آموزشی

سیبک خودرو و دلایل خرابی آن

سیبک خودرو

سیبک خودرو

سیبک خودرو

سیبک خودرو یک گوی فلزی است که به آن یک بازو متصل است، این گوی فلزی در درون یک محفظه فولادی که اطراف آن با لاستیک پوشانده شده حرکت دورانی می‌کند.

به طور کلی وظیفه سیبک در سیستم فرمان، ایجاد امکان گردش چرخ ها است.

وقتی این قطعه خراب شده و حرکت مفصلی خود را به درستی انجام ندهد فرمان پذیری خودرو با اشکال مواجه می شود.

سیبک نباید در راستای محور Y حرکتی داشته باشد. به زبان ساده‌تر سیبک نباید حرکت عمودی آنچنانی داشته باشد. لقی مجاز سیبک در راستای عمود آنقدر کم است که با دست حس نمی‌شود. پس خرابی و لقی آن موجب لرزش فرمان و زدن آن می‌شود.

به طور کلی در صورت عملکرد ناقص و خرابی سیبک، اشکال در فرمان پذیری خودرو، سایش غیر معقول تایرها، انحراف خودرو از مسیر مستقیم و … بروز خواهد کرد.

این قطعه مانند سایر اتصالات مکانیکی می بایست گریس کاری مناسبی داشته و به منظور جلوگیری از اتلاف روانکارهای داخل قطعه، از گردگیر مناسب استفاده شود.

سیبک خودرو

طول عمر سیبک خودرو

چون این قطعه طول عمر بالایی دارد معمولا توجهی به آن نمی‌شود، اما معمولاً اندازه خود ماشین دوام نمی‌آورد و حتما خراب می‌شود. فراموش نکنید که سیبک خودرو در جاده‌های پر پیچ و خم و ناهموار بسیار سخت کار می‌کند. این مسئله به شرایطی که ماشین در معرض آن است و مسافتی که پیموده بستگی دارد.
شما ممکن است متوجه شوید که سیبک‌ها در هر طرف خودرو به یک اندازه فرسودگی دارند و این به این معناست که معمولا به صورت جفتی تعویض می‌شوند.
سیبک ها نقش مهمی در سیستم تعلیق و فرمان خودروها دارند و قادر هستند مدت زیادی دوام بیاورند. با این وجود، رانندگی با سیبک خراب می‌تواند خسارت بزرگی به بار بیاورد و خرابی کامل سیبک خودرو می‌تواند اثر مخرب داشته باشد. اگر از وضعیت سیبک های خودرو خود مطمئن نیستید، حتما برای تعویض آن با یک نمونه با کیفیت، با مکانیکی صحبت کنید.

سیبک خودرو

دلایل خرابی سیبک خودرو

خرابی سیبک می‎تواند دلایل مختلف و متفاوتی داشته باشد که اینجا به آنها اشاره می‌کنیم. دانستن این دلایل می‌تواند کمک شایانی به مالکان خودرو کرده تا با رعایت کردن نکاتی که منجر به سلامت بیشتر این قطعه می شود، عمر این قطعه را در خودرو خود بالاتر ببرند.

همچنین پس از اطلاع از خرابی سیبک خودرو و رفع ایراد آن، باید از دلایل این اتفاق نیز مطلع باشند. زیرا ممکن است ایراد دیگری در خودرو به صورت مداوم باعث خرابی سیبک شده و تا زمان رفع نکردن این ایراد، سیبک نیز به صورت مداوم دچار آسیب شود.

مهمترین دلایل خرابی سیبک خودرو

1. زنگ زدگی سیبک:

این اتفاق می‌تواند معلول نحوه استفاده از خودرو نیز باشد مانند استفاده و یا پارک کردن خودرو در جایی نامناسب مثل جاهای بسیار مرطوب و یا تماس بیش از حد خودرو با آب.

2. خوردگی سیبک‌ها :

این اتفاق نیز می‌تواند از فشار بیش از حد به این قطعه مخصوصا در دست‌اندازها به صورت مداوم و یا مناسب نبودن وضعیت لاستیک‌ها رخ دهد.

3. هرز شدن پیچ و مهره‌ها :

این اتفاق می‎تواند دلایل متعددی داشته باشد مثل بد بستن پیچ‌ها و یا فشار بیش از حد.

4. پارگی گردگیر سیبک :

این اتفاق نیز با فشار بیش از حد به سیستم تعلیق خودرو ممکن است تشدید شود.

سیبک خودرو

علائم خرابی سیبک خودرو

در حالی که سیبک‌ها می‌توانند 112 هزار کیلومتر یا بیشتر دوام بیاورند، اما تا ابد سالم نمی مانند. طول عمر واقعی آنها به عادت رانندگی، شرایط جاده و قرار گرفتن در معرض آب و نمک جاده بستگی دارد.
اگر سیبک خودرو و سوکت آن هر دو باهم خراب شوند، به طور نرمال تلورانس (tolerance) نزدیک بین آنها بالا می‌رود و سیبک در طول زمان شل و لق خواهد شد.

به طور خلاصه می توان علائم خرابی سیبک را موارد زیر دانست:

• افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان.
• سایش بیش از حد تایرهای جلو.
• افت کیفیت فرمان پذیری خودرو (اصطلاحاً سفت شدن فرمان و یا لقی بیش از حد فرمان و انحراف خودرو).
• عدم بازگشت اتوماتیک فرمان خودرو به وضعیت مستقیم پس از عبور از پیچ.
• کشیدن فرمان
• خلاصی بیش از حد فرمان
• لقی و صدی تقه از سگ دست

برای آشنایی بیشتر با این علائم، توضیحات کامل تری در زیر ارائه کردیم:

• صدا

سر و صدای ضعیف و متناوب که به نظر می‌رسد از گوشه‌ای از وسیله نقلیه شما بیرون می‌آید، معمولاً از اولین نشانه‌های سیبک‌های فرسوده یا لق است.
ممکن است هنگام رد شدن از یک دست انداز یا فرورفتگی یا هنگام حرکت از یک گوشه، این صدا بیشتر به گوش برسد. ممکن است این صدا ابتدا ضعیف باشد، زمان که بگذرد و خرابی آن بیشتر شود، صدا بلندتر و تکرار خواهد شد.

سیبک خودرو

• فرمان

سیبک خراب بر عملکرد فرمان خودروی شما تاثیر می‌گذارد و معمولاً بسته به میزان خرابی سیبک باعث نامیزان شدن و سفتی فرمان می‌شود.
اگر به هنگام رانندگی در یک جاده صاف و مسطح در فرمان اتومبیل خود احساس لرزش کردید یا به هنگام رد شدن از دست انداز ماشین شما به چپ یا راست منحرف شد، ممکن است از نشانه‌های خراب شدن سیبک خودرو باشد.

میدونستی تو دوران کرونا میتونی براحتی لوازم یدکی موردنیازت رو آنلاین تهیه کنی؟؟؟ اینجا کلیک کن….

سیبک خودرو

• چرخ‌‌ها

ساییدگی یک لاستیک نامسطح ممکن است از نشانه‌های این باشد که سیبک خودرو شما در حال خراب شدن است.

مخصوصاً اگر لبه‌های بیرونی یا داخلی لاستیک جلویی شما سریع‌تر از بقیه عاج آن در حال خراب شدن است، نشان می‌دهد که سیبک‌ها دارند خراب می‌شوند با این‌حال اگر هر دو لبه زودتر از قسمت میانی در حال ساییده شدن هستند، مشکل خرابی سیبک نیست، بلکه لاستیک‌های شما تحت فشار هستند.

سیبک خودرو

چرا باید سیبک خودرو را تعویض کرد؟

خرابی سیبک یک مشکل رایج نیست، اما ممکن است در نتیجه سال‌ها رانندگی شما در سطوح جاده‌ای ناهموار و غیر مسطح اتفاق بیفتد.
علت سر و صداهای مبهم یا انحراف در رانندگی ممکن است ناشی از سیبک شکسته باشد. به محض اینکه خراب شوند به طور جدی رانندگی و سیستم تعلیق (suspension) شما را تحت شعاع قرار می‌دهند.
معمولا عبور از دست اندازها با سرعت بالا، چرخاندن فرمان با قدرت زیاد، بروز تصادفات، پوسیدگی و زنگ زدگی، هرز شدگی و لقی، از جمله عواملی هستند که باعث خرابی این قطعه می شوند و موجب می شوند تا راننده مجبور به تعویض این قطعه شود.

شکستن سیبک باعث هرزگردی فرمان و عدم فرمان پذیری خودرو خواهد شد و در نتیجه هنگامی که این قطعه از سیستم فرمان دچار مشکل عمده شود، رانندگی با خودرو امکان پذیر نخواهد بود.

اگر سیبک به طور کامل خراب شود، حتی می‌تواند موجب شود چرخ‌ها به طور ناگهانی از ماشین جدا شود. فکرش هم وحشتناک است! اما چه زمانی باید سیبک‎ها را تعویض کرد؟

سیبک خودرو

هشدار!!! تسمه تایم باید تعویض شود…

اگر خاک یا سنگ‌ریزه وارد ماشین شود یا روغن ماشین تمام شود و ماشین بدون روغن بماند، سیبک‌ها خراب می‌شوند. علاوه بر این‌ها، زنگ زدگی و ساییدگی کلی نیز قطعات سیستم‌ تعلیق را خراب می‌کند.
این خرابی منجر به لقی و بازی بیش از حد آن می‌شود. (فراتر از مشخصات کارخانه‌ای آن) در حالی که یک سیبک سالم و نرم از هر طرف حرکت می‌کند و نباید به بالا و پایین حرکت کند.
زمانی که سیبک سالم به‌ آسانی از یک طرف به سمت دیگر روان حرکت می‌کند، نباید آنها به بالا و پایین حرکت کند. از این طریق خیلی واضح می‌توانید متوجه شوید که نیاز است سیبک را تعویض کنید یا خیر.

درصورت مشاهده یا بروز ایرادات زیر سیبک‌های فرمان باید تعویض شوند:

• لهیدگی یا ترک خوردگی پوسته سیبک فرمان ناشی از ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار و پر دست انداز.
• زنگ زدگی یا خوردگی شدید سیبک.
• پارگی گردگیر و نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک
• لقی و سایش بیش از حد قطعات داخلی سیبک در اثر مرور زمان و کارکرد بالا.
• هرز شدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک

چک کردن سیبک خودرو

سیبک خودرو را چگونه چک کنیم؟

اگر مشکوک شدید که سیبک خراب است، در اسرع وقت ماشین باید بررسی شود. تعویض سیبک آسان نیست. به نحوی که دسترسی به آن و نصبش مهارت لازم دارد مخصوصاً اگر کهنه و زنگ زده باشد.
در برخی از ماشین‌ها، سیبک داخل سینی قرار دارد. اگر با سوار کردن سیستم تعلیق و چرخ آشنایی ندارید، بهتر است برای بررسی ماشین به یک مکانیک مراجعه کنید.

خطرات رانندگی با سیبک خراب

سیبک‌ها برای زمانی که سیستم تعلیق بالا و پایین حرکت می‌کند و برای صاف نگه داشتن لاستیک‌های ماشین شما در برابر جاده، طراحی‌ شده‌اند.
یک سیبک در دورترین لبه هر دو بازوی کنترل بالا و پایین قرار داده شده است. سیبک بازو‌های کنترل را به سگک‌ های فرمان در هر طرف خودرو متصل می‌کند. سیبک‌ها حتما در طول زمان خراب می‌شوند و نیاز است تعویض شوند. در غیر اینصورت ممکن است مشکلات ایمنی پیش بیاید.

اگر میخوای با برند کیا و محصولات جذاب این کمپانی معروف خودروسازی بیشتر آشنا بشی.. اینجا کلیک کن….

سیبک خودرو

• آسیب سیستم تعلیق

گاهی ممکن است سیبک‌ها قفل شوند. زمانی که یک سیبک قفل می‌شود، حرکتی که به سمت خودش می‌کشد از بین نمی‌رود. باید به اجزاء دیگری منتقل شود که به نحو درستی از آن استفاده می‌شود.
به طور معمول این حرکت برای کنترل بازوی بوشینگ کنترل (control arm bushings) منتقل می‌شود. این عایق‌ها از لاستیک ساخته شده‌اند، به آسانی فرسوده می‌شوند و تعویض آنها هزینه بالایی دارد.

• شکستن

تا بدین‌جا بدترین چیزی که می‌توانست اتفاق بیفتد، شکستن سیبک به هنگام رانندگی است. سیبک به دو طریق شکسته می‎شود: از سوکت جدا شود و شکستن استاد(stud) میله شمع.
طریقه شکستن اهمیتی ندارد، نتیجه پایانی کار مصیبت‌بار است.

وقتی سیبک به طور کامل بشکند، چرخ‌ها آزادانه به هر طرفی می‌روند. به طور رایج، چرخ به سمت بیرون می‌چرخد، محکم به گلگیر برخورد می‌کند و تا زمانی که ترمزها عمل نکنند، تایر کشیده می‌شود.

اگر خوش‌شانس باشید، تنها آسیبی که به شما وارد می‌کند، گلگیر، لاستیک و برخی از اجزای سیستم تعلیق است

دیدگاهتان را بنویسید