهستانی، شرایط آب و هوایی، الگوهای ترافیکی مسیر رفت و آمد و… اشاره کرد.

علائمی که هشدار میدهد باید لنت را تعویض کنید

نکته ای که همواره باید به آن اهمیت دهید این است که هیچگاه نباید تعویض لنت ها را به تاخیر بیاندازید. زیرا این مسئله میتواند پیامدهای ناگواری را با خود به همراه داشته باشد. خوشبختانه زمانی که لنت نیاز به تعویض پیدا می کند علائم و هشدارهایی را به راننده نشان می دهد. این علائم عبارتند از:

  • چراغ هشدار: بدیهی ترین نشانه ای که به شما میگوید باید لنت را تعویض کنید هشدار تعویض لنت بر روی داشبورد است. هر چند که تمامی خودروها از این هشدار بهره مند نیستند. از همین رو توصیه می شود که همواره لنت خود را مورد بازرسی قرار دهند.
  • سوت کشیدن: زمانی که صدایی همچون سوت کشیدن از لنت ها به گوشتان خورد باید بدانید که لنت ها از شما تقاضا میکنند که آنها را تعویض کنید. اما نکته اینجاست که شنیدن صدای خرخر از لنت ها به معنی تمام شدن لنت و خرید لنت جدید در سریعترین زمان ممکن است. زیرا میتواند دیسک ترمز را دچار آسیب های شدید نماید.
  • کشیده شدن فرمان : اگر زمانی که پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می دهید، فرمان خودرو به یک سمتی کشیده شد باید بدانید که یکی از نشانه های تعویض لنت بروز پیدا کرده است. هر چند که این امکان وجود دارد خرابی کالیپر چنین نشانه ای داشته باشد اما مراجعه به تعمیرگاه میتواند شما را مطمئن کند.
  • لرزش پدال: اگر در زمانی که پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می دهید لرزش را احساس کردید باید بدانید که لنت ها به دلیل فشار زیاد در حال سوختن هستند. از همین رو تعویض لنت ها باید جزء اولویت های کاریتان محسوب شود.

خرید لنت ترمز

یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد برای خرید لنت ترمز، پیدا کردن برندی معتبر و البته با استانداردهای بسیار بالاست. از همین رو باید به شما بگوییم که در وهله اول برای خرید لنت ترمز باید به سراغ شناسایی نیازهای خود بروید. همچنین در نظر گرفتن بودجه ای متناسب با جیبتان به شما کمک می کند تا در میان انبوهی از لنت ها محدودیت هایی را برای خود اعمال کنید. این روزها به لطف پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده، محصولات با قدرت، کیفیت، کارآیی و البته ویژگی های متفاوت در بازار موجود است که علاوه برای عدم برهم زدن توازن میان قیمت ها، افراد را نیز سردرگم می کند. از همین رو توصیه می شود با مراجعه به وبسایت هایی که در این زمینه وجود دارد نسبت به ویژگی لنت های ترمز آشنایی پیدا کرده و از قیمت ها و انواع مختلف آن که در بازار موجود می باشد اطلاعات کاملی بدست آورید. و سپس اقدامات اولیه خرید را آغاز نمائید. این مسئله کمک می کند تا از دور ریختن پولتان و هزینه های اضافی آینده نیز جلوگیری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید